Wojciech Pietrasiewicz

doradca podatkowy

Specjalizuję się w prawie podatkowym ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień podatku od towarów i usług. Doradzam organizatorom imprez, instytucjom kultury, wydawnictwom, artystom, ale również podmiotom z branży nieruchomościowej, informatycznej, finansowej. Od prawie 15 lat z sukcesami pomagam podatnikom w trakcie kontroli postępowań podatkowych i postępowaniach przed sądami administracyjnymi.
[Więcej >>>]

Sklep

Miejsce świadczenia usług kulturalnych

Wojciech Pietrasiewicz13 stycznia 2025Komentarze (0)

Już od 1 stycznia 2025 r. zmieniają się przepisy określające miejsce świadczenia dla usług kulturalnych i rozrywkowych. Zmiany te dotyczą sytuacji transgranicznych, więc warto już teraz wiedzieć, co się zmieni. Ich ostateczną treść znajdziesz tutaj.

Zmiany te będą dla Ciebie istotne szczególnie gdy organizujesz wydarzenia kulturalne z wirtualnym dostępem dla osób z zagranicy. Będą również istotne, gdy jesteś zagranicznym podmiotem i organizujesz wydarzenia z dostępem wirtualnym dla polskich użytkowników.

Miejsce świadczenia usług kulturalnych

Miejsce świadczenia usług kulturalnych — dziś

Obecnie miejsce świadczenie usług kulturalnych i rozrywkowych, a także sportowe, naukowe, edukacyjne lub podobnych określasz według zasad obowiązujących od lat. Wspominałem o nich we wpisie Wystawienie spektaklu za granicą a VAT.

Miejscem świadczenia:

  • usług wstępu na imprezy kulturalne, artystyczne, sportowe, naukowe, edukacyjne, rozrywkowe lub podobne, na rzecz podatnika, jest miejsce, gdzie impreza faktycznie się odbywa.
  • usług wstępu na imprezy kulturalne, sportowe, naukowe, edukacyjne, rozrywkowe lub podobne, na rzecz nie-podatnika, jest miejsce, gdzie faktycznie wykonujesz tę działalność.
  • innych usług kulturalnych, sportowych lub rozrywkowych na rzecz podatnika jest kraj siedziby, lub odpowiednio miejsce stałego prowadzenia działalności (zamieszkania) odbiorcy usługi.
  • innych usług kulturalnych, sportowych lub rozrywkowych na rzecz nie-podatnika jest jest miejsce, gdzie faktycznie wykonujesz tę działalność.

Jeśli więc organizujesz wydarzenie za granicą, miejsce świadczenia usług kulturalnych lub rozrywkowych jest tam, gdzie impreza się faktycznie odbywa. Sprzedając bilety na wydarzenia odbywające się w Niemczech, opodatkujesz je więc w Niemczech, a nie w Polsce.

Przepisy nie odnoszą się dziś wprost do wydarzeń wirtualnych takich jak warsztaty kulturalne czy spektakle, do których dostęp sprzedajesz wirtualnie. Ustalenia miejsca świadczenia w tym przypadku może budzić wątpliwości. I ta właśnie kwesta już za chwilę się zmieni.

Co się zmieni?

Od 1 stycznia 2025 r. miejscem świadczenia usług wstępu na imprezy kulturalne, sportowe, rozrywkowe i podobne na rzecz podatnika będzie miejsce, gdzie impreza faktycznie się odbywa, ale tylko, gdy uczestnictwo w nich nie jest wirtualne. Miejscem świadczenia usług wstępu na wskazane wydarzenia w formule wirtualnej będzie kraj podatnika — odbiorcy usługi.

W sposób szczególny ustalisz miejsce świadczenia usług kulturalnych świadczonych wirtualnie na rzecz osób niebędących podatnikami. W takim przypadku miejscem świadczenia będzie miejsce, gdzie nabywca Twoich usług posiada siedzibę, stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu.

Zatem gdy będziesz sprzedawać możliwość uczestnictwa wirtualnego w Twoich spektaklach, a Twoim odbiorcą będzie nie-podatnik VAT, miejscem świadczenia będzie zawsze kraj odbiorcy usługi.  Może to powodować trudności związane z rozliczaniem VAT za granicą. Dlatego ustawodawca wprowadził przepisy dotyczące zwolnienia podmiotowego dla podatników z innych państw członkowskich. Podobnych przepisów możesz spodziewać się w państwa członkowskich, z których pochodzą nabywcy Twoich usług wirtualnego dostępu do wydarzenia.

Pamiętaj jednak, że sprzedając dostęp do Twoich wydarzeń odbiorcom z zagranicy, musisz przeanalizować swoją sytuację VAT w krajach odbiorców Twoich usług. Skoro miejsce świadczenia usług kulturalnych w takim przypadku jest w kraju odbiorcy, to tam mogą pojawić się dodatkowe obowiązki podatkowe. Może to być obowiązek rejestracji dla potrzeb VAT i rozliczania VAT w tym kraju.

Gdy świadczysz usługi za granicą

Zmiany obejmujące miejsce świadczenia usług kulturalnych mają istotne dodatkowe konsekwencje. Jeśli świadczyć będziesz usługi wirtualnego uczestnictwa w Twoich wydarzeniach kulturalnych na rzecz zagranicznych odbiorców, będziesz mieć możliwość skorzystania ze zwolnienia podmiotowego w tym kraju. Wprowadza je ta sama nowelizacja ustawy o VAT. Dotyczy to jednak tylko podatników, których skala działalności jest niewielka.

Aby skorzystać ze zwolnienia, musisz jednak spełnić kilka warunków.

Po pierwsze, Twój  roczny obrót na terytorium Unii Europejskiej (w tym Polska) nie może przekroczyć w poprzednim ani bieżącym roku podatkowym kwoty 100 000 euro. Oznacza to, ze zwolnienie dotyczyć będzie tylko małych podmiotów.

Po drugie, państwo członkowskie, w którym chcesz stosować zwolnienie, musi posiadać stosowne przepisy umożliwiające stosowanie zwolnienia podmiotowego. Musisz też spełniać warunki zastosowania zwolnienia według lokalnych przepisów państwa UE, w którym zamierzasz korzystać ze zwolnienia. W szczególności musisz więc sprawdzić limity zwolnienia obowiązujące w danym kraju.

Po trzecie, musisz złożyć specjalny wniosek zwany uprzednim zawiadomieniem. W zawiadomieniu tym oprócz swoi danych musisz zawierać:

  • informację o państwie lub państwach członkowskich, w których chcesz korzystać ze zwolnienia,
  • dane dotyczące rocznego obrotu na terytorium Unii Europejskiej w poprzednim i bieżącym roku podatkowym.

Szczegółowe wymogi zawiadomienia znajdziesz w Rozporządzeniu z dnia 22 grudnia 2024 r. w sprawie danych zawartych w powiadomieniu o zamiarze skorzystania ze zwolnienia w państwie członkowskim innym niż Rzeczpospolita Polska oraz informacji kwartalnej.

Naczelnik Twojego urzędu w terminie 35 dni roboczych po otrzymaniu nada Ci specjalny kod EX na potrzeby stosowania zwolnienia lub odmówi jego nadania.

A jeśli nie korzystasz ze zwolnienia

Jeśli nie możesz korzystać ze zwolnienia w kraju, w którym Twoje usługi są opodatkowane VAT, zazwyczaj musisz się tam zarejestrować na potrzeby VAT. Aby sprawdzić dokładne jakie obowiązki w zakresie VAT w danym kraju, musisz zweryfikować przepisy i praktyki tam obowiązujące. Pamiętaj, że w przypadku szeregu usług w tym usług elektronicznych możesz stosować procedurę VAT OSS.

Jeszcze tylko dwa tygodnie do naszego szkolenie online Prewspółczynnik w instytucjach kultury – aspekty praktyczne. Zapraszam Cię serdecznie do rezerwacji miejsca na szkoleniu. Liczba miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Szczegóły znajdziesz klikając w obrazek poniżej.

Wojciech Pietrasiewicz
doradca podatkowy

***

Jak ustalić licznik prewspółczynnika

Jeśli zastanawiasz się jak ustalić licznik prewspółczynnika, ten wpis jest właśnie dla Ciebie!

Na wstępie musisz pamiętać, że Minister Finansów określił w Rozporządzeniu z 17 grudnia 2015 r. metody kalkulacji prewspółczynnika dla instytucji kultury. Oczywiście przepisy VAT pozwalają Ci na stosowanie innych prewspółczynników. We wpisie Inny prewspółczynnik dla instytucji kultury znajdziesz więcej informacji o możliwych opcjach. Pamiętaj jednak, że organy podatkowe mogą kwestionować odmienny prewspółczynnik, który stosujesz [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: