Wojciech Pietrasiewicz

doradca podatkowy

Specjalizuję się w prawie podatkowym ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień podatku od towarów i usług. Doradzam organizatorom imprez, instytucjom kultury, wydawnictwom, artystom, ale również podmiotom z branży nieruchomościowej, informatycznej, finansowej. Od prawie 15 lat z sukcesami pomagam podatnikom w trakcie kontroli postępowań podatkowych i postępowaniach przed sądami administracyjnymi.
[Więcej >>>]

Sklep

Stawka VAT na zajęcia teatralne

Wojciech Pietrasiewicz28 stycznia 201915 komentarzy

Pani Katarzyna w komentarzu do wpisu Podsumowanie roku na Kulturalnie o podatkach zaproponowała, abym przygotował wpis, którego przedmiotem miałaby być stawka VAT na zajęcia teatralne. Pani Katarzyno jeszcze raz dziękuję za komentarz. Uznałem to za bardzo dobry pomysł. 🙂

Ale mój wpis będzie miał trochę szerszy charakter. Pokażę Ci wątpliwości związane z ustaleniem jaka powinna być stawka VAT na zajęcia teatralne i podobne mieszczące się w szeroko pojętych zajęciach kulturalnych.

Podstawowa wątpliwość sprowadza się do tego, czy mamy do czynienia z usługą kulturalną, a jeśli tak, to czy nie jest to czasem usługa wstępu opodatkowana stawką VAT 8%. Niekiedy taka usługa może być również opodatkowana stawką 23%.

Niestety nie mam dla Ciebie dobrych wiadomości. Stanowisko organów podatkowych nie jest jednolite. Spróbuję jednak dać Ci pewne wskazówki jak prawidłowo ustalić stawkę VAT w Twojej sytuacji.

Sam zresztą często mam wątpliwości, która z opcji jest bezpieczniejsza dla organizatora takich zajęć.

Usługi kulturalne zwolnione od VAT

Ze zwolnienia od VAT mogą korzystać usługi kulturalne świadczone przez podmioty prawa publicznego lub inne podmioty uznane za instytucje o charakterze kulturalnym lub wpisane do rejestru instytucji kultury. Zwolnienie to dotyczy wszystkich instytucji kultury ale również innych podmiotów prowadzących działalność pożytku publicznego (np. fundacje i stowarzyszenia). Więcej informacji na ten temat znajdziesz we wpisie Kiedy instytucja kultury korzysta ze zwolnienia z VAT?

Instytucja kultury może stosować zwolnienie od VAT, jeśli nie osiąga w sposób systematyczny zysków z działalności kulturalnej, a w przypadku ich osiągnięcia przeznacza je w całości na kontynuację lub doskonalenie świadczonych usług.

Ze zwolnienia korzystają również usługi kulturalne świadczone przez indywidualnych twórców i artystów wykonawców, gdy uzyskują oni wynagrodzenie w formie honorariów, w tym za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania utworów.

Zajęcia teatralne usługą kulturalną?

Czy zajęcia teatralne możesz uznać za usługę kulturalną korzystającą ze zwolnienia od VAT?

Szeroka definicja kultury powoduje, że możesz uznać za usługi kulturalne organizację zajęć teatralnych. Podobnie zajęcia plastyczne, muzyczne mogą być usługą kulturalną. Co więcej, w niektórych interpretacjach za usługę kulturalną zwolnioną od VAT uznaje się zajęcia szachowe. Kwalifikacja ta budzi moje wątpliwości, ale potwierdza ją jedna z interpretacji.

W przypadku zajęć teatralnych możliwość zastosowania zwolnienia od VAT potwierdza jedna z nowszych interpretacji:

„świadczone przez Wnioskodawcę usługi, związane z organizowaniem zajęć w formie warsztatów artystycznych dla dorosłych, dzieci i młodzieży, korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, zgodnie z powołanym wcześniej art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a ustawy, ponieważ Wnioskodawca jest samorządową instytucją kultury wpisaną do rejestru instytucji kultury (…). Ponadto w analizowanej sprawie nie jest spełniona przesłanka negatywna uregulowana w art. 43 ust. 18 ustawy – jak wskazał Wnioskodawca – nie jest to działalność ukierunkowana na zysk.”
(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 10 kwietnia 2018 r., nr 0113-KDIPT1.1.4012.138.2018.1.RG). 

Czy jednak jest to jedyna możliwa kwalifikacja?

Moim zdaniem, nie.

Usługi wstępu na wydarzenia kulturalne

Pamiętaj, że wyłączony ze zwolnienia dla usług kulturalnych jest szereg czynności wskazanych w ustawie o VAT. Ze zwolnienia od VAT nie korzystają m.in. usługi wstępu:

  • na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego,
  • do innych miejsc o charakterze kulturalnym,
  • wstępu oraz wypożyczania wydawnictw w zakresie usług świadczonych przez biblioteki, archiwa, muzea i innych usług związanych z kulturą.

Zatem szereg usług wstępu na wydarzenia kulturalne nie korzysta ze zwolnienia.

Usługi wstępu do obiektów kulturalnych możesz opodatkować stawką VAT 8%. Typowym przykładem takich usług jest wstęp do muzeum. Obniżoną stawkę VAT możesz również zastosować do pozostałych usług w zakresie kultury – wyłącznie w zakresie wstępu.

Co obejmuje ta tajemnicza kategoria?

Moim zdaniem może obejmować m.in. zajęcia teatralne, czy plastyczne jeżeli uznamy je za usługę wstępu.

Taką kwalifikację potwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej m.in.w interpretacji z 14 sierpnia 2018 r., nr 0112-KDIL2-3.4012.274.2018.2.IP. Sam również uzyskałem kilka podobnych interpretacji.

Jak widzisz, udział w warsztatach możesz niekiedy uznać za usługę wstępu opodatkowaną stawką VAT 8%.

Stawka VAT na zajęcia teatralne

Kiedy więc możesz zastosować stawkę 8%, a kiedy zwolnienie?

Ważne wytyczne w tym zakresie daje Ci interpretacja ogólna z 2 grudnia 2014 r. Minister Finansów wskazał w niej, że:

„Zatem pod pojęciem ((wstępu))« w rozumieniu poz. 182-186 załącznika nr 3 do ustawy o VAT należy rozumieć możliwość wejścia gdzieś, prawo uczestniczenia w czymś, przy czym nie ma znaczenia forma biletu (lub opłaty), tzn. czy jest to jednorazowy bilet, czy też karnet upoważniający do kilku wejść. Dodatkowo należy zauważyć, że wejścia (wstępu) nie można kojarzyć tylko z możliwością wejścia np. do określonego miejsca (pomieszczenia). Ze wstępem w rozumieniu tych przepisów związane jest określone świadczenie (typowe dla danego obiektu).

(interpretacja MF z 2 grudnia 2014 r., nr PT1/033/32/354/LJU/14)


Jak widzisz możesz mieć trudności z identyfikacją, czy Twoja usługa jest usługą wstępu. Możesz jednak kierować się kilkoma wskazówkami.

Jeśli Twoje zajęcia teatralne są biletowane, musisz raczej stosować stawkę 8%. Jeśli udział w Twoich zajęciach wymaga wykupienia stałego karnetu, również bardziej prawdopodobna jest stawka obniżona. Podobnie gdy z udziałem w zajęciach teatralnych wiąże się możliwość zwiedzenia teatru, czy innego obiektu prowadzonego przez Twoją instytucję.

Jeśli Twoje wpływy z opłat za zajęcia teatralne stanowią istotną część Twoich przychodów, rozważ potwierdzenie prawidłowości stawki VAT interpretacją indywidualną. Pozwoli Ci to uniknąć emocji w razie odmiennego podejścia do tej kwestii organów podatkowych.

A jeśli potrzebujesz pomocy w tej sprawie, po prostu napisz do mnie.

Zajęcia teatralne – stawka 23%

A kiedy możesz rozważać zastosowanie stawki podstawowej?

Wtedy gdy Twoja działalność kulturalna jest nastawiona na osiągnięcie zysku. Przykładowo, jeśli świadczysz usługi związane z organizacją zajęć teatralnych w formie sp. z o.o., to musisz rozważyć, czy Twoje usługi nie są opodatkowane stawką podstawową.

Pamiętaj, że jeśli Twoje zajęcia mogą spełniać kryteria usługi wstępu – również będą wtedy korzystać ze stawki 8%.

Na zakończenie piękne zdjęcie Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu. Zbudowany w 1903 r. stanowi jeden z pięknych obiektów kulturalnych Torunia.

Stawka VAT na zajęcia teatralneTEATR MIEJSKI IM. WILAMA HORZYCY

Wojciech Pietrasiewicz

doradca podatkowy

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 15 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Ewa 7 lutego, 2019 o 12:06

    Witam, w temacie stawek Vat..jaką stawkę Vat powinna zastosować Instytucja Kultury (wpisana do rejestru) prowadząc warsztaty krawieckie dla dorosłych, opłaty są symboliczne tak aby pokryły koszt wynagrodzenia osoby prowadzącej zajęcia. Czy można zastosować zwolnienie z art.43.. ?
    Z góry dziękuję 😉

    Odpowiedz

    Wojciech Pietrasiewicz 7 lutego, 2019 o 12:55

    Dzień dobry Pani Ewo,

    Dziękuję za komentarz 🙂

    W Pani sytuacji mamy dwie kwestie do rozważenia:

    Pierwsza, to czy mamy do czynienia z usługą wstępu (zakładam, że nie).
    Druga, to czy warsztaty krawieckie mogą być uznane za usługę kulturalną.
    W tym przypadku wszystko zależy od ewentualnego związku tych zajęć z kulturą.
    Moje podejście w tym zakresie jest takie, że sam fakt iż zajęcia odbywają się w instytucji kultury,
    nie oznacza automatycznie prawa do zwolnienia. Należy ocenić, czy przedmiot tych zajęć można uznać za usługę kulturalną.
    Taka sytuacja wystąpi moim zdaniem np. w przypadku warsztatów krawieckich dotyczących strojów ludowych.
    Zwracam jednak uwagę, że organy podatkowe w niektórych interpretacjach akceptują zastosowanie zwolnienia do zajęć tylko pośrednio związanych z kulturą: https://www.kulturalnieopodatkach.pl/zajecia-szachowe-zwolnienia-vat/

    Przesłanka niedziałania w celu osiągnięcia zysku będzie u Państwa spełniona.

    Pozdrawiam serdecznie

    Odpowiedz

    Ewa 7 lutego, 2019 o 15:08

    …ahh z tymi stawkami w kulturze to jest zawsze wiele wątpliwości 🙁
    Bardzo dziękuję i pozdrawiam 🙂

    Odpowiedz

    Wojciech Pietrasiewicz 7 lutego, 2019 o 15:43

    Niestety 🙁

    Mam nadzieję, że choć trochę pomogłem.

    W razie potrzeby zapraszam do kontaktu.

    Pozdrawiam serdecznie

    Odpowiedz

    Monika 31 sierpnia, 2020 o 15:53

    Dzień dobry!

    To fantastyczne, że trafiłam na ten blog. Szkoda, że tak późno :/.

    W powyższym temacie mam pytanie do doprecyzowania. Może mi Pan coś podpowie. Otóż…zostałam zaangażowana jako aktorka do poprowadzenia warsztatów teatralnych dla dzieci (ćwiczenia, metoda improwizacji, itd.) 9-12 w Domu Kultury. Zleceniodawcą jest firma jednoosobowa- JDG (warsztaty są płatne dla dzieci ale ja w tym nie uczestniczę, jestem tylko wykonawcą). Warsztaty trwały 5 dni. Przyszedł czas na wystawienie FV. Sama również prowadzę JDG- główne PKD- działalność związana w wystawianiem przedstawień artystycznych. Czy powinnam skorzystać ze zwolnienia jako aktorka czy też ponieważ nie jestem „instytucją kultury” nie mogę tego uczynić?

    Pozdrawiam serdecznie, bardzo prosząc o podpowiedź.

    Odpowiedz

    Wojciech Pietrasiewicz 2 września, 2020 o 10:13

    Dzień dobry Pani Moniko,

    Dziękuję za komentarz i miłe słowa 🙂
    Jednocześnie przepraszam za zwłokę w odpowiedzi, ale ostatnio
    miałem sporo pilnych zobowiązań, które skutecznie oderwały mnie od bloga.

    Faktura za prowadzenie warsztatów na rzecz instytucji kultury powinna być wystawione ze zwolnieniem
    na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy o VAT.
    Korzysta więc Pani ze zwolnienia dla twórców, a nie dla instytucji kultury.
    Oczywiście zakładam, że wynagrodzenie jest dla Pani indywidualnie (nie ma pośrednictwa agencji czy innego podmiotu).

    Pozdrawiam serdecznie,

    Odpowiedz

    Marzrna 1 października, 2020 o 13:02

    Dzień dobry,
    Prowadzę dg , która realizuje różne warsztaty dla dzieci. Warsztaty stolarskie, muzyczne, warsztaty przyrodnicze w terenie, warsztaty plastyczne jak również szkolenia z pierwszej pomocy. Czy warsztaty skierowane do przedszkoli są że stawka VAT?

    Będę wdzięczna bardzo za odpowiedź.
    Pozdrawiam Marzena

    Odpowiedz

    Wojciech Pietrasiewicz 8 października, 2020 o 22:14

    Dzień dobry Pani Marzeno,

    Dziękuję za komentarz:)

    Organizacja warsztatów plastycznych, czy muzycznych mieścić się będzie w zakresie usług kulturalnych.
    W przypadku osoby prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą zastosowanie znajdzie
    zwolnienie z art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy o VAT.

    W pozostałych sytuacjach należy zweryfikować możliwość zastosowania innych zwolnień (stawek)
    biorąc pod uwagę m.in. naturę zajęć, to czy są powiązane z opieką nad dziećmi do lat 3.
    Wymaga to jednak szerszej analizy, która wykracza poza ramy komentarza.

    Pozdrawiam serdecznie,

    Odpowiedz

    Lukasz 15 listopada, 2021 o 17:44

    Dzień dobry,
    chciałbym odświeżyć temat tego ciekawego wpisu. Jestem instruktorem teatralnym i chciałbym zorganizować płatne, jednorazowe, stacjonarne (nie zdalne) warsztaty teatralne korzystając z możliwości działalności nierejestrowanej. Jaki podatek będę musiał odprowadzić jako osoba fizyczna?

    pozdrawiam
    Łukasz

    Odpowiedz

    Wojciech Pietrasiewicz 21 listopada, 2021 o 17:31

    Dzień dobry Panie Łukaszu,

    Dziękuję za śledzenie mojego bloga i komentarz 🙂

    Będzie Pan opodatkowany progresywnie według skali podatkowej (17%, 32%).
    Pana przychody z działalności nierejestrowanej stanowią
    tzw. przychody z innych źródeł (art. 20 ust. 1ba ustawy o PIT).
    Proszę pamiętać, że do takiej kwalifikacji przychód z tej działalności
    nie może w żadnym miesiącu przekraczać 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia
    za pracę.
    Pozdrawiam serdecznie

    Odpowiedz

    Ewelina 28 lutego, 2022 o 19:50

    Dzień dobry.
    To i ja spróbuję odświeżyć temat. 🙂 Co nie co mi się już wyjaśniło ale jeszcze mam wątpliwości.
    Prowadzę JDG i jestem Vatowcem. Dostałam propozycję prowadzenia zajęć artystycznych indywidualnych w Ośrodku Kultury. Jednak zastanawiam się czy mogę skorzystać ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy o VAT czy jednak muszę wystawić wystawić fakturę z 8% Vatem a może z 23% VAt? Będę bardzo wdzieczna za pomoc. E.

    Odpowiedz

    Wojciech Pietrasiewicz 28 lutego, 2022 o 21:47

    Dzień dobry Pani Ewelino,

    Dziękuję za śledzenie mojego bloga i komentarz:)

    Generalnie zajęcia artystyczne mieszczą się w pojęciu usług kulturalnych
    (pytanie jakie zajęcia Pani prowadzi).

    Skoro prowadzi Pani jednoosobową działalność i wykonuje te usługi osobiście,
    zajęcia artystyczne (np. plastyczne, rzeźbiarskie, literackie)
    mogą korzystać ze zwolnienia od VAT.

    Pozdrawiam serdecznie

    Odpowiedz

    Ewelina 1 marca, 2022 o 15:59

    Bardzo dziękuję za odpowiedź.

    Jeśli jest taka możliwość chciałabym dopytać jeszcze w celu upewnienia się. Główne PKD mojej działalności to 74.10.Z. Natomiast zajęcia plastyczne byłyby prowadzone dodatkowo w ramach działalności gospodarczej i prowadzone regularnie każdego miesiąc dla Ośrodka Kultury któremu wystawiałabym faktury. Czy ta regularność wpływa na stawkę Vatu?
    I jak mniemam przy założeniu, że faktura byłaby zwolniona z Vat warto dodać adnotację na jakiej podstawie.

    Pozdrawiam ciepło, Ewelina

    Odpowiedz

    Joanna 27 czerwca, 2023 o 09:26

    Dzień dobry,
    mam pytanie dotyczące warsztatów prowadzonych w Instytucji Kultury, będą to warsztaty malarskie przy winie, jaką stawkę VAT zastosować?
    Warsztaty malarskie są objęte stawką zwolnioną, ale dodatkową atrakcją jest uczestnictwo przy lampce wina.
    Będę wdzięczna bardzo za odpowiedź.
    Pozdrawiam Joanna

    Odpowiedz

    Wojciech Pietrasiewicz 3 lipca, 2023 o 19:18

    Dzień dobry Pani Joanno,

    Dziękuję za komentarz 🙂

    Kluczowe jest określenie czy każde ze świadczeń w tym przypadku jest niezależne,
    czy też lampka wina ma jedynie charakter pomocniczy do usługi warsztatów.
    Zależy to od szeregu czynników,
    w szczególności od tego w jak sposób jest kalkulowane wynagrodzenie,
    czy każdą z usług można nabyć odrębnie,
    jaka jest funkcja owej lampki wina w całym wydarzeniu,
    czy możliwe jest nabycie usługi warsztatów bez lampki wina.

    Odpowiedź na Pani pytanie wykracza więc poza ramy komentarza na blogu.

    Zapraszam do kontaktu z Kancelarią,
    jeśli życzy sobie Pani naszego wsparcia w tym zakresie.

    Pozdrawiam serdecznie

    Wojciech Pietrasiewicz

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: