Wojciech Pietrasiewicz

doradca podatkowy

Specjalizuję się w prawie podatkowym ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień podatku od towarów i usług. Doradzam organizatorom imprez, instytucjom kultury, wydawnictwom, artystom, ale również podmiotom z branży nieruchomościowej, informatycznej, finansowej. Od prawie 15 lat z sukcesami pomagam podatnikom w trakcie kontroli postępowań podatkowych i postępowaniach przed sądami administracyjnymi.
[Więcej >>>]

Sklep

Artyści uczestniczący w spektaklu nie wykonują dzieła?

Wojciech Pietrasiewicz21 czerwca 2017Komentarze (0)

Pojawił się kolejny negatywny wyrok Sądu Najwyższego w sprawie dotyczącej oskładkowania działalności artystycznej. Tym razem Sąd Najwyższy badał, czy występ aktora, czy działalność konferansjera może być uznana za wykonanie dzieła, czy też jest umową o świadczenie usług.

Wcześniej Sąd Najwyższy wydał wyrok, w którym uznał, że samo przygotowanie i udział członka orkiestry w koncercie, wskazuje na to, że wykonuje on zlecenie, a nie dzieło. A to oznacza konieczność uiszczenia składek na ubezpieczenie społeczne. Na ryzyka w zakresie podatków i składek wskazywałem we wpisie Członek orkiestry nie wykonuje dzieła? Zapłaci składki.

Czego dotyczył wyrok?

Tym razem Sąd Najwyższy wypowiedział się o sytuacji:

  • muzyka, który przygotowywała i wykonywał utwory muzyczne w ramach spektaklu,
  • konferansjera, który opracowywał scenariusz koncertu i go prowadził,
  • aktora, który zobowiązał się przygotować i wykonać rolę aktorską w spektaklu.

W wyroku z 2 czerwca 2017 r., sygn. akt III UK 147/16 Sąd uznał, że wskazane sytuacje nie są wykonaniem dzieła, lecz wykonaniem usługi. To z kolei oznacza, że wynagrodzenie artystów będzie obciążone składkami na ubezpieczenie społeczne. Taka kwalifikacja ma więc wpływ na wysokość otrzymanego przez artystów wynagrodzenia i zapłaconego podatku dochodowego.

Artyści uczestniczący w spektaklu nie wykonują dzieła?

Pamiętaj, że jest to kolejny wyrok Sądu Najwyższego kwestionujący możliwość rozliczania niektórych świadczeń artystów w ramach umowy o dzieło.

Co to dla Ciebie oznacza?

Warto przyjrzeć się zawieranym przez Ciebie umowom o dzieło z artystami. Część z nich może być zakwestionowana przez ZUS. Zawierając kolejne umowy pamiętaj o tym wyroku i rozważ, w których sytuacjach możesz zawrzeć umowę o dzieło, a kiedy właściwsza będzie umowa zlecenia. Wyrok Sądu Najwyższego, choć budzący kontrowersje, dostarcza Ci pewnych wskazówek.

Kryteria, które mogą pomóc Ci w ocenie, jak umowa będzie właściwa w Twojej sytuacji znajdziesz we wpisie Członek orkiestry nie wykonuje dzieła? Zapłaci składki.

 

A poniżej piękna zieleń Ogrodu Botanicznego w Warszawie – sprawozdanie z naszego niedzielnego spaceru. Jeśli masz chwilę, warto tam zajrzeć i podziwiać roślinność w różnych porach roku.

Do 15. lipca możesz tam obejrzeć wystawę „Maria Skłodowska – Curie i kwiaty” Polskiego Towarzystwa Chemicznego i Ogrodu Botanicznego UW.

 

Artyści uczestniczący w spektaklu nie wykonują dzieła?

Wojciech Pietrasiewicz
doradca podatkowy

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: