Czy pamiętasz mój wpis o przełomowym wyroku NSA w sprawie obowiązku posiadania formalnego potwierdzenia, że dane wydarzenie odbywa się w ramach wymiany kulturalnej pomiędzy krajami – stronami umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania?
Okazuje się, że pozyskanie takiego potwierdzenia nie jest proste!
Konieczne formalne potwierdzenie
We wpisie Płatności na rzecz artystów zagranicznych – wymiana kulturalna wskazywałem na wyrok NSA, który nakazywał uzyskanie formalnego potwierdzenia uprawnionego organu danego państwa, że wydarzenie odbywa się w ramach wymiany kulturalnej. NSA uznał, że:
„odstępstwo od obowiązków, ciążących na płatniku na mocy art. 26 ust. 1 u.p.d.o.p., wynikać musi z wyraźnego upoważnienia, którym może być dopiero stwierdzenie przez właściwy organ państwa, że określony dochód zwolniony jest z opodatkowania (…) samo oświadczenie podatnika jest tu oczywiście niewystarczające.”
(Wyrok NSA z 19 marca 2018 r., sygn. II FSK 3636/15)
W zależności od umowy oznacza to konieczność pozyskania formalnego potwierdzenia od organu państwa rezydencji artysty lub państwa rezydencji organizatora wydarzenia.
Wymiana kulturalna – kto ją potwierdza?
Napisała do mnie Pani Aleksandra, która podzieliła się ze mną swoimi doświadczeniami w pozyskiwaniu zaświadczenia z Ministerstwa Kultury. Pani Aleksandra zwróciła się z prośbą o wydanie zaświadczenia potwierdzającego fakt odbywania się wydarzenia w ramach wymiany kulturalnej. Jakie było jej zdziwienie, gdy przedstawiciel Ministerstwa odpowiedział, że „nie ma podstawy prawnej, by Ministerstwo zajmowało się podatkami.” Po kolejnych próbach i powołaniu się na powyższy wyrok, Ministerstwo prosiło o formalne stanowisko instytucji.
Muszę zmartwić przedstawicieli Ministerstwa Kultury, bo moim zdaniem mają oni obowiązek wydawania zaświadczeń potwierdzających, czy dane wydarzenie odbywa się w ramach wymiany kulturalnej, czy nie. Podstawą prawną takiego obowiązku jest w szczególności art. 217 Kodeksu postępowania administracyjnego.
A kto nie jest właściwszy w tej kwestii niż Minister Kultury?
Bardzo dziękuję Pani Aleksandro za tę informację i mam nadzieję, że sprawa zakończy się pozytywnie.
Jeśli masz swoje doświadczenia w pozyskiwaniu takich zaświadczeń, możesz podzielić się nimi w komentarzu do tego wpisu.
Albo napisz do mnie, a ja zrobię to za Ciebie 🙂
A poniżej jedno z wymarzonych miejsc do pracy 🙂 – okolice Kalenicy w Górach Sowich.
Wojciech Pietrasiewicz
doradca podatkowy
{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Czy prowadzi Pan w najbliższym czasie jakieś szkolenia z zasad opodatkowania VAT i podatkiem u źródła międzynarodowych umów, które zdarzają się w „kulturze”?
Pani Wioletto,
Najwcześniej na jesieni – tematyka zależy od preferencji słuchaczy.
W wakacje prowadzimy jedynie szkolenia indywidualne u klientów.
Jeśli są Państwo zainteresowani, zapraszam do kontaktu 🙂
Pozdrawiam serdecznie