Jeśli zastanawiasz się jak ustalić licznik prewspółczynnika, ten wpis jest właśnie dla Ciebie!
Na wstępie musisz pamiętać, że Minister Finansów określił w Rozporządzeniu z 17 grudnia 2015 r. metody kalkulacji prewspółczynnika dla instytucji kultury. Oczywiście przepisy VAT pozwalają Ci na stosowanie innych prewspółczynników. We wpisie Inny prewspółczynnik dla instytucji kultury znajdziesz więcej informacji o możliwych opcjach. Pamiętaj jednak, że organy podatkowe mogą kwestionować odmienny prewspółczynnik, który stosujesz.
Jak policzyć prewspółczynnik?
Rozporządzenie przewiduje wzory dla państwowych instytucji kultury i samorządowych instytucji kultury. Posłużę się tym pierwszym.
Wygląda on tak:
X=(A x 100)/P
gdzie poszczególne symbole oznaczają:
X ‒ proporcję określoną procentowo, zaokrągloną w górę do najbliższej liczby całkowitej,
A ‒ roczny obrót z działalności gospodarczej zrealizowany przez państwową instytucję kultury,
P ‒ przychody wykonane państwowej instytucji kultury.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz we wpisie Jak policzyć prewspółczynnik?. Dziś ustalimy zasady kalkulacji licznika.
Jak ustalić licznik prewspółczynnika?
W liczniku uwzględniamy roczny obrót z działalności gospodarczej instytucji kultury.
Obrotem jest podstawa opodatkowania w VAT czynności wskazanych wprost w Rozporządzeniu nie są to jednak wszystkie czynności podlegające opodatkowaniu VAT. Podstawę opodatkowania ustalisz zatem na podstawie Twoich JPK za poszczególne miesiące.
W liczniku prewspółczynnika uwzględnisz więc podstawę opodatkowania z:
- odpłatnych dostaw towarów na terytorium kraju,
- odpłatnego świadczenia usług na terytorium kraju,
- eksportu towarów,
- wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów,
- odpłatnych dostaw towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju, które podlegałyby opodatkowaniu podatkiem gdyby były wykonywane w Polsce.
W liczniku nie uwzględnisz natomiast:
- wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów,
- importu towarów,
- importu usług,
- odpłatnych dostaw towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju, które nie podlegałyby opodatkowaniu podatkiem gdyby były wykonywane w Polsce.
Licznikiem będzie więc suma wykazanych przez Ciebie w JPK czynności podlegających opodatkowaniu, które przedstawiłem powyżej.
Wiem, że zbliża się czas rocznej korekty prewspółczynnika. Dlatego serdecznie zapraszam Cię na szkolenie online Prewspółczynnik w instytucjach kultury – aspekty praktyczne. W trakcie szkolenia omówimy m.in.:
- Czy musisz stosować prewspółczynnik?
- Jak policzyć prewspółczynnik metodą rozporządzeniową?
- Które dane ze sprawozdania z wykonania planu wliczamy do mianownika?
Szczegóły znajdziesz klikając w obrazek poniżej.
Dzisiejsze zdjęcie pochodzi z ostatniej wystawy 1025. NARODZINY KRÓLESTWA w Muzeum Historii Polski. Zachęcam Cię do odwiedzenia Muzeum i samej wystawy!
Wojciech Pietrasiewicz
doradca podatkowy
***
Ulga sponsoringowa w instytucjach kultury
Dziś kilka słów o sponsoringu w działalności kulturalnej — tematem wpisu jest więc ulga sponsoringowa w instytucjach kultury. Dla Twojej instytucji kultury może to być ciekawe narzędzie do pozyskiwania środków finansowych od podmiotów prywatnych.
Zbliża się koniec roku i czas odnawiania szeregu umów, możesz więc w swoich rozmowach podkreślić korzyści dla sponsorów wynikające ze stosowania ulgi [Czytaj dalej…]
{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Dziękuję za wpis! Dobrego Nowego Roku!
Dzień dobry Pani Małgorzato,
Dziękuję za komentarz 🙂 i również życzę samych wspaniałych chwil w Nowym Roku.
Pozdrawiam serdecznie