Wojciech Pietrasiewicz

doradca podatkowy

Specjalizuję się w prawie podatkowym ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień podatku od towarów i usług. Doradzam organizatorom imprez, instytucjom kultury, wydawnictwom, artystom, ale również podmiotom z branży nieruchomościowej, informatycznej, finansowej. Od prawie 15 lat z sukcesami pomagam podatnikom w trakcie kontroli postępowań podatkowych i postępowaniach przed sądami administracyjnymi.
[Więcej >>>]

Sklep

Noc Muzeów 2018 a VAT

Wojciech Pietrasiewicz07 maja 20186 komentarzy

Zbliża się Noc Muzeów 2018 r. Uczestniczy w niej coraz więcej instytucji kultury, nie tylko muzeów. Powód jest prosty: przy tej okazji najłatwiej jest promować działalność Twojej instytucji.

Jeśli pamiętasz, rok temu poświęciłem kwestiom VAT związanych z działaniami instytucji kultury w ramach Nocy Muzeów osobny wpis: Noc Muzeów 2017. A co z podatkami?

W podatkach rok kalendarzowy to prawie rok świetlny 🙂 i dlatego od 2017 r. sporo się zmieniło. Przede wszystkim Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zmienił interpretację przepisów o VAT odnośnie organizacji Nocy Muzeów.

Nieodpłatny wstęp w Noc Muzeów

Pierwsze pytanie sprowadza się do tego, czy musisz opodatkować VAT nieodpłatny wstęp do obiektów w Noc Muzeów 2018.  Nieodpłatny wstęp w Noc Muzeów może być opodatkowany VAT jako świadczenie usług, jeśli jest świadczony:

  • na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, lub
  • do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

Moim zdaniem umożliwienie publiczności nieodpłatnego wstępu do obiektów w Noc Muzeów nie podlega opodatkowaniu. Jest bowiem podejmowane do celów związanych z działalnością gospodarczą Twojej instytucji. Promocja instytucji w Noc muzeów ma przecież przyczynić do zwiększonej frekwencji w przyszłości.

Wydaje się, że organy podatkowe nie kwestionują na razie takie podejścia.  Muszę jednak przyznać, że ostatnio nie trafiłem na interpretacje indywidualne dotyczące tej kwestii. Sam również nie składałem takich wniosków dla swoich klientów.

Noc Muzeów 2018 – co z prewspółczynnikiem?

Jeśli chodzi o prewspółczynnik w ciągu ostatniego roku stanowisko organów podatkowych zmieniło się o 180 stopni. W tej chwili organy podatkowe niemal jednolicie uznają, że umożliwienie nieodpłatnego wstępu publiczności w Noc Muzeów jest przejawem działalności innej niż działalność gospodarcza dla potrzeb VAT. Stanowi więc podstawę do stosowania prewspółczynnika przy odliczaniu VAT związanego z wydatkami, których nie jesteś w stanie w całości przyporządkować do działalności gospodarczej.

„W rezultacie cel promocyjny podejmowanych przez Muzeum: imprez edukacyjnych dla dzieci o charakterze nieodpłatnym dzięki którym Muzeum realizuje cele związane z upowszechnianiem wśród dzieci wiedzy o kulturze, imprez plenerowych o charakterze edukacyjnym i kulturalnym, w ramach których organizowane są wykłady, koncerty oraz warsztaty (np. „(…)”), konferencji naukowych/prelekcji, których tematyka nie jest bezpośrednio związana z odpłatną ofertą Muzeum, uczestnictwa Muzeum w imprezach i wydarzeniach o skali ogólnokrajowej („Noc Muzeów”, Europejskie Dni Dziedzictwa) oraz lokalnej („(…)”), a także w imprezach okolicznościowych (Dzień Dziecka) – wpisuje się w ogólną działalność statutową Muzeum i będzie służyć zarówno realizacji celów statutowych nieodpłatnych (upowszechnianie kultury w szerokim tego pojęcia znaczeniu, do których Muzeum jako instytucja kultury, zostało powołane), jak również działalności gospodarczej.” 

(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 15 stycznia 2018 r., nr 0112-KDIL1-1.4012.539.2017.1.MJ)

Nie zgadzam się z tym podejściem, ale musisz pamiętać, że niestosowanie prewspółczynnika w sytuacji, gdy wydatek dotyczy organizacji Nocy Muzeów, może wiązać się z ryzykiem zakwestionowania Twoich rozliczeń przez organy podatkowe. Wydaje się, że ostateczne rozstrzygnięcie tej kwestii należeć będzie do polskich sądów, a może nawet Trybunału Sprawiedliwości? Więcej informacji na temat orzeczeń sądowych dotyczących prewspółczynnika znajdziesz we wpisie Prewspółczynnik w instytucjach kultury

A może odpłatny wstęp?

Ostatnio zastanawialiśmy się z jedną z instytucji ,kultury, czy i w jaki sposób wprowadzić odpłatność za wstęp w Noc Muzeów 2018. Wtedy wstęp byłby działalnością odpłatną instytucji opodatkowana VAT. Jest już wprawdzie mało czasu, ale jeśli Twoja instytucja ma podobne wątpliwości, skontaktuj się ze mną – może podpowiem Ci ciekawe rozwiązanie.

Korzystając z długiego weekendu, nadrabiałem nie tylko zaległości w tworzeniu wpisów na mojego bloga :).

Odwiedziłem kilka pięknych miejsc na Dolnym Śląsku. Znam te tereny dosyć dobrze, ale za każdym razem trafiam do kolejnego ciekawego miejsca. Tym razem wraz z rodziną dotarliśmy do Nowej Rudy, gdzie zwiedziliśmy nieczynną już Dawną Kopalnię Nowa Ruda. Oprócz poznania historii kopalni i metod wydobywania węgla, podróżowaliśmy górniczym wagonikiem.  Wiemy też, co oznaczały poszczególne kolory górniczych kasków w kopalni.

Noc Muzeów 2018

Wojciech Pietrasiewicz
doradca podatkowy

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Emilia 23 maja, 2018 o 14:51

    Dziś w WSA w Poznaniu odbyła się rozprawa w sprawie 0112-KDIL1-1.4012.539.2017.1.MJ – skarga na interpretację została odrzucona (obie interpretacje) – Muzeum ma obowiązek stosowania prewspółczynnika. Pozdrawiam.

    Odpowiedz

    Wojciech Pietrasiewicz 23 maja, 2018 o 15:43

    Dzień dobry Pani Emilio,

    Bardzo dziękuję za komentarz i tę informację.

    Czy dysponuje może Pani sygnaturą wyroku?

    Stanowisko sądów w sprawie prewspółczynnika nie jest jednolite.
    Przykłady wyroków pozytywnych i negatywnych znajdzie Pani we wpisie Prewspółczynnik w instytucjach kultury.
    Pozostałe orzeczenia mam w swoich zasobach:)

    Pozostaje zapoznanie się z treścią pisemnego uzasadnienia wyroku i rozważenie złożenia
    skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
    Warto pamiętać, że aby uzyskać pisemne uzasadnienie wyroku należy złożyć wniosek o jego wydanie w terminie 7 dni od daty ogłoszenia wyroku.

    Jeśli to Państwa sprawa, proszę o kontakt, może będę w stanie pomóc.

    Serdecznie pozdrawiam

    Odpowiedz

    Emilia 24 maja, 2018 o 12:50

    Sygnatura I SA/Po 296/18 z 2018-05-23 (…539.MJ)
    Sygnatura I SA/Po 285/18 z 2018-05-23 (…491.MW)

    Obrońca KIS wskazał 4 wyroki (niestety nie odnotowałam sygnatur – m.in. wyrok z Gliwic, a także w sprawie telewizji). Czekamy za uzasadnieniem wyroku. Dziękuję za chęć pomocy. Pozdrawiam.

    Odpowiedz

    Wojciech Pietrasiewicz 24 maja, 2018 o 13:11

    Pani Emilio,

    Dziękuję za sygnatury wyroków.

    Wyrok w sprawie telewizji nie powinien być zastosowany bezpośrednio, ale rzeczywiście jest część wyroków wskazujących na obowiązek kalkulacji prewspółczynnika.

    Jest również kilka pozytywnych. Z moich analiz większość wyroków negatywnych jest zaskarżanych i to ostatecznie NSA rozstrzygnie te sprawy.

    Pozostaje czekać na pisemne uzasadnienie.

    Pozdrawiam serdecznie

    Odpowiedz

    Asia 10 listopada, 2022 o 13:50

    Czy bilety wstępu do muzeum np. dla dzieci do lat 7 które są bezpłatne muszą być wynikami na kasie fiskalnej?

    Odpowiedz

    Wojciech Pietrasiewicz 1 grudnia, 2022 o 11:36

    Dzień dobry Pani Asiu,

    Jeśli nieodpłatne wejściówki nie są opodatkowane VAT
    (a zakładam, że takie wydania są związane z działalnością gospodarczą Muzeum),
    to nie muszą być ewidencjonowane na kasie.

    Pozdrawiam serdecznie,

    Wojciech Pietrasiewicz

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: