W jednym z wyroków, na uzasadnienie którego długo czekałem, NSA wypowiedział się o prewspółczynniku, a raczej o obowiązku jego stosowania. Chodzi o wyrok z 8 lipca 2020 r., sygn. I FSK 473/18.
O prewspółczynniku pisałem już kilka razy m.in. we wpisie Instytucje kultury jednak bez prewspółczynnika? oraz Niektóre muzea jednak z prewspółczynnikiem? Temat ten jest Ci już na pewno dobrze znany. Jednak ten wyrok jest o tyle istotny, że wskazuje w jakich okolicznościach nie musisz stosować prewspółczynnika. I daje nadzieję, na to że nie wszystkie instytucje muszą go stosować.
Podzielę się z Tobą najważniejszymi wnioskami wynikającymi z tego wyroku NSA.
Czego dotyczyła sprawa?
Muzeum złożyło wniosek o interpretację indywidualną dotyczącą obowiązku stosowania prewspółczynnika. Muzeum współorganizowało nieodpłatne wydarzenia, które oprócz upowszechniania wiedzy o kulturze zapewniały promocję działań odpłatnych muzeum. W tych okolicznościach muzeum pragnęło ustalić czy musi stosować prewspółczynnik.
Oczywiście Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że stosowanie prewspółczynnika jest niezbędne w tej sytuacji. Dyrektor uznał, że wykonywane przez muzeum stanowią czynności statutowe, które nie mogą być uznane za czynności wykonywane w ramach prowadzonej przez muzeum działalności gospodarczej. Uznał też, że prowadzone działania nieodpłatne nie mają związku z prowadzoną działalnością gospodarczą muzeum.
I nakazał stosować prewspółczynnik.
Jednak już sąd I instancji nie zgodził się ze stanowiskiem organu. Uznał, że organ mylił się, przyjmując, że działalność muzeum polegająca na organizowaniu nieodpłatnych imprez nie jest podejmowana w celu zwiększenia przychodu i w związku z tym nie jest wykonywana w ramach działalności gospodarczej. Wskazał również, że fakt iż działania nieodpłatne wspierają również upowszechnianie kultury nie powoduje, że muzeum musi stosować prewspółczynnik.
Tezę tę potwierdził również NSA.
NSA wypowiedział się o prewspółczynniku
NSA potwierdził, że muzeum jednoznacznie wskazało cele działań nieodpłatnych i ich związek z prowadzoną sprzedażą. To z kolei powoduje, że wydatki muzeum spełniały kryteria związku z prowadzoną działalnością gospodarczą dla potrzeb VAT. NSA potwierdził, że podatnik skutecznie wykazał, że:
„organizowane nieodpłatnie imprezy mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, tj. wykonywane są w ramach działalności promocyjnej i marketingowej w celu zwiększenia sprzedaży opodatkowanej.”
Potwierdził w ten sposób brak obowiązku stosowania prewspółczynnika w działalności muzeum. Treść wyroku znajdziesz tutaj.
Co dalej?
Musisz wiedzieć, że komentowany wyrok to jeden z pierwszych pozytywnych wyroków, w których NSA wypowiedział się o pozytywnie o braku obowiązku stosowania prewspółczynnika przez instytucje kultury. Potwierdził jednocześnie, że muzeum nie musi go stosować, jeśli ponosi wydatki na działalność promującą jego działalność odpłatną. Nawet gdy te wydatki służą jednocześnie promowaniu zasobów dziedzictwa kulturowego.
Na rozstrzygnięcie czeka w NSA jeszcze kilka podobnych spraw. Od ich wyniku może zależeć, czy jest szansa powrotu, do sytuacji, w której instytucje kultury prowadzące zasadniczo działalność odpłatną mogłyby nie stosować prewspółczynnika. Ten wyrok to kolejna szansa, że tak się stanie, ale droga ku temu jeszcze bardzo daleka. Organy podatkowe prezentują cały czas profiskalne stanowisko nie tylko w tej sprawie.
Jeśli potrzebujesz argumentów w swojej sprawie warto też zajrzeć do artykułu Prewspółczynnik VAT w instytucjach kultury – czy ograniczanie prawa do odliczenia podatku naliczonego jest uzasadnione? Ukazał się on na łamach ostatniego numery Przeglądu Podatkowego w 2020 r. Znajdziesz tam sporo argumentów przemawiających za brakiem obowiązku stosowania prewspółczynnika w przypadku niektórych instytucji kultury. Natomiast jeśli masz swoją sprawę w sądzie lub organach podatkowych, napisz do mnie. Może będę w stanie Ci pomóc.
Miłego dnia!
Wojciech Pietrasiewicz
doradca podatkowy
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }