Wojciech Pietrasiewicz

doradca podatkowy

Specjalizuję się w prawie podatkowym ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień podatku od towarów i usług. Doradzam organizatorom imprez, instytucjom kultury, wydawnictwom, artystom, ale również podmiotom z branży nieruchomościowej, informatycznej, finansowej. Od prawie 15 lat z sukcesami pomagam podatnikom w trakcie kontroli postępowań podatkowych i postępowaniach przed sądami administracyjnymi.
[Więcej >>>]

Sklep

Zmiany w podatkach 2017 – płatności powyżej 15.000 zł tylko przelewem

Wojciech Pietrasiewicz22 stycznia 20172 komentarze

Dziś kilka słów o kolejnej ważnej (moim zdaniem) zmianie w podatkach dochodowych w 2017 r.

Ta najważniejsza dotyczy zmiany definicji dochodów osiąganych na terytorium Polski dla potrzeb m.in. poboru podatku u źródła. Powoduje ona, że wielu sytuacjach, w których nawet nie przyszłoby Ci to do głowy, musisz pobrać podatek u źródła. A przynajmniej zastanowić się, czy musisz go pobrać.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w moim wpisie Skomplikowany wynajem samochodów za granicą.

Od 1 stycznia 2017 r. warto unikać płatności gotówkowych powyżej 15.000 zł. Takie sytuacje zdarzają się nieczęsto, ale mogą się czasem pojawić. Czasem gdy np. samodzielnie odbierasz duże zlecenie na sprzęt IT w stacjonarnym punkcie sklepu internetowego, płatność gotówką pozwala uniknąć prowizji od płatności bezgotówkowej. Od początku tego roku lepiej takiej płatności dokonać przelewem przed odbiorem sprzętu.

Jeśli zapłacisz za towary lub za usługi powyżej 15.000 zł gotówką, nie możesz zaliczyć tego wydatku do kosztów uzyskania przychodów nawet gdy zakupiony sprzęt służy tylko Twojej działalności gospodarczej. Nie ma znaczenia, czy zrobisz to jednorazowo, czy w kilku odrębnych płatnościach. Liczy się to, czy łącznie płacisz za zakupione towary lub usługi powyżej 15.000 zł gotówką, czy z rachunku bankowego.

Nawet jeśli wcześniej doszła do Ciebie faktura za towary lub usługi i kwotę faktury masz już w kosztach, zapłata gotówka powyżej 15.000 zł spowoduje, że musisz je skorygować. W takiej sytuacji masz obowiązek:

 • skorygować w dół koszty uzyskania przychodów albo
 • zwiększyć przychody, gdy nie masz możliwości zmniejszyć kosztów uzyskania przychodów

w miesiącu, w którym została dokonana płatność bez pośrednictwa rachunku płatniczego.

Dlatego teraz wszystkie większe płatności korzystniej dokonywać za pośrednictwem rachunku bankowego. W ten sposób oszczędzisz sobie dodatkowych kłopotów.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o zmianach obowiązujących od początku 2017 r., zajrzyj do moich pozostałych wpisów:

 1. Zmiany w VAT 2017 – trudniejsze odliczenie VAT naliczonego
 2. Zmiany w VAT 2017, czyli o sankcji VAT
 3. Zmiany w VAT 2017 – pozostałe zmiany

Wojciech Pietrasiewicz
doradca podatkowy

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Prawo gospodarcze Poznań 16 lutego, 2017 o 19:41

  Masz rację, że większe płatności korzystniej dokonywać za pośrednictwem rachunku bankowego. Tylko dobrze wiemy jak wygląda praktyczny obrót pieniędzmi dzisiaj i ile oficjalnie się wykazuje ;]

  Odpowiedz

  Wojciech Pietrasiewicz 17 lutego, 2017 o 00:23

  Dziękuję za komentarz:) Teraz ustawodawca dał nam wszystkim dodatkową finansową „motywację” do dokonywania płatności bezgotówkowych…

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: