Jaki VAT od lekcji muzealnych?

Wojciech Pietrasiewicz30 stycznia 2017Komentarze (0)

Jedno z najczęstszych pytań, jakie otrzymuję w trakcie moich szkoleń dla instytucji kultury, dotyczy VAT od lekcji muzealnych. W wielu instytucjach kultury, być może i Twojej, kwestia ta wzbudza sporo wątpliwości. Dlaczego? Ponieważ te same lekcje muzealne mogą być opodatkowane różną stawką VAT. Stawka VAT od lekcji muzealnych zależy od okoliczności, w jakich one się toczą, tematów, jakich dotyczą, a nawet od tego, czy połączone są ze zwiedzaniem muzeum, czy nie.

W wielu sytuacjach muzea, aby uniknąć kłopotów, ratują się uzyskaniem interpretacji indywidualnych. Ja pokażę Ci teraz kilka zasad, które mogą Ci pomóc ustalić, jaki jest VAT na lekcjach muzealnych w Twoim muzeum.

Ważne kryterium, które ma wpływ na stawkę VAT od lekcji muzealnych, to miejsce, gdzie odbywają się lekcje muzealne.

Lekcje poza siedzibą muzeum

Jeśli lekcje w Twoim muzeum odbywają się poza siedzibą muzeum, to są spore szanse, że opłata za te lekcje korzysta ze zwolnienia od VAT jako usługa kulturalna. Dotyczy to np. sytuacji, gdy pracownicy muzeum odwiedzają szkołę, czy przedszkole i prowadzą tam zajęcia, które dotyczą zazwyczaj zagadnień z obszaru zainteresowań danego muzeum, czy innej instytucji kultury.

Wszystkie muzea są instytucjami o charakterze kulturalnym. Działalność kulturalna muzeum może być prowadzona również przez działania o charakterze edukacyjnym. Jeżeli więc prowadzone przez Twoje muzeum lekcje mają na celu krzewienie kultury i mieszczą się w działalności statutowej muzeum, to najprawdopodobniej usługi te korzystają ze zwolnienia od VAT. Warunkiem zastosowania zwolnienia jest to, aby muzeum nie osiągało w sposób systematyczny zysków z tej działalności. Natomiast w przypadku ich osiągnięcia nie mogą być one przeznaczane w całości na kontynuację lub doskonalenie świadczonych usług.

Lekcje w muzeum

Jeśli lekcje odbywają się w siedzibie muzeum, to ustalenie właściwej stawki VAT za te lekcje trochę się komplikuje. Wiele zależy od tego, czy taka lekcja połączona jest ze zwiedzaniem muzeum.

Jeżeli podstawową usługą jest zwiedzanie muzeum, a lekcja muzealna jest prowadzona bez dodatkowej odpłatności, to w takiej sytuacji musisz zastosować stawkę obniżoną (obecnie 8%). Jest ona właściwa dla usług wstępu do muzeum oraz inne imprezy kulturalne Organy podatkowe twierdzą, że taka lekcja jest częścią usługi wstępu do muzeum. Taki wniosek wynika np. z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 26 kwietnia 2011 r., IBPP2/443-506/11/UH. Taka usługa nie może korzystać ze zwolnienia – wyklucza to art. 43 ust. 19 ustawy o VAT. Jest więc opodatkowana stawką VAT 8%.

Natomiast gdy muzeum prowadzi lekcję muzealną, ale uczestnicy nie mają prawa do zwiedzania muzeum, opłata za lekcję powinna korzystać ze zwolnienia od VAT dla usług kulturalnych. Dzieje się tak np. wtedy gdy zajęcia odbywają się nie w salach muzealnych, ale w odrębnych salach szkoleniowych znajdujących się w muzeum. Warunkiem zastosowania zwolnienia jest to, aby muzeum nie osiągało w sposób systematyczny zysków z tej działalności. Natomiast w przypadku ich osiągnięcia nie mogą być one przeznaczane w całości na kontynuację lub doskonalenie świadczonych usług.

Poniżej zamieszczam zdjęcie oryginalnego egzemplarza Biblii Gutenberga znajdującej się w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie. Miałem okazję zobaczyć go w wakacje, zwiedzając na zabytki Pelplina. Jest to jedyny oryginalny dwutomowy egzemplarz w Polsce. Jeden z kilkudziesięciu egzemplarzy na świecie. Oprócz tego znajdziesz tam między innymi ciekawą ekspozycję średniowiecznej sztuki sakralnej.

Od teraz, na moim blogu co jakiś czas będą pojawić się zdjęcia ciekawych miejsc, które możesz odwiedzić w Polsce oraz informacje o instytucjach kultury, które je prowadzą. Tych znanych i tych mniej znanych.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem wpietrasiewicz@mvptax.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: