Dzisiaj z Luksemburga nadeszła ważna wiadomość, która może Cię zainteresować. Trybunał Sprawiedliwości UE wydał wyrok potwierdzający, że opłata reprograficzna nie podlega VAT.
Wiedz, że opłata reprograficzna to opłata uiszczana przez producentów i importerów nośników i urządzeń do kopiowania do wpłacania określonym organizacjom zbiorowego zarządzania, działającym na rzecz twórców, artystów wykonawców, producentów fonogramów i wideogramów oraz wydawców. W Polsce nie przekracza ona 3 proc. kwoty należnej od sprzedaży tych urządzeń i nośników. Opłata reprograficzna jest wliczona do ceny sprzedawanych produktów. Jej ciężar ponosi więc każdy z nas w cenie kupowanych płyt CD, DVD, nagrywarek itp.
Opłata reprograficzna z VAT czy bez VAT?
Organizacje, które pobierają takie opłaty to np. ZAIKS, SAWP.
I to ta ostatnia organizacja dotarła aż do Trybunału Sprawiedliwości, aby ustalić, czy pobierana przez nią opłata reprograficzna podlega VAT.
Czy wiesz, co budziło największe wątpliwości?
Niejasne było, czy opłata reprograficzna jest:
- wynagrodzeniem za świadczenie usług przez twórców, artystów i wydawców pobierane przez organizacje zbiorowego zarządzania, czy też
- świadczeniem, które nie jest usługą, ale zrekompensowaniem strat twórców, artystów, wydawców w związku z dozwolonym przez prawo powielaniem utworów na użytek prywatny.
Polskie sądy administracyjne wydawały sprzeczne orzeczenia w tej sprawie.
Spór dotarł do Trybunału
Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP złożyło więc wniosek o interpretację indywidualną, aby ustalić czy pobierane przez stowarzyszenie opłaty są opodatkowane VAT, czy nie. Dyrektor Izby Skarbowej w 2012 r. uznał, że opłata reprograficzna podlega VAT – jest jego zdaniem świadczeniem usług. SPAW złożyło skargę do sądu administracyjnego i … wygrało.
Ale organ podatkowy wniósł kasację do Naczelnego Sądu Administracyjnego, a ten skierował sprawę do Trybunału Sprawiedliwości UE. Trybunał po prawie 5 latach (tak, to nie pomyłka) ostatecznie potwierdził, że opłata reprograficzna nie podlega VAT. Organizacje, takie jak SAWP, pobierając opłaty, nie świadczą usług.
Wynika to z dwóch ważnych przesłanek:
- obowiązek zapłaty opłaty wynika bezpośrednio z prawa, a nie z relacji prawnej pomiędzy artystami a producentami i importerami nośników i urządzeń do utrwalania i kopiowania
- nie ma w tej relacji żadnego świadczenia wzajemnego w zamian za opłatę uiszczaną przez producentów i importerów nośników i urządzeń do utrwalania i kopiowania.
Dlatego opłata reprograficzna nie podlega VAT. Organizacje, takie jak SAWP, nie muszą wystawiać faktur dotyczących opłaty i nie będą musiały przed przekazaniem kwot artystom dzielić się opłatą z fiskusem.
Jeśli chcesz zaponzać się bliżej z tym wyrokiem, możesz go znaleźć w tym miejscu
Wojciech Pietrasiewicz
doradca podatkowy
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }