Inny prewspółczynnik dla instytucji kultury

Wojciech Pietrasiewicz09 kwietnia 2018Komentarze (0)

W trakcie szkoleń, które prowadzę, słuchacze najczęściej pytają mnie, czy można zastosować inny prewspółczynnik dla instytucji kultury niż ten przewidziany w przepisach wykonawczych. Mam tu na myśli rozporządzenie Ministra Finansów  z dnia 17 grudnia 2015 r. w sprawie sposobu określania zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej w przypadku niektórych podatników (Rozporządzenie).

Metoda podstawowa

W Rozporządzeniu znajdziesz wzory dla państwowych i samorządowych instytucji kultury, które zdaniem Ministra Finansów są najbardziej właściwe dla tego typu działalności. Formuły te bazują na obrotach instytucji kultury i jej przychodach wykonanych wynikających ze sprawozdania z działalności. Więcej o tym jak policzyć prewspółczynnik  z zastosowaniem tych metod przeczytasz we wpisie Jak policzyć prewspółczynnik?

Ale czy na pewno ta metoda jest najwłaściwsza?

Inny prewspółczynnik dla instytucji kultury

Gdy pada pytanie o inne sposoby liczenia prewspółczynnika zawsze wtedy przypominam sobie sytuację jednej z instytucji kultury, która zwróciła się do mnie z takim właśnie problemem.

Jeden z ośrodków niezależnie od działalność kulturalnej miał pod swoją pieczą basen. Był on wykorzystywany do działalności opodatkowanej (odpłatne wstępy na basen). Jednocześnie w budynku basenu mieściły się biura księgowości i administracji ośrodka. Ośrodek w innych budynkach prowadził również działalność inną niż gospodarcza, ale ze względu na to, że biura dyrekcji i księgowości mieściły się w budynku basenu, również w przypadku VAT od wydatków związanych z basenem był zobligowany liczyć prewspółczynnik.

Jednak stosując prewspółczynnik chociażby do kosztów mediów związanych z działalnością basenu, ośrodek odliczał tylko 30% podatku naliczonego z tych faktur, których nie mógł w całości przyporządkować tylko do działalności gospodarczej. Ośrodek nie miał odrębnych liczników na część basenową i administracyjną budynku. Zastosowanie metody z Rozporządzenia powodowało więc gigantyczne i niczym nieuzasadnione straty dla tego ośrodka.

Czy możliwe jest zastosowanie innej metody?

Moim zdaniem tak. W przypadku ośrodka uzasadnione było zastosowanie metody powierzchniowej. Ta metoda pozwoliłaby moim zdaniem prawidłowo odzwierciedlić wartość podatku naliczonego związanego z działalnością opodatkowaną basenu. W ten sposób 30% podatku podlegającego odliczeniu zmieniłoby się w ponad 90%, bo w takiej relacji pozostawała część basenowa budynku z częścią administracyjną.

Musisz jednak wiedzieć, że ustawa o VAT formułuje szczególne warunki zastosowania innych metod liczenia prewspółczynnika, niż te wskazane przez ustawodawcę.

Kiedy możesz zastosować inny prewspółczynnik?

Możesz zrezygnować z metod obliczania prewspółczynnika wskazanych w Rozporządzeniu, jeśli uznasz, że ten sposób określenia proporcji nie będzie najbardziej odpowiadać specyfice Twojej działalności i dokonywanych nabyć (art. 86 ust. 2h ustawy o VAT). Pamiętaj jednak, że musisz być w stanie wykazać przed organami podatkowymi, że metoda podstawowa wynikająca z przepisów Rozporządzenia nie jest właściwa dla Twojej działalności. Musisz też wskazać inną bardziej adekwatną metodę.

Metoda ta musi:

  • zapewniać obniżenie kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wyłącznie w odniesieniu do części kwoty podatku naliczonego proporcjonalnie przypadającej na wykonywane w ramach działalności gospodarczej czynności opodatkowane oraz
  • obiektywnie odzwierciedlać część wydatków przypadającą odpowiednio na działalność gospodarczą oraz na cele inne niż działalność gospodarcza.

Pamiętaj, że organy podatkowe niechętnie akceptują alternatywne metody liczenia prewspółczynnika.

Na szczęście pojawiają się orzeczenia sądowe wskazujące na możliwość stosowania alternatywnych prewspółczynników. Dotyczą one w przeważającej mierze gmin. Mogą jednak mieć odpowiednie zastosowanie do działalności instytucji kultury. Przykładowo jeden ze składów orzekających uznał, że:

“podatnicy wymienieni w rozporządzeniu mają prawo zastosować inny sposób określenia proporcji, o ile wykażą, że ten inny sposób jest bardziej reprezentatywny do całej działalności gospodarczej, a zaproponowana metoda będzie odpowiadała najbardziej specyfice prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej.”

(Wyrok WSA we Wrocławiu z 15 lutego 2017 r., sygn. I SA/Wr 1264/16, nieprawomocny)

Większość spraw dotyczących możliwości stosowania alternatywnych prewspółczynników trafia do Naczelnego Sądu Administracyjnego i to ten sąd ostatecznie wypowie się co do możliwości ich stosowania.

Pamiętaj jednak, że tak możliwość istnieje i w wielu sytuacjach może być uzasadniona.

Już niedługo kolejne Warszawskie Targi Książki, a ja ostatnio miałem okazję nadrobić czytelnicze zaległości. Po lekturze “Sekretnego Życia Drzew” wybraliśmy się na spacer do lasu i znaleźliśmy drzewa zaatakowane przez szkodniki.

Dokładnie takie jako opisane na kartach tej książki. Tylko na żywo:)

choroby drzew

Zachęcam do lektury i leśnych spacerów:)

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem wpietrasiewicz@mvptax.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: