Wojciech Pietrasiewicz

doradca podatkowy

Specjalizuję się w prawie podatkowym ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień podatku od towarów i usług. Doradzam organizatorom imprez, instytucjom kultury, wydawnictwom, artystom, ale również podmiotom z branży nieruchomościowej, informatycznej, finansowej. Od prawie 15 lat z sukcesami pomagam podatnikom w trakcie kontroli postępowań podatkowych i postępowaniach przed sądami administracyjnymi.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Świadczenia dla artystów (niektóre) bez podatku

Wojciech Pietrasiewicz08 lutego 20172 komentarze

Jest wiele rzeczy, które lubię w swoim zawodzie. Tempo, ciekawe łamigłówki, ciągła nauka. Czasem są to również największe wady mojej pracy:)

Ale największą satysfakcję sprawia mi pozytywne zakończenie sprawy w postępowaniu przed organami podatkowymi. Niezależnie czy jest to spór, który kończy się przed Naczelnym Sądem Administracyjnym, czy pozytywna interpretacja indywidualna na wniosek przygotowywany w ekspresowym tempie – miło jest mieć poczucie dobrze wykonanej pracy.

Wczoraj udało mi się zakończyć jedną z takich spraw. Jeden z klientów – organizator imprez – od dłuższego czasu borykał się z problemem rozliczenia podatku dochodowego od świadczeń dla zagranicznych artystów. Gdy artysta przyjeżdża na koncert oprócz gaży często ma zagwarantowany darmowy przelot do Polski, hotel o odpowiednim standardzie, dojazd na miejsce koncertu. Wątpliwość, jaka pojawiła się u organizatora, to czy w takiej sytuacji należy pobrać podatek u źródła od wartości tych świadczeń. Jeśli takie świadczenie jest dodatkowym wynagrodzeniem artysty, to wszystko zależy od właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Jeśli na jej podstawie możliwe jest wyłączenie dochodu z opodatkowania w Polsce, to problem z głowy.

A jeśli nie…. W praktyce część organizatorów w niektórych sytuacjach pobierała podatek. Oznacza to dodatkowy koszt albo dla artysty, albo dla organizatora.

Okazało się jednak, że jest inna droga, która pozwala uniknąć opodatkowania. Wystarczy zastosować zwolnienia od podatku przewidziane w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych dla zakwaterowania i transportu osób współpracujących z organizatorem.

Wczoraj organ podatkowy potwierdził w interpretacji indywidualnej możliwość zastosowania zwolnienia podatkowego do tych świadczeń. Dla klienta oznacza to oszczędność czasu na analizę umów o unikaniu podwójnego opodatkowania i pieniędzy.

A dla mnie satysfakcję:)

Poniżej odnowiony Zamek Królewski w Chęcinach – średniowieczna warownia istniejąca od czasów Władysława Łokietka. Ruiny zamkowe zostały gruntownie odnowione, a w środku dzieciaki mogą przymierzyć średniowieczne zbroje, postrzelać z łuku i wejść na wieżę, z której przy dobrej pogodzie można zobaczyć nawet tatrzańskie szczyty!

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy podatkowej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 509 509 974 e-mail: wpietrasiewicz@mvptax.pl

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

jan 23 stycznia, 2019 o 11:54

Zwracam się z prośbą o podanie sygnatury akt sprawy

Pozdrawiam

Odpowiedz

Wojciech Pietrasiewicz 23 stycznia, 2019 o 12:05

Dzień dobry Panie Janie

Dziękuję za komentarz 🙂

Interpretacja powinna być już w bazie MF – 2461-IBPB-2-2.4511.982.2016.1.MMA

Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem wpietrasiewicz@mvptax.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: