VAT od wynagrodzeń artystów

Wojciech Pietrasiewicz14 sierpnia 20174 komentarze

Chociaż okres wakacyjny w pełni, mam sporo pracy związanej z obsługą podatkową imprez i wydarzeń kulturalnych, które teraz odbywają się w różnych miejscach Polski. Bardzo często otrzymuję pytania dotyczące rozliczeń VAT z artystami zapraszanymi na imprezy kulturalne i rozrywkowe.

Czy artysta może być vatowcem?

Tu odpowiedź jest prosta. Oczywiście może (choć nie musi).

Czy jego usługi są zwolnione z VAT?

Tu trochę trudniej o jednoznaczną odpowiedź. O tym, kiedy instytucje kultury mogą korzystać ze zwolnienia z VAT, opowiadałem we wpisie Kiedy instytucja kultury korzysta ze zwolnienia z VAT?  Natomiast artyści świadczący indywidualnie swoje usługi mają odrębne zwolnienie. Jest ono bardzo ważne dla artystów oraz dla organizatorów imprez, teatrów i innych instytucji kultury korzystających z usług artystów.

Jaki VAT od wynagrodzeń artystów?

Ustawa o VAT zwalnia z VAT usługi kulturalne świadczone przez indywidualnych twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów, w tym za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania utworów.

Czyli, aby usługi artysty korzystały ze zwolnienia muszą być:

  • usługami kulturalnymi,
  • świadczonymi przez twórcę lub artystę wykonawcę
  • być wynagrodzone w formie honorarium.

W praktyce więc wiele usług nabywanych przez artystów powinno korzystać ze zwolnienia z VAT.

Dobitnie podkreślił to Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z z 11 czerwca 2015 r. I FSK 1988/13:

“Wszelkie usługi w zakresie kultury świadczone przez twórców, wynagradzane w formie honorariów podlegają zwolnieniu, a jedynym ograniczeniem jest, aby określony podmiot działał jako twórca konkretnego utworu.”

Kiedy zwolnienie z VAT?

Moim zdaniem zwolnienie dotyczyć więc będzie przykładowo:

  • muzyka wykonującego koncert na zlecenie organizatora imprezy,
  • artysty dającego występ na zlecenie teatru,
  • aktora występującego w serialu (por. wyrok WSA w Warszawie z 8 marca 2017 r., sygn. III SA/Wa 987/16).

Jak ustalić czy wynagrodzenie artysty korzysta ze zwolnienia?

Jeśli jesteś artystą i zastanawiasz się, jaką stawkę zastosować do swoich usług lub nabywasz usługi od artystów na potrzeby swojej działalności, aby ustalić czy usługa artysty jest zwolniona z VAT musisz:

  • ustalić, czy usługa artysty jest usługą kulturalną (będzie nią np. wykonanie koncertu, występ aktorski, artystyczna prezentacja multimedialna),
  • sprawdzić, czy świadczący usługę jest twórcą lub artystą wykonawcą w związku z wykonywaną usługą (pomogą w tym przepisy prawa autorskiego, choć nie będziesz mieć raczej problemów z ustaleniem tej kwestii),
  • zweryfikować, czy rozliczasz się bezpośrednio z artystą (czy umowa jest zawarta i rozliczenie dokonane jest z artystą, a nie z agencją),
  • ustalić, czy to, co artysta otrzymuje za świadczone usługi to honorarium, w tym za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania utworów.

Musisz więc przede wszystkim przeanalizować umowę z artystą i określić charakter organizowanego przez siebie wydarzenia oraz usługi wykonywanej przez artystę.

A jeśli nadal masz wątpliwości, zapraszam do kontaktu!

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Bartek Wrzesień 4, 2017 o 08:58

Bardzo dobry artykuł zawsze zastanawiałem się jak to jest z tymi podatkami jeśli chodzi o koncerty i imprezy masowe myślę że artykuł mi wyjaśnił zasadę. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Wojciech Pietrasiewicz Wrzesień 4, 2017 o 11:04

Panie Bartku,

Dziękuję za komentarz 🙂

Cieszę, się, że mój wpis rozjaśnił kilka spraw

Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Ewa Marzec 1, 2018 o 15:00

Czy to co wypłaca menadżer artyście to honorarium?

Czy artysta menadżerowi zawsze wystawia faktury ze zwolnieniem?

Takie mnie naszły pytania po przeczytaniu artykułu.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Wojciech Pietrasiewicz Marzec 2, 2018 o 12:20

Dzień dobry,

Dziękuję za komentarz 🙂

Jeśli menadżer płaci artyście za występ oraz przeniesienie autorskich praw majątkowych związanych z występem to wynagrodzenie ma charakter honorarium.

Natomiast, to czy artysta powinien wystawić menadżerowi fakturę ZW, zależy od usługi jaką na jego rzecz świadczy. Jeśli jest to usługa kulturalna (np. występ artystyczny) wynagrodzona w formie honorarium (za ten występ), to moim zdaniem powinna korzystać ze zwolnienia.

Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem wpietrasiewicz@mvptax.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: