Wojciech Pietrasiewicz

doradca podatkowy

Specjalizuję się w prawie podatkowym ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień podatku od towarów i usług. Doradzam organizatorom imprez, instytucjom kultury, wydawnictwom, artystom, ale również podmiotom z branży nieruchomościowej, informatycznej, finansowej. Od prawie 15 lat z sukcesami pomagam podatnikom w trakcie kontroli postępowań podatkowych i postępowaniach przed sądami administracyjnymi.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Moment powstania obowiązku podatkowego przy sprzedaży biletów

Wojciech Pietrasiewicz26 czerwca 2017Komentarze (0)

Jeśli organizujesz imprezy kulturalne lub rozrywkowe na pewno czasem zastawiasz się, jak ustalić moment powstania obowiązku podatkowego przy sprzedaży biletów dla potrzeb VAT.

Pierwsza myśl  jest zazwyczaj taka: obowiązek podatkowy powstaje wtedy, gdy sprzedałem bilet na moją imprezę.  Ale tym razem może ona doprowadzić do błędów w  Twoich rozliczeniach.

Obowiązek podatkowy w VAT powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi (art. 19a ust. 1 ustawy o VAT). Sprzedając bilety na Twoje imprezy sprzedajesz usługę wstępu na Twoją imprezę. Obowiązek podatkowy powstaje więc z dniem, w którym odbędzie się impreza.

Natomiast jeśli przed datą imprezy otrzymasz zapłatę za bilet, obowiązek podatkowy powstanie wcześniej, czyli wtedy, gdy otrzymasz zapłatę za bilet. Jeśli bowiem przed wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty (art. 19 ust. 8 ustawy o VAT).

Takie stanowisko wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z 26 października 2016 r., sygn. I SA/Łd 674/16:

„(…) błędne jest stanowisko organu, iż sprzedaż biletu stanowi wykonanie usługi. Owa sprzedaż świadczy tylko o odpłatnym charakterze świadczonej usługi, której wykonanie następuje później. Skoro tak, to zgodne z zasadami logiki jest stanowisko, że zakup biletu w sklepie internetowym, o którym mowa we wniosku o wydanie interpretacji, następuje przed wykonaniem usługi. Dlatego uznać należy, że w omawianej sytuacji dochodzi do sprzedaży zaliczkowej.”

Moment powstania obowiązku podatkowego przy sprzedaży biletów

Zasada jest więc prosta:

 • jeśli otrzymasz zapłatę za bilet przed imprezą, obowiązek podatkowy w VAT powstanie w momencie zapłaty;
 • jeśli sprzedajesz bilet w dniu imprezy obowiązek podatkowy powstanie w tym dniu.

Co z opóźnionymi płatnościami?

Co jednak w sytuacji gdy sprzedajesz bilety przez Internet, a płatność dociera do Ciebie z opóźnieniem np. dlatego, że klient wybrał opcję zapłaty kartą?

Wtedy należy ustalić, kiedy dochodzi do otrzymania płatności za bilety.

W wydanej niedawno (wskutek powyższego wyroku) interpretacji indywidualnej Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej określił moment, który decyduje o powstaniu obowiązku podatkowego przy sprzedaży biletów, co do których płatność następuje z opóźnieniem.

W interpretacji z 5 kwietnia 2017 r., nr 1061-IPTPP2.4512.83.2016.6.SM podkreślono, że:

„za moment otrzymania środków pieniężnych z tytułu zakupu biletu na spektakl teatralny w okolicznościach niniejszej sprawy należy uznać moment wpływu tych środków na rachunek bankowy Wnioskodawcy.
A zatem, jeżeli przed wykonaniem usługi Wnioskodawca otrzyma środki pieniężne na swój rachunek bankowy, to moment powstania obowiązku podatkowego z tego tytułu nastąpi w dniu wpływu środków finansowych na rachunek bankowy Teatru, zgodnie z zasadą opodatkowania zaliczki, w oparciu o art. 19a ust. 8 ustawy.
W sytuacji zaś, gdy Wnioskodawca otrzyma środki finansowe za bilet na swój rachunek bankowy po wykonaniu usługi to obowiązek podatkowy powstanie z chwilą wykonania usługi wstępu na spektakl teatralny, zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy.”

Czyli ujmując sprawę prościej:

 • jeśli otrzymasz zapłatę na swój rachunek bankowy przed zakończeniem imprezy, obowiązek podatkowy powstaje w dacie otrzymania zapłaty;
 • jeśli zaś zapłatę otrzymasz po imprezie, obowiązek podatkowy powstaje w dniu, w którym impreza się odbyła.

A oto moje bilety z ostatniej weekendowej wyprawy. Szczególnie polecam program „Halo Ziemia” w Centrum Nauki Kopernik.

Wojciech Pietrasiewicz
doradca podatkowy

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: