Wojciech Pietrasiewicz

doradca podatkowy

Specjalizuję się w prawie podatkowym ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień podatku od towarów i usług. Doradzam organizatorom imprez, instytucjom kultury, wydawnictwom, artystom, ale również podmiotom z branży nieruchomościowej, informatycznej, finansowej. Od prawie 15 lat z sukcesami pomagam podatnikom w trakcie kontroli postępowań podatkowych i postępowaniach przed sądami administracyjnymi.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Wymiana kulturalna – kto ją potwierdza?

Wojciech Pietrasiewicz15 czerwca 2018Komentarze (0)

Czy pamiętasz mój wpis o przełomowym wyroku NSA w sprawie obowiązku posiadania formalnego potwierdzenia, że dane wydarzenie odbywa się w ramach wymiany kulturalnej pomiędzy krajami – stronami umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania?

Okazuje się, że pozyskanie takiego potwierdzenia nie jest proste!

Konieczne formalne potwierdzenie

We wpisie Płatności na rzecz artystów zagranicznych – wymiana kulturalna wskazywałem na wyrok NSA, który nakazywał uzyskanie formalnego potwierdzenia uprawnionego organu danego państwa, że wydarzenie odbywa się w ramach wymiany kulturalnej. NSA uznał, że:

“odstępstwo od obowiązków, ciążących na płatniku na mocy art. 26 ust. 1 u.p.d.o.p., wynikać musi z wyraźnego upoważnienia, którym może być dopiero stwierdzenie przez właściwy organ państwa, że określony dochód zwolniony jest z opodatkowania (…) samo oświadczenie podatnika jest tu oczywiście niewystarczające.”

(Wyrok NSA z 19 marca 2018 r., sygn. II FSK 3636/15)

W zależności od umowy oznacza to konieczność pozyskania formalnego potwierdzenia od organu państwa rezydencji artysty lub państwa rezydencji organizatora wydarzenia.

Wymiana kulturalna – kto ją potwierdza?

Napisała do mnie Pani Aleksandra, która podzieliła się ze mną swoimi doświadczeniami w pozyskiwaniu zaświadczenia z Ministerstwa Kultury. Pani Aleksandra zwróciła się z prośbą o wydanie zaświadczenia potwierdzającego fakt odbywania się wydarzenia w ramach wymiany kulturalnej. Jakie było jej zdziwienie, gdy przedstawiciel Ministerstwa odpowiedział, że “nie ma podstawy prawnej, by Ministerstwo zajmowało się podatkami.” Po kolejnych próbach i powołaniu się na powyższy wyrok, Ministerstwo prosiło o formalne stanowisko instytucji.

Muszę zmartwić przedstawicieli Ministerstwa Kultury, bo moim zdaniem mają oni obowiązek wydawania zaświadczeń potwierdzających, czy dane wydarzenie odbywa się w ramach wymiany kulturalnej, czy nie. Podstawą prawną takiego obowiązku jest w szczególności art. 217 Kodeksu postępowania administracyjnego.

A kto nie jest właściwszy w tej kwestii niż Minister Kultury?

Bardzo dziękuję Pani Aleksandro za tę informację i mam nadzieję, że sprawa zakończy się pozytywnie.

Jeśli masz swoje doświadczenia w pozyskiwaniu takich zaświadczeń, możesz podzielić się nimi w komentarzu do tego wpisu.

Albo napisz do mnie, a ja zrobię to za Ciebie 🙂

A poniżej jedno z wymarzonych miejsc do pracy 🙂 – okolice Kalenicy w Górach Sowich.

wymiana kulturalna

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy podatkowej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 509 509 974 e-mail: wpietrasiewicz@mvptax.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem wpietrasiewicz@mvptax.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: