Wojciech Pietrasiewicz

doradca podatkowy

Specjalizuję się w prawie podatkowym ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień podatku od towarów i usług. Doradzam organizatorom imprez, instytucjom kultury, wydawnictwom, artystom, ale również podmiotom z branży nieruchomościowej, informatycznej, finansowej. Od prawie 15 lat z sukcesami pomagam podatnikom w trakcie kontroli postępowań podatkowych i postępowaniach przed sądami administracyjnymi.
[Więcej >>>]

Sklep

Instytucje kultury jednak bez prewspółczynnika?

Wojciech Pietrasiewicz31 października 2018Komentarze (0)

Instytucje kultury jednak bez prewspółczynnika?

O problemach z prewspółczynnikiem opowiadałem ci już kilka razy m.in we wpisie Prewspółczynnik w instytucjach kultury, czy też Noc Muzeów 2018 a VAT.

Dzisiaj mam dla Ciebie jednak bardzo ważną informację.

24 października 2018 r. pojawiło się orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (WSA), które może sprawić, że instytucje kultury, odliczając VAT, nie zawsze będą musiały stosować prewspółczynnik. Natomiast te instytucje, które już prowadzą spory z organami – zyskają dodatkowe argumenty.

Czego dotyczyła sprawa?

Przedmiotem działalności jest kształtowanie i upowszechnianie kultury muzyczno-teatralnej poprzez organizowanie widowisk  i koncertów przy pomocy zawodowych solistów, zespołów wokalnych, instrumentalnych, baletowych i aktorskich.

Instytucja prowadzi działalność odpłatną – sprzedaje bilety na organizowane przez siebie wydarzenia kulturalne. Jednak oprócz tych czynności organizuje również wydarzenia nieodpłatne. Należą do nich organizacja Nocy Muzeów, gdzie wstęp na niektóre wydarzenia jest nieodpłatny, a także wydarzenia z wolnym wstępem wolnym w ramach organizowanego festiwalu. Działania te mają w założeniu promować działalność odpłatną instytucji.

Oprócz tego instytucja przekazuje nieodpłatnie wejściówki m.in. dziennikarzom, którzy mogli mieć wpływ na promocje wydarzeń instytucji.

Instytucja we wniosku o interpretacje zapytała, czy ma obowiązek odliczania VAT z zastosowaniem prewspółczynnika.

Stanowisko organu

W interpretacji indywidualnej Dyrektor Krajowej Informacji  Skarbowej uznał, że:

„(instytucja) nie wykonuje nieodpłatnych świadczeń wyłącznie w ramach działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, ale wykonuje te czynności w ramach działalności gospodarczej, jak i działalności innej niż działalność gospodarcza, obowiązkiem Wnioskodawcy jest w pierwszej kolejności przypisanie konkretnych wydatków do określonego rodzaju działalności, z którym te wydatki są związane.”

Organ podatkowy uznał też, że działania instytucji służą nie tylko jej promocji, ale również realizacji celów statutowych. Przyjął więc, że sam fakt istnienia tych celów powoduje, że wydarzenia nieodpłatne nie są czynnościami wykonywanymi w ramach działalności gospodarczej.

Organ wskazał, że w pierwszej kolejności instytucja musi przyporządkować wydatki na zakup towarów i usług do działalności gospodarczej. Natomiast do tych wydatków, których nie sposób przypisać do działalności gospodarczej należy zastosować prewspółczynnik.

Instytucje kultury jednak bez prewspółczynnika?

Instytucja złożyła skargę do WSA, a wyrok zapadł kilka dni temu. Nie ma jeszcze pisemnego uzasadnienia, ale wiem co nieco o jego treści na podstawie relacji z uzasadnienia ustnego.

WSA podkreślił, że organizacja nieodpłatnych wydarzeń ma związek z prowadzoną przez instytucję działalnością gospodarczą. Dodał, że nie można różnicować sytuacji instytucji kultury i oper lub teatrów komercyjnych organizujących wydarzenia nieodpłatne. Działania te są realizowane w ramach działalności gospodarczej.

To z kolei oznacza, że instytucja kultury nie musi stosować prewspółczynnika w swoich rozliczeniach.

Na szczegółowe uzasadnienie przyjdzie nam jeszcze poczekać. Dopiero analiza pisemnego uzasadnienia wskaże ostateczne konkluzje sądu. Już teraz można  jednak powiedzieć, że wyrok ten może mieć kluczowe znaczenie dla instytucji kultury. Po raz pierwszy WSA wziął bowiem pod uwagę cel organizowania wydarzeń nieodpłatnych oraz charakterystykę instytucji kultury.

Zapamiętaj więc sygnaturę: III SA/Wa 178/18 i mniej więcej za miesiąc zapoznaj się z uzasadnieniem wyroku.

Wyrok ten może mieć istotne znacznie dla tych instytucji kultury, które prowadzą działalność nieodpłatną  w celu promocji swojej działalności odpłatnej.

Pamiętaj, że organy podatkowe raczej zaskarżą ten wyrok. Na prawomocne rozstrzygnięcie w tej sprawie przyjdzie nam jeszcze poczekać. Z kolei jeśli już prowadzisz spór z organem w sprawie prewpółczynnika, możesz wykorzystać wskazany wyrok w swojej argumentacji.

Chcesz widzieć więcej o prewspółczynniku, zajrzyj do mojego Informatora!

Zapoznaj się również z moim komentarzem dla Gazety Prawnej w artykule Odliczenia VAT: Podatkowy promyk nadziei dla kultury

A tutaj od niedawna pracuję 🙂 Zapraszam!

instrytucje kultury jednak bez prewspólczynnika

Wojciech Pietrasiewicz
doradca podatkowy

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: