Wojciech Pietrasiewicz

doradca podatkowy

Specjalizuję się w prawie podatkowym ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień podatku od towarów i usług. Doradzam organizatorom imprez, instytucjom kultury, wydawnictwom, artystom, ale również podmiotom z branży nieruchomościowej, informatycznej, finansowej. Od prawie 15 lat z sukcesami pomagam podatnikom w trakcie kontroli postępowań podatkowych i postępowaniach przed sądami administracyjnymi.
[Więcej >>>]

Sklep

Prewspółczynnik – kilka wskazówek po wyroku w sprawie TVP

Wojciech Pietrasiewicz10 lutego 2017Komentarze (0)

Kwestia tego, kto i w jakich sytuacjach powinien stosować prewspółczynnik, budzi sporo wątpliwości. Jeśli działasz w w kulturze i rozrywce, jest to czasem wręcz sprawa życia i śmierci. Wczoraj miałem okazję skomentować dla Gazety Prawnej sytuację publicznej telewizji i publicznego radia po ostatnich wyrokach sądów administracyjnych w sprawach tych podmiotów.  W sprawie TVP sąd administracyjny orzekł, że ze względu na wykonywaną misję publiczną (jakkolwiek rozumianą) TVP ma obowiązek odliczać podatek naliczony stosując prewspółczynnik. Ma to istotny wpływ na jej finanse.  Artykuł nosi wiele mówiący tytuł Telewizja straci grube miliony. Prewspółczynnik VAT uderzył w publicznych nadawców.

Sprawa nie jest jednoznaczna, a podstawową kwestią, którą zapewne będzie musiał rozważyć NSA, jest to, czy czynności związane z realizacją misji publicznej należy uznać za odrębny od działalności gospodarczej przedmiot aktywności podatnika, czy też za czynności towarzyszące działalności gospodarczej.

Cztery wskazówki

Przy okazji komentarza dla Gazety Prawnej pomyślałem, że warto przekazać Ci kilka wskazówek, które pomogą Ci ustalić, czy masz obowiązek odliczać podatek naliczony z zastosowaniem prewspółczynnika, czy nie. Kilka dodatkowych informacji znajdziesz w moich wpisach Prewspółczynnik w muzeach i Prewspółczynnik w teatrach – nieodpłatne wejściówki.

Aby ustalić, czy musisz liczyć prewspółczynnik, weź pod uwagę te cztery wskazówki:

  1. Prewspółczynnik liczysz tyko wtedy gdy dokonujesz zakupów zarówno do celów wykonywanej działalności gospodarczej, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza i tylko wtedy gdy nie możesz ich przypisać do któregoś typu działalności.  Jeśli jesteś w stanie przyporządkować swoje zakupy do jednego z typów działalności, to albo odliczysz VAT w całości, albo w ogóle.
  2. Działalność gospodarcza została zdefiniowana w ustawie o VAT. Inne definicje nie mają znaczenia. Działalność statutowa też może być działalnością gospodarczą dla potrzeb VAT.
  3. Przyjrzyj się swoim czynnościom nieodpłatnym. Wiele z nich nie spowoduje obowiązku kalkulacji prewspółczynnika, bo albo jest opodatkowana VAT, albo jest bezpośrednio związana z Twoją działalnością gospodarczą. Niektóre działania mogą jednak spowodować obowiązek kalkulacji prewspółczynnika.
  4. W sprawach wątpliwych zastanów się nad złożeniem wniosku o indywidualną interpretację.

A poniżej ruiny zamku w Rabsztynie, który jest częścią Szlaku Orlich Gniazd. Miałem okazję zwiedzić go w zeszłym roku. Druga część szlaku jeszcze przede mną!

Wojciech Pietrasiewicz
doradca podatkowy

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: