Wojciech Pietrasiewicz

doradca podatkowy

Specjalizuję się w prawie podatkowym ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień podatku od towarów i usług. Doradzam organizatorom imprez, instytucjom kultury, wydawnictwom, artystom, ale również podmiotom z branży nieruchomościowej, informatycznej, finansowej. Od prawie 15 lat z sukcesami pomagam podatnikom w trakcie kontroli postępowań podatkowych i postępowaniach przed sądami administracyjnymi.
[Więcej >>>]

Sklep

Stawka VAT na warsztaty online – interpretacje

Wojciech Pietrasiewicz01 marca 2021Komentarze (0)

Wiem, że stawka VAT na warsztaty online budziła i budzi nadal spore wątpliwości. Wspominałem o nich we wpisach O VAT w usługach kulturalnych online oraz Usługi kulturalne online a VAT. W imieniu naszych klientów złożyliśmy kilka wniosków dotyczących kwalifikacji w VAT tych usług. Dziś podzielę się z Tobą wnioskami z pierwszych interpretacji wskazujących jak powinna być stawka VAT na warsztaty online.

Skąd wątpliwości?

Kluczowa wątpliwość dotyczy tego, czy warsztaty online są usługą elektroniczną, czy nie. Z jednej strony do ich prowadzenia wykorzystywane są narzędzia elektroniczne, z drugiej zaś strony uczestnik ma bezpośredni kontakt z prowadzącym tyle ze wirtualny.

Usługami elektronicznymi są usługi, które spełniają następujące warunki:

  • świadczone są za pomocą Internetu lub sieci elektronicznej,
  • ich świadczenie jest zasadniczo zautomatyzowane i wymaga minimalnego udziału człowieka,
  • ich wykonanie bez wykorzystania technologii informacyjnej jest niemożliwe (art. 7 ust. 1 Rozporządzenia 282/2011).

Ta kwestia ma kluczowe znaczenie. Od klasyfikacji warsztatów jako usługi elektronicznej zależy stawka VAT. Szczególnie dla instytucji kultury. Usługi elektroniczne opodatkowujesz stawką 23%, zaś do warsztatów w zależności od okoliczności zastosujesz zwolnienie od VAT lub stawkę podstawową.

Niedawno otrzymaliśmy pierwsze wskazówki organów jak traktować dla potrzeb VAT warsztaty online.

Warsztaty językowe ze zwolnieniem

Pierwsza interpretacja, którą chciałbym się z Tobą podzielić, dotyczy warsztatów językowych online. Rozstrzyga więc kwestię uznania warsztatów językowych online za usługę elektroniczną. Wskazuje również jaka jest stawka VAT na warsztaty online dotyczące nauki języka.

Usługi nauczania języków obcych korzystają ze zwolnienia (art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy o VAT). Jeżeli więc usługi te nie są usługą elektroniczną, korzystać będą ze zwolnienia od VAT.

Argumentacja przyjęta we wniosku sprowadzała się wiec do wskazania, że bezpośredni kontakt lektora z uczniami przez komunikatory internetowa, oznacza, że usługa nie jest zautomatyzowana. Nie jest więc usługą elektroniczną.

Takie stanowisko podzielił również Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Uznał, że:

„W związku z tym, że Wnioskodawca świadczy usługi nauki języków obcych a do świadczonych przez Wnioskodawcę usług nie znajduje zastosowania zwolnienie od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26, 27 ani 29, do opisanych we wniosku czynności Wnioskodawca ma prawo zastosować zwolnienie od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy o VAT. Bez znaczenia przy tym pozostaje sposób prowadzenia zajęć, zwolnienie od podatku na podstawie powyższego przepisu przysługuje niezależnie, czy nauka języków obcych odbywa się w trybie stacjonarnym czy zdalnym/online.”

(Interpretacja Dyrektora KIS z 1 lutego 2021 r., nr 0114-KDIP4-3.4012.697.2020.1.DS).

Stawka VAT na warsztaty online

Druga interpretacja, którą chciałbym się z Tobą podzielić dotyczy warsztatów kulturalnych. Jest więc ważna dla instytucji kultury, ale również innych podmiotów prowadzących działalność kulturalną. Tu również warsztaty odbywały się w formule zapewniającej bezpośredni kontakt pomiędzy prowadzącym a uczestnikami. Narzędzia elektroniczne umożliwiały więc jedynie kontakt pomiędzy uczestnikami.

Jak zatem zaklasyfikowały te usługę organy podatkowe?

Dyrektor KIS uznał, że:

„warsztaty i zajęcia online w zależności od potrzeb i możliwości uczestników mogą zostać przeprowadzone z wykorzystaniem łączy internetowych (w szczególności z wykorzystaniem programów i aplikacji do spotkań online, komunikatorów internetowych, poczty e-mail), lub w inny sposób umożliwiający ich interaktywne przeprowadzenie. Cechą wspólną wszystkich wskazanych zajęć będzie to, iż Muzeum zapewni techniczną możliwość bezpośredniej interakcji uczestników z prowadzącymi. (…) Prowadzone przez Wnioskodawcę warsztaty i zajęcia online nie będą zatem stanowiły usług elektronicznych zgodnie z powołaną powyżej definicją oraz będą korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług – zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a ustawy.”

Organy podatkowe potwierdzają więc to, co starałem się przekażą Ci w moich poprzednich wpisach. Jeśli warsztat kulturalny online jest prowadzony interaktywnie i zapewnia bieżący kontakt z prowadzącym, nie jest to raczej usługa elektroniczna, ale kulturalna. Będzie ona korzystać ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 33, o ile spełniasz wszystkie warunki do zwolnienia. Jeśli nie, zastosowanie znajdzie stawka podstawowa.

Pamiętaj, że powołana interpretacje zostały wydane w indywidualnych sprawa podatników. Ochrona z nich dotyczy więc tylko wnioskodawców. Jeśli sam masz takie wydarzenia i chciałbyś je zabezpieczyć, po prostu napisz do mnie. Postaram się Ci pomóc.

Miłego dnia!

A poniżej Pałac w Siemczynie kilka lat temu. Ciekawe jak teraz wygląda?

Wojciech Pietrasiewicz
doradca podatkowy

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: