Wojciech Pietrasiewicz

doradca podatkowy

Specjalizuję się w prawie podatkowym ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień podatku od towarów i usług. Doradzam organizatorom imprez, instytucjom kultury, wydawnictwom, artystom, ale również podmiotom z branży nieruchomościowej, informatycznej, finansowej. Od prawie 15 lat z sukcesami pomagam podatnikom w trakcie kontroli postępowań podatkowych i postępowaniach przed sądami administracyjnymi.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Płatności na rzecz artystów zagranicznych – wymiana kulturalna

Wojciech Pietrasiewicz12 marca 2018Komentarze (0)

Ostatnie tygodnie były dla mnie okresem wytężonej pracy. Kwestie prewspółczynnika w działalności kulturalnej i pomoc licznych kontrolach sprawiły, że nie miałem niestety nawet chwili na nowy wpis na blogu. A ostatnio pojawiło się sporo rozstrzygnięć istotnych dla działalności kulturalnej i rozrywkowej. Dziś postaram się choć częściowo nadrobić zaległości. Zacznę od podatku u źródła od płatności na rzecz artystów zagranicznych.

19 stycznia 2018 r. zapadł istotny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA), który w sumie przeszedł bez większego echa, a ma wpływ na każdego, kto wypłaca wynagrodzenia zagranicznym artystom.

Podatek u źródła od płatności na rzecz artystów zagranicznych

Jeśli wypłacasz wynagrodzenie zagranicznym artystom za występy w Polsce, to taka wypłata może wiązać się z obowiązkiem pobrania podatku u źródła. Podatek ten wynosi 20% kwoty wypłacanego wynagrodzenia. Wynika to z art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT.

Zazwyczaj artyści gwarantują sobie w umowach, że niezależnie od tego, czy płatności na ich rzecz są obciążane podatkiem, czy nie, musisz im wypłacić kwotę określoną w umowie.  Dlatego tak ważne jest uniknięcia podatku od  płatności na rzecz artystów zagranicznych. O tym jak uniknąć podatku od niektórych świadczeń dodatkowych takich jak przelot, koszty noclegu pisałem we wpisie Świadczenia dla artystów (niektóre) bez podatku.

Samo wynagrodzenie artysty za występ w określonych sytuacjach też może korzystać ze zwolnienia z podatku u źródła. Poszczególne umowy o unikaniu podwójnego przewidują różne zwolnienia, które pozwolą Ci nie pobierać podatku u źródła od artysty.

Najczęściej warunkiem zastosowania zwolnienia z podatku u źródła dla płatności na rzecz artystów zagranicznych są:

 • działalność artysty jest finansowana w znacznej części z funduszy publicznych jednego z lub obu państw – stron umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (np. umowa z Irlandią, Niemcami, Wielką Brytanią),
 • osiąganie dochodów z działalności w ramach wymiany kulturalnej (np. umowa z Francją, Hiszpanią, Włochami).

Zwolnienie dla działalności w ramach wymiany kulturalnej

Zwolnienie to może przybrać w poszczególnych umowa bardzo różne formy. Cześć umów przewiduje wymóg istnienia umowy w zakresie wymiany kulturalnej pomiędzy umawiającymi się państwami. Inne wymagają porozumienia, współpracy lub tylko akceptacji działalności artystycznej jako tej dokonywanej w ramach wymiany kulturalnej.

Z tych przyczyn zawsze musisz sprawdzić właściwą umowę, aby stwierdzić, czy:

 • zawiera ono postanowienia pozwalające zwolnić płatności na rzecz artystów zagranicznych z podatku u źródła, oraz
 • jakie są warunki zastosowania zwolnienia.

I w tym momencie przechodzimy do sedna problemu: jakie dokumenty musisz posiadać, aby nie pobierać podatku u źródła od płatności na rzecz artystów?

Nie ulega wątpliwości, że musisz posiadać certyfikat rezydencji artysty. W świetle bieżącego podejścia organów podatkowych wystarczy, że otrzymasz go w formie elektronicznej.

Oprócz tego musisz udowodnić, że działalność artysty wykonywana jest w ramach działalności kulturalnej.

Jak to zrobić?

Do tej pory spora część interpretacji i niektóre orzeczenia sądowe wskazywały, że wystarczające jest posiadanie oświadczenia artysty, że jego działalność odbywa się w ramach wymiany kulturalnej, do której odnosi się właściwa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania. Tak przykładowo wypowiedział się Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 9 września 2016 r., nr IPPB4/4511-704/16-2/JM:

Niepobranie podatku od wynagrodzenia wypłaconego artyście mającego miejsce zamieszkania na terytorium Belgii za koncert wykonany w Polsce uzależnione jest od uzyskania od tegoż podatnika certyfikatu rezydencji oraz złożenia przezeń oświadczenia, że koncert odbył się w ramach wymiany kulturalnej aprobowanej przez Belgię.

Niekorzystny wyrok NSA

Jednak w wyroku z 18 stycznia 2018 r. NSA uznał, że takie oświadczenie artysty nie jest wystarczające. Wyrok ten zapadł na gruncie postanowień polsko-włoskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Przewiduje ona zwolnienie dla dochodów z działalności artystycznej wykonywanej w ramach programu wymiany kulturalnej lub sportowej uzgodnionego pomiędzy umawiającymi się państwami.

NSA uznał że w takiej sytuacji konieczne jest formalne potwierdzenie osiągania dochodów z działalności w ramach programu wymiany kulturalnej np. przez ministra kultury. Nie jest zdaniem NSA wystarczające samo oświadczenie artysty potwierdzające, że dochody osiągane są z działalności w ramach programu wymiany kulturalnej.

Co to oznacza w praktyce?

Wydaje się, że musisz przygotować się na uzyskanie zaświadczeń z ministerstwa kultury – z Polski lub drugiego państwa-strony umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania – w zależności od jej brzmienia.

Jednak od jakiegoś czasu docierają do mnie informacje, głównie z instytucji kultury, że uzyskanie takiego zaświadczenia od Ministra Kultury jest utrudnione. Jeśli będziesz ubiegać się o takie zaświadczenie, powołaj się na ten wyrok (sygn. II FSK 3636/15) – może to ułatwi sprawę.

Na razie NSA nie wydał jeszcze pisemnego uzasadnienia wyroku. Warto więc zapoznać się z jego uzasadnieniem i sprawdzić, czy nie warto skierować ponownie tego zagadnienia pod rozwagę NSA. Wszak wcześniej było kilka wyroków pozytywnych. Możesz to zrobić ubiegając się o interpretację indywidualną i zaskarżając ewentualną negatywną interpretację.

Na zakończenie zapraszam na jedno z moich szkoleń dotyczących pułapek w wynagrodzeniach artystów, które w najbliższym czasie odbywają się w różnych miastach w Polsce. omawiam na nim m.in. wskazany wyrok NSA.

Pierwsze z nich odbywa się już jutro w Poznaniu, a kolejne już wkrótce:

 • 22 marca 2018 r. w Gdańsku – więcej informacji oraz program szkolenia znajdziesz tutaj, oraz
 • 6 kwietnia 2018 r. w Katowicach -więcej informacji oraz program szkolenia znajdziesz tutaj.

Jeśli pojawisz się na jednym ze szkoleń, koniecznie daj mi znać, że jesteś czytelnikiem mojego bloga:) Do zobaczenia!

Płatności na rzecz artystów zagranicznych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: