Wojciech Pietrasiewicz

doradca podatkowy

Specjalizuję się w prawie podatkowym ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień podatku od towarów i usług. Doradzam organizatorom imprez, instytucjom kultury, wydawnictwom, artystom, ale również podmiotom z branży nieruchomościowej, informatycznej, finansowej. Od prawie 15 lat z sukcesami pomagam podatnikom w trakcie kontroli postępowań podatkowych i postępowaniach przed sądami administracyjnymi.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Kiedy instytucja kultury korzysta ze zwolnienia z VAT?

Wojciech Pietrasiewicz01 lutego 20176 komentarzy

Kiedy instytucja kultury korzysta ze zwolnienia z VAT?

Wydawałoby się, że tak postawione pytanie jest proste. Ale jest kilka warunków, o których musisz wiedzieć, aby zastosować zwolnienie.

Twoja instytucja może korzystać ze zwolnienia w dwóch sytuacjach: gdy  ma stosunkowo niskie obroty, albo wykonuje czynności, które korzysta ze zwolnienia z VAT.

Zwolnienie podmiotowe

Twoja instytucja kultury może korzystać ze zwolnienia od VAT ze względy na niskie obroty w danym roku. W takiej sytuacji niezależnie od prowadzonej działalności nie płacisz VAT. Możesz, ale nie musisz się rejestrować dla potrzeb VAT. A jeśli już się zarejestrujesz – masz status podatnika VAT zwolnionego.

Od 2017 r. limit obrotu uprawniający do zwolnienia z VAT został podwyższony do 200 000 zł w skali roku. Jeśli wartość sprzedaży  w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła w łącznie kwoty 200 000 zł, masz prawo stosować zwolnienie podmiotowe.

Zwolnienie z VAT usług kulturalnych

Zwolnione od VAT są również usługi kulturalne świadczone przez podmioty prawa publicznego lub inne podmioty uznane na podstawie odrębnych przepisów za instytucje o charakterze kulturalnym lub wpisane do rejestru instytucji kultury. Zwolnienie to dotyczy wszystkich instytucji kultury ale również innych podmiotów prowadzących działalność pożytku publicznego (np. fundacje i stowarzyszenia). Potwierdza to interpretacja ogólna Ministra Finansów nr PT1.8101.6.2015.KCO.PT1.130.

Aby zastosować zwolnienie Twoja instytucja musi spełnić trzy warunki:

 • być podmiotem o charakterze kulturalnym (instytucja kultury, stowarzyszenie, fundacja),
 • świadczyć usługi kulturalne,
 • nie osiągać systematycznych zysków z prowadzonej działalności lub przeznaczać je w całości na kontynuację lub doskonalenie świadczonych usług.

Ustawa o VAT nie określa, czym są usługi kulturalne. Pozostaje odwołać się do językowego znaczenia terminu. Kultura to zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego „materialna i umysłowa działalność społeczeństw oraz jej wytwory”. Jest więc bardzo pojemna. W praktyce obejmuje wiele czynności mieszczących się w zakresie działalności statutowej instytucji kultury. Tak szeroka definicja powoduje też trudności interpretacyjne. Na pewno nie raz będziesz się z nimi mierzyć. Na moim blogu znajdziesz kilka wskazówek jak ustalić, które usługi korzystają ze zwolnienia z VAT.

Dodatkowo, Twoja instytucja nie może mieć charakteru komercyjnego. Ewentualne zyski ze świadczonych usług kulturalnych muszą być w całości przeznaczane na kontynuację lub doskonalenie świadczonych usług.

A jeśli znajdziesz chwilę, aby odwiedzić Pojezierze Drawskie, zajrzyj do wsi Bolegorzyn. Znajdziesz tam pierwsze w Polsce Muzeum PGR-u. Zobaczysz tam wiele maszyn rolniczych i artykułów gospodarstwa domowego oraz wiele pamiątek i dokumentów z działalności PGR. Poznasz też historię tego miejsca i jego smutny koniec.

Wojciech Pietrasiewicz
doradca podatkowy

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Anna 22 maja, 2019 o 12:41

  Witam
  Mam pytanie, czy w sytuacji gdy dorośli członkowie zespołu mają zakwaterowanie i wyżywienie na podstawie wpłaty akredytacji zwolnionej z VAT-u, kierowcy i ich opiekunowi wystawić fakturę z VAT-em, czy też mogą skorzystać z akredytacji, bez podatku. Impreza jest organizowana przez instytucję kultury, wpisaną do rejestru.
  Dziękuję i czekam na odpowiedź

  Odpowiedz

  Wojciech Pietrasiewicz 22 maja, 2019 o 13:27

  Dzień dobry Pani Anno,
  Dziękuję za komentarz 🙂
  Zagadnienie to wymaga weryfikacji zasad przyznawania akredytacji oraz wyjaśnienia kwestii kierowcy i opiekuna.
  Taka odpowiedź wykracza poza ramy komentarza na blogu.
  Proponuję kontakt bezpośrednio z moją Kancelarią.
  Pozdrawiam serdecznie

  Odpowiedz

  Justyna 27 stycznia, 2020 o 16:50

  Witam, mam pytanie odnośnie danej sytuacji, gdzie centrum kultury swiadczy usługi kulturalne określone w statucie, przychody danej instytucji stanowi dotacja z gminy oraz akredytacje i wplywy z darowizn na organizacje roznych wydarzen kulturalnych, intytucja jest zwolniona z vat podmiotowo. Jeżeli ośrodek kultury zechce prowadzić zajecia typu fitness z instruktorem zatrudnionym w tejże instytucji dla mieszkańców danej i obcej gminy, czy będzie to sprzedaz opodatkowane Vat stawka 8%, przychody ze sprzedaży będą przeznaczone na pokrycie kosztów zwiazanych z dana usługą , czy konieczny będzie zakup kasy fiskalnej . Co w sytuacji, kiedy dla mieszkańców danej gminy zajęcia byłyby to zajęcia nieodpłatne? Dziękuję i czekam na odpowiedź, pozdrawiam

  Odpowiedz

  Wojciech Pietrasiewicz 3 lutego, 2020 o 22:03

  Dzień dobry Pani Justyno,

  Dziękuję za komentarz 🙂

  Tak szeroki zakres kwestii podniesionych przez Panią nie jest właściwy
  do odpowiedzi w ramach komentarzy na blogu.
  Zasadniczo wstęp na zajęcia fitness może korzystać z obniżonej stawki VAT 8%,
  choć jej stosowanie warto zabezpieczyć uzyskaniem stosownej informacji stawkowej.

  Zapraszam do kontaktu w sprawie indywidualnej porady.

  Pozdrawiam serdecznie

  Odpowiedz

  Marlena 24 lipca, 2023 o 12:52

  Witam. Instytucja kultury ze sprzedażą powyżej 200 tys. zł. Jaka stawka VAT za usługi xero dla drugiej Instytucji kultury ? A jaka stawka VAT za te usługi dla osoby fizycznej ? Ponadto wystawiamy faktury sprzedażowe ze stawką VAT zwolnioną za skany. Czy jest to prawidłowe ? Jeśli tak to czy wpisywać podstawę prawną zwolnienia ?

  Odpowiedz

  Wojciech Pietrasiewicz 7 września, 2023 o 15:15

  Dzień dobry Pani Marleno,

  Dziękuję za komentarz 🙂

  Stawka na usługi xero wynosi 23% niezależnie od odbiorcy.
  Odnośnie wykonania skanów, potrzebowałbym więcej informacji odnośnie charakteru usługi.
  Czy chodzi o zwykłe skanowanie dokumentów?

  Pozdrawiam serdecznie,

  Wojciech Pietrasiewicz

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: