Jeśli organizujesz lub planujesz zorganizować imprezę sportową, to na pewno zastanawia Cię, jaka jest stawka VAT na pakiety startowe wydawane przy okazji takich imprez. Ja sam lubię biegać i gdy tylko czas pozwala, startuję w różnych imprezach biegowych. Mamy też firmową drużynę, która wraz z przyjaciółmi startuje w sztafecie maratońskiej. W tym roku na pewno nie opuścimy tej imprezy! Jako biegający doradca podatkowy 🙂 zastanawiałem się czasem jak udział w takich imprezach jest ovatowany.
Okazuje się, że praktyka organizatorów imprez biegowych nie jest jednolita.
Wbrew pozorom ustalenie jaka jest stawka VAT na pakiety startowe może czasem budzić wątpliwości i to z dwóch powodów:
- Wątpliwości czy udział w imprezie sportowej może korzystać ze zwolnienia od VAT dla usług ściśle związanych ze sportem,
- Kwestii na ile rzeczy znajdujące się w pakiecie startowym mogą korzystać z tej samej stawki co opłata za udział w imprezie sportowej.
Usługi ściśle związane ze sportem
Ze zwolnienia korzystają (pod pewnymi warunkami) usługi ściśle związane ze sportem lub wychowaniem fizycznym świadczone przez kluby sportowe, związki sportowe oraz związki stowarzyszeń i innych osób prawnych, których celem statutowym jest działalność na rzecz rozwoju i upowszechniania sportu.
Aby skorzystać ze zwolnienia z VAT musisz więc:
- mieć odpowiedni status,
- świadczyć usługi związane ze sportem lub wychowaniem fizycznym,
- spełnić jeszcze kilka warunków (np. nie być nastawionym na osiąganie zysków).
Zwolnienia z VAT jednak nie można zastosować m.in. do usług wstępu na imprezy sportowe.
Organy podatkowe często uznają opłaty startowe (np. w biegach ulicznych) za wynagrodzenie za taką właśnie usługę wstępu. Oznacza to w większości przypadków opodatkowanie opłat startowych stawką VAT 8%. Takie stanowisko zajął przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 7 kwietnia 2016 r., nr IBPP2/4512-108/16/AB. Możliwe jest stanowisko przeciwne uzasadniające zwolnienie.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej opodatkowaniu opłat startowych zajrzyj do mojego wpisu Stawka VAT na opłaty startowe – potencjalne spory.
Pakiet startowy z taką samą stawka jak opłata
Natomiast w praktyce organy nie kwestionują raczej możliwości zastosowania jednej stawki VAT do całego pakietu startowego obejmującego, prawo do startu w biegu, numer startowy, koszulkę, napój i inne gadżety. Jeśli więc organizujesz imprezę sportową, możesz moim zdaniem zastosować jednolitą stawkę na cały pakiet startowy.
Jeśli jednak organizujesz imprezy cyklicznie lub często, to warto uzyskać interpretację indywidualną potwierdzającą stawkę VAT, jaką możesz zastosować do organizowanych imprez. Zabezpieczy to Twoją podstawową działalność, co zawsze zalecam.
O wątpliwościach ze stosowaniem stawek do opłat za wstęp na imprezy i o tym, jak ważne jest zadbanie o odpowiednie zabezpieczenie swoich rozliczeń w zakresie stawek VAT opowiadałem też we wpisie Sprzedaż biletów 8% czy 23%?
Wojciech Pietrasiewicz
doradca podatkowy
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }