Chociaż okres wakacyjny w pełni, mam sporo pracy związanej z obsługą podatkową imprez i wydarzeń kulturalnych, które teraz odbywają się w różnych miejscach Polski. Bardzo często otrzymuję pytania dotyczące rozliczeń VAT z artystami zapraszanymi na imprezy kulturalne i rozrywkowe.
Czy artysta może być vatowcem?
Tu odpowiedź jest prosta. Oczywiście może (choć nie musi).
Czy jego usługi są zwolnione z VAT?
Tu trochę trudniej o jednoznaczną odpowiedź. O tym, kiedy instytucje kultury mogą korzystać ze zwolnienia z VAT, opowiadałem we wpisie Kiedy instytucja kultury korzysta ze zwolnienia z VAT? Natomiast artyści świadczący indywidualnie swoje usługi mają odrębne zwolnienie. Jest ono bardzo ważne dla artystów oraz dla organizatorów imprez, teatrów i innych instytucji kultury korzystających z usług artystów.
Jaki VAT od wynagrodzeń artystów?
Ustawa o VAT zwalnia z VAT usługi kulturalne świadczone przez indywidualnych twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów, w tym za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania utworów.
Czyli, aby usługi artysty korzystały ze zwolnienia muszą być:
- usługami kulturalnymi,
- świadczonymi przez twórcę lub artystę wykonawcę
- być wynagrodzone w formie honorarium.
W praktyce więc wiele usług nabywanych przez artystów powinno korzystać ze zwolnienia z VAT.
Dobitnie podkreślił to Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z z 11 czerwca 2015 r. I FSK 1988/13:
„Wszelkie usługi w zakresie kultury świadczone przez twórców, wynagradzane w formie honorariów podlegają zwolnieniu, a jedynym ograniczeniem jest, aby określony podmiot działał jako twórca konkretnego utworu.”
Kiedy zwolnienie z VAT?
Moim zdaniem zwolnienie dotyczyć więc będzie przykładowo:
- muzyka wykonującego koncert na zlecenie organizatora imprezy,
- artysty dającego występ na zlecenie teatru,
- aktora występującego w serialu (por. wyrok WSA w Warszawie z 8 marca 2017 r., sygn. III SA/Wa 987/16).
Jak ustalić czy wynagrodzenie artysty korzysta ze zwolnienia?
Jeśli jesteś artystą i zastanawiasz się, jaką stawkę zastosować do swoich usług lub nabywasz usługi od artystów na potrzeby swojej działalności, aby ustalić czy usługa artysty jest zwolniona z VAT musisz:
- ustalić, czy usługa artysty jest usługą kulturalną (będzie nią np. wykonanie koncertu, występ aktorski, artystyczna prezentacja multimedialna),
- sprawdzić, czy świadczący usługę jest twórcą lub artystą wykonawcą w związku z wykonywaną usługą (pomogą w tym przepisy prawa autorskiego, choć nie będziesz mieć raczej problemów z ustaleniem tej kwestii),
- zweryfikować, czy rozliczasz się bezpośrednio z artystą (czy umowa jest zawarta i rozliczenie dokonane jest z artystą, a nie z agencją),
- ustalić, czy to, co artysta otrzymuje za świadczone usługi to honorarium, w tym za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania utworów.
Musisz więc przede wszystkim przeanalizować umowę z artystą i określić charakter organizowanego przez siebie wydarzenia oraz usługi wykonywanej przez artystę.
A jeśli nadal masz wątpliwości, zapraszam do kontaktu!
Wojciech Pietrasiewicz
doradca podatkowy
{ 21 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Bardzo dobry artykuł zawsze zastanawiałem się jak to jest z tymi podatkami jeśli chodzi o koncerty i imprezy masowe myślę że artykuł mi wyjaśnił zasadę. Pozdrawiam.
Panie Bartku,
Dziękuję za komentarz 🙂
Cieszę, się, że mój wpis rozjaśnił kilka spraw
Pozdrawiam serdecznie
Czy to co wypłaca menadżer artyście to honorarium?
Czy artysta menadżerowi zawsze wystawia faktury ze zwolnieniem?
Takie mnie naszły pytania po przeczytaniu artykułu.
Pozdrawiam
Dzień dobry,
Dziękuję za komentarz 🙂
Jeśli menadżer płaci artyście za występ oraz przeniesienie autorskich praw majątkowych związanych z występem to wynagrodzenie ma charakter honorarium.
Natomiast, to czy artysta powinien wystawić menadżerowi fakturę ZW, zależy od usługi jaką na jego rzecz świadczy. Jeśli jest to usługa kulturalna (np. występ artystyczny) wynagrodzona w formie honorarium (za ten występ), to moim zdaniem powinna korzystać ze zwolnienia.
Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry
Jak wygląda sytuacja gdy agencja reklamowa ma podpisaną umowę z organizatorem imprezy na oprawę artystyczną imprezy ( występ zespołu muzycznego) . Nie świadczy ona samej tej oprawy tylko zleca jej wykonanie muzykom. Czy gdy jeden z muzyków wykonuje tą usługę w ramach działalności gospodarczej( jest czynnym podatnikiem Vat) to czy wystawiając fakturę na agencję będzie korzystał ze zwolnienie ?
Pozdrawiam
Dzień dobry Panie Jerzy,
Dziękuję za komentarz:)
W takiej sytuacji sporo zależy od treści umowy. Jeżeli w ramach umowy agencja zobowiązuje się zorganizować oprawę artystyczną artystów, to usługę na rzecz organizatora świadczy agencja i nie spełni ona przesłanek podmiotowych do zwolnienia dla usług kulturalnych. Faktura agencji na rzecz organizatora nie będzie obejmować zwolnienia.
Natomiast artysta ze swój występ artystyczny może moim zdaniem wystawić fakturę ze zwolnieniem na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy o VAT. Tu również klasyfikacja zależy dokładnie od zakresu obowiązków na podstawie umowy, ale występy artystyczne wynagradzane w formie honorarium na rzecz artysty-przedsiębiorcy za jego/jej indywidualne występy stanowią moim zdaniem usługę kulturalną wykonywaną przez artystę wykonawcę w zamian za honorarium. Spełniają więc przesłanki do zastosowania zwolnienia.
Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry. Jaką stawkę zastosować do nabycia usługi wokalnej (wokalista sesyjny). Usługa ma służyć do wykorzystania w utworze muzycznym.
Usługa nabywana jest na platformie muzycznej zajmującej się „wynajmowaniem” wokalistów itp.
Jest to platforma: https://soundbetter.com/
Usługa z USA. Czy rozliczyć jako import usług jeśli nie ma faktury, jedynie potwierdzenie zapłaty? Jeśli tak, to jaka stawka 23% czy zwolniona?
Pozdrawiam
Dzień dobry Pani Iwono,
Dziękuję za komentarz 🙂
Niestety trudno odpowiedzieć na Pani pytanie bez szczegółowej analizy regulaminu tej platformy. Bez tego nawet trudno stwierdzić, czy usługa jest nabywana bezpośrednio od artysty za pośrednictwem platformy, czy od samej platformy, którą zawiera umowę z artystami.
Generalnie, część interpretacji indywidualnych wskazuje, że definicja podatnika określona dla potrzeb miejsca świadczenia usług jest bardzo szeroka i obejmuje wszystkie podmioty występujące w obrocie gospodarczym, z wyjątkiem tych podmiotów niebędących podatnikami.
Jeżeli więc świadczący usługę zajmuje się tym profesjonalnie, nabycie takich usług będzie raczej stanowić import usług. aby jednak precyzyjnie odpowiedzieć na Pani pytanie konieczna jest analiza regulaminu platformy.
Co do właściwej stawki to zwolnienie od VAT znajdzie zastosowanie m.in. do usług kulturalnych świadczonych przez indywidualnych twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów, w tym za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania utworów (art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy o VAT). Jeśli usługa jest świadczona indywidualnie przez wokalistę i wynagradzana w formie honorarium w tym za przekazanie praw do artystycznego wykonania, to właściwe będzie zwolnienie. Również w tym przypadku konieczne jest jednak przeanalizowanie kto świadczy usługę i jak jest wynagradzana.
Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry. Otrzymałam fakturę od podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą za „artystyczną oprawę imprezy” Ze specyfikacji wynika że faktura ta obejmuje występ trzech zespołów muzycznych, w którym jeden z z tych zespołów jest właśnie zespołem muzycznym prowadzonym przez podmiot który wystawił fakturę. Faktura wystawiona jest ze stawką VAT „ZW” i podana jest podstawa prawna art. 43 ust. 1 pkt 33 lit.b ustawy o podatku od towarów i usług. Zastanawiam sie czy w tym przypadku można było zastosować zwolnienie z VAT .
Dzień dobry Pani Elżbieto,
Dziękuję za komentarz:)
Choć nie analizowałem szczegółowo podobnych sytuacji (konieczna byłaby analiza bieżących interpretacji i orzecznictwa) podzielam Pani wątpliwości. Znane mi są interpretacje odmawiające prawa do zwolnienia agencjom wystawiających faktury za organizację koncertów „ich” artystów.
Ewentualne ryzyka podatkowe tej sytuacji obciążają wystawiającego fakturę. Natomiast z Państwa perspektywy istotna jest weryfikacja czy w umowie ustalali Państwo wynagrodzenie w kwocie netto czy brutto.
Serdecznie pozdrawiam
Dzień dobry , jestem muzykiem prowadzącym działalność gospodarczą ze względu na prosta formę rozliczenia honorarium za koncert z moim udziałem . Wtedy wystawiam oczywiście FV ZW . Jednak mam teraz przypadek , ze poprosił mnie jeden z organizatorów abym rozliczyła wszystkich członków orkiestry, w której również gram na tych samych warunkach czyli FV ZW. Mam w związku z tym pytanie czy jest możliwym abym mogła wystawić jako muzyk i członek orkiestry taka Fv ZW biorąc pod uwagę, ze utwory , które grać będziemy to przepisane na partytury znane utwory coverowe . Druga sprawa jak rozliczyć moich kolegów ? Czy może to być umowa o dzieło z uwzględnieniem 50 % kosztow uzyskania przychodu czy musi to być umowa zlecenie ?
Z poważaniem
Stefania
Dzień dobry Pani Stefanio,
Dziękuję za komentarz 🙂
Możliwość zastosowania zwolnienia w tej sytuacji budzi wątpliwości, ale pozytywnie w tym zakresie wypowiedział Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 4 marca 2015 r. IBPP3/4512-48/15MN.
Co do 50% kosztów, jeśli artyści nie są przedsiębiorcami, powinny przysługiwać niezależnie od formy umowy. Kwestią kontrowersyjną są w tym przypadku składki. Więcej informacji na ten temat znajdzie Pani w moich wpisach.
Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry Panie Wojciechu .
Dziękuję za odpowiedź i rozwianie wątpliwości co do zastosowania zwolnienia.
Jednak po przeczytaniu Interpretacji i rozmowie ze znajomym mam nadal problem z umowami o dzieło.
wg. orzeczenia SN http://www.sn.pl/sites/orzecznictwo/Orzeczenia3/III%20UK%2053-16-1.pdf
umowy o dzieło nie powinny byc podpisywane .
W naszym przypadku moję wątpliwości budzi fakt , że będziemy grać kilka koncertów z tym samym repertuarem , w którym wykonujemy utwory wg. twórczej interpretacji , ale jakby nie było są to utwory , których kompozytorem jest inny autor. Druga sprawa wykonujemy taki koncert kilka razy , a nie jeden , więc nasuwa się pytanie czy jeśli pierwszy koncerty mógłby byc dziełem to czy każdy kolejny nadal nim jest ?To pytanie jednak chyba nie do Pana tylko prawnika 🙂 Choć w tym temacie zarówno prawo autorskie jak i podatkowe ma wpływ na końcowe rozliczenie . Dla klienta ma znaczenie czy zapłaci za muzyka wg. stawek umów o dzieło , a umów zlecenie , które już muszą zawierać opłaty ZUS.
Pozdrawiam
Pani Stefanio,
Temat jest rzeczywiście kontrowersyjny, ale jeśli prześledzi Pani moje wpisy komentujące orzeczenia SN, łatwo dostrzec, za którym poglądem się opowiadam. Sporo może zależeć od treści umowy…
Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry Panie Wojciechu,
Bardzo dobry i rzeczowy wpis. Ale jedna kwestia mnie zastanawia. Czy gdy wykonuję usługę artystyczną za granicą w UE jak i poza nią to powinienem wystawić fakturę ze stawką zw czy np?
Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam.
Dzień dobry Panie Szymonie,
Dziękuję za komentarz i miłe słowa 🙂
Jeśli chodzi o usługi na rzecz kontrahentów zagranicznych,
sporo zależy od natury usługi i samego odbiorcy.
W typowej sytuacji – wynagrodzenia za występ polskiego artysty – podatnika VAT
na rzecz zagranicznego podatnika VAT,
miejscem świadczenia będzie kraj odbiorcy usługi.
Faktura nie będzie więc zawierała polskiego VAT.
Należy jednak dokładnie zweryfikować kto jest odbiorca usługi i
za co uzyskuje Pan wynagrodzenia.
W zależności od tego zasady opodatkowania mogą być różne.
Pozdrawiam serdecznie
Witam,
Jestem vatowcem.
Jaką stawką vat należy sie posłużyc grając koncert na instrumencie używając nieswoich utworow ale jednak w swoj charakterystyczny sposób tj czasem nuta w nute czasem mocno improwizujac ale jednak inny instrument i zawsze jest to w pewien sposób indywidualne..? Myślę że nigdzie nie ma wyznaczonych ram granic kiedy jest to tworzenie a kiedy odtwórczosc. Nie wiem co robić.. proszę o porade
Pozdrawiam serdecznie 😊
Dzień dobry Pani Dario,
Dziękuję za komentarz 🙂
Jeśli otrzymuje Pani honorarium za swój indywidualny występ
(a nie sprzedaj Pani sama biletów), to moim zdaniem ma Pani
prawo do zwolnienia z VAT dla usług kulturalnych z art. 43 ust. pkt 33 lit. b ustawy o VAT.
Fakt, że gra Pani cudze utwory interpretując je autorsko,
nie zmienia moim zdaniem kwalifikacji Pani usług jako usług kulturalnych.
Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry,
prowadzę działalność artystyczną w postaci występów solo lub z towarzyszeniem innych wykonawców(z którymi rozliczam się na podstawie umowy zlecenia i korzystam ze zwolnienia z vat). Otrzymujemy honorarium. Co w przypadku , gdy trafią się dwa zlecenia w tym samym terminie i będę musiała na jedno z nich wysłać pracownika samego? Jaka wtedy ma być umowa z takim pracownikiem? Jak to rozliczyć?
Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry Pani Katarzyno,
Dziękuję za komentarz 🙂
Zakres Pani pytań wykracza poza ramy komentarzy na blogu.
Wymagałby też uzupełnienia stanu faktycznego o dodatkowe informacje.
Zapraszam do kontaktu z Kancelarią w sprawie porady podatkowej.
Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry, nabyłam prawa autorskie do utworu muzycznego od jego twórców za kwotę 30.000 zł ( każdy z dwóch twórców utworu sprzedał mi swoje prawa za 15.000 zł) . W ramach działalności gospodarczej, dla której prowadzona jest KPIR. Czerpię zyski z umowy licencyjnej ze sprzedaży płyt zawierających utwór . Czy nabycie takich praw powinnam wpisać do ewidencji środków trwałych i jak: łącznie jako sumę czy odrębnie od każdego z twórców ? Czy zakup praw stanowi koszt w momencie ich nabycia czy należy je amortyzować i jak ?
Pozdrawiam
Monika