Wojciech Pietrasiewicz

doradca podatkowy

Specjalizuję się w prawie podatkowym ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień podatku od towarów i usług. Doradzam organizatorom imprez, instytucjom kultury, wydawnictwom, artystom, ale również podmiotom z branży nieruchomościowej, informatycznej, finansowej. Od prawie 15 lat z sukcesami pomagam podatnikom w trakcie kontroli postępowań podatkowych i postępowaniach przed sądami administracyjnymi.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Świadczenia dla artystów (niektóre) bez podatku

Wojciech Pietrasiewicz08 lutego 20172 komentarze

Jest wiele rzeczy, które lubię w swoim zawodzie. Tempo, ciekawe łamigłówki, ciągła nauka. Czasem są to również największe wady mojej pracy:)

Ale największą satysfakcję sprawia mi pozytywne zakończenie sprawy w postępowaniu przed organami podatkowymi. Niezależnie czy jest to spór, który kończy się przed Naczelnym Sądem Administracyjnym, czy pozytywna interpretacja indywidualna na wniosek przygotowywany w ekspresowym tempie – miło jest mieć poczucie dobrze wykonanej pracy.

Wczoraj udało mi się zakończyć jedną z takich spraw. Jeden z klientów – organizator imprez – od dłuższego czasu borykał się z problemem rozliczenia podatku dochodowego od świadczeń dla zagranicznych artystów. Gdy artysta przyjeżdża na koncert oprócz gaży często ma zagwarantowany darmowy przelot do Polski, hotel o odpowiednim standardzie, dojazd na miejsce koncertu. Wątpliwość, jaka pojawiła się u organizatora, to czy w takiej sytuacji należy pobrać podatek u źródła od wartości tych świadczeń. Jeśli takie świadczenie jest dodatkowym wynagrodzeniem artysty, to wszystko zależy od właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Jeśli na jej podstawie możliwe jest wyłączenie dochodu z opodatkowania w Polsce, to problem z głowy.

A jeśli nie…. W praktyce część organizatorów w niektórych sytuacjach pobierała podatek. Oznacza to dodatkowy koszt albo dla artysty, albo dla organizatora.

Okazało się jednak, że jest inna droga, która pozwala uniknąć opodatkowania. Wystarczy zastosować zwolnienia od podatku przewidziane w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych dla zakwaterowania i transportu osób współpracujących z organizatorem.

Wczoraj organ podatkowy potwierdził w interpretacji indywidualnej możliwość zastosowania zwolnienia podatkowego do tych świadczeń. Dla klienta oznacza to oszczędność czasu na analizę umów o unikaniu podwójnego opodatkowania i pieniędzy.

A dla mnie satysfakcję:)

Poniżej odnowiony Zamek Królewski w Chęcinach – średniowieczna warownia istniejąca od czasów Władysława Łokietka. Ruiny zamkowe zostały gruntownie odnowione, a w środku dzieciaki mogą przymierzyć średniowieczne zbroje, postrzelać z łuku i wejść na wieżę, z której przy dobrej pogodzie można zobaczyć nawet tatrzańskie szczyty!

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  jan 23 stycznia, 2019 o 11:54

  Zwracam się z prośbą o podanie sygnatury akt sprawy

  Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Wojciech Pietrasiewicz 23 stycznia, 2019 o 12:05

  Dzień dobry Panie Janie

  Dziękuję za komentarz 🙂

  Interpretacja powinna być już w bazie MF – 2461-IBPB-2-2.4511.982.2016.1.MMA

  Pozdrawiam serdecznie

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: