Wojciech Pietrasiewicz

doradca podatkowy

Specjalizuję się w prawie podatkowym ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień podatku od towarów i usług. Doradzam organizatorom imprez, instytucjom kultury, wydawnictwom, artystom, ale również podmiotom z branży nieruchomościowej, informatycznej, finansowej. Od prawie 15 lat z sukcesami pomagam podatnikom w trakcie kontroli postępowań podatkowych i postępowaniach przed sądami administracyjnymi.
[Więcej >>>]

Sklep

50% koszty dla autorów artykułów

Wojciech Pietrasiewicz26 marca 20188 komentarzy

Jak wiesz, sporo piszę (nie tylko na blogu), dlatego kwestia 50% kosztów uzyskania przychodu dla autorów artykułów i książek, to temat szczególnie dla mnie ważny.

Artykuły tworzone w ramach działalności gospodarczej

Pamiętaj, że jeśli piszesz artykuły w ramach działalności gospodarczej lub jako wydawnictwo współpracujesz z takimi autorami – nie mają oni prawa do zastosowania zryczałtowanych 50% kosztów.

Wypłacający wynagrodzenie za przeniesienie praw autorskich do artykułu nie pobiera podatku dochodowego i nie rozlicza go za autora.

Przenosząc autorskie prawa majątkowe do artykułów i książek, ewentualne przychody z tego tytułu jako autor musisz rozliczać tak jak inne przychody z działalności gospodarczej (art. 22 ust. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – ustawa o PIT). Dodatkowo, przeniesienie praw autorskich podlega VAT i moim zdaniem w zależności od przedmiotu artykułu korzysta ze zwolnienia od VAT lub jest opodatkowane stawką VAT 8%. Kwestia ta budzi jednak pewne wątpliwości. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w moim wpisie Sprzedaż praw autorskich do książek a VAT.

50% koszty dla autorów artykułów

Jeśli tworzysz artykuły poza działalnością gospodarczą i przenosisz prawa autorskie do nich, powinieneś, przynajmniej teoretycznie, korzystać z 50% kosztów. Jednak od 1 stycznia 2018 r. prawo do stosowania 50% kosztów dotyczy tylko niektórych typów działalności wprost wskazanych w ustawie o PIT i obejmujących działalność:

 • twórczą w zakresie architektury, architektury wnętrz, architektury krajobrazu, urbanistyki, literatury pięknej, sztuk plastycznych, muzyki, fotografiki, twórczości audiowizualnej, programów komputerowych,choreografii, lutnictwa artystycznego, sztuki ludowej oraz dziennikarstwa;
 • badawczo-rozwojową oraz naukowo-dydaktyczną;
 • artystyczną w dziedzinie sztuki aktorskiej i estradowej, reżyserii teatralnej i estradowej, sztuki tanecznej i cyrkowej oraz w dziedzinie dyrygentury, wokalistyki, instrumentalistyki, kostiumografii, scenografii;
 • w dziedzinie produkcji audiowizualnej reżyserów, scenarzystów, operatorów obrazu i dźwięku, montażystów, kaskaderów;
 • publicystyczną (art. 22 ust. 9b ustawy o PIT).

Niewątpliwie prawo do 50% kosztów uzyskania przychodów przysługuje autorom tworzącym literaturę piękną.

Ale co z twórcami artykułów i książek o charakterze poradnikowym lub naukowym? Czy mogą korzystać z 50% kosztów  w ramach działalności naukowo-dydaktycznej lub publicystycznej po 1 stycznia 2018 r.?  Kwestia ta na pewno wątpliwości.

Dostrzegło je Ministerstwo Finansów, proponując zmiany do tego przepisu. Jedną z nich jest uznanie prawa do stosowania 50% kosztów dla działalności twórczej w zakresie literatury. Skreślenie słowa „piękna”rozszerza krąg autorów, którzy będą mogli korzystać z 50% kosztów.

Na dziś prawo niektórych autorów do 50% kosztów budzi wątpliwości.

Pozytywna interpretacja

Optymistyczne jest to, że pojawiła się już pierwsza interpretacja indywidualna potwierdzająca prawo do 50% kosztów uzyskania przychodu dla autora tworzącego artykuły o charakterze edukacyjnymi i instruktażowym, a dotyczące nauki rysowania i malowania.

Niestety organ odpowiedział na pytanie przy pewnych założeniach. Jeśli więc założenia te znalazły się w opisie stanu faktycznego wniosku, jej moc ochronna jest iluzoryczna.

W interpretacji z 14 marca 2018 r., nr 0112-KDIL3-3.4011.17.2018.2.MC Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, potwierdził możliwość zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodu do artykułów o charakterze dydaktyczno-naukowym. Dyrektor uznał, że skoro:

 • w wyniku czynności Wnioskodawcy powstaje utwór w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych,
 • cała kwota wynagrodzenia z umowy dotyczy przeniesienia praw autorskich,
 • umowa dotyczy ogólnie przeniesienia praw autorskich co do utworów, które definiowane są w trakcie konkretnego zlecenia (np. w danym miesiącu firma zleca Wnioskodawcy napisanie artykułu na określony temat),
 • pisane artykuły mają charakter dydaktyczno-naukowy,
 • działalność Wnioskodawcy jest działalnością dziennikarską,

to w niniejszej sprawie znajduje zastosowanie art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z tym Wnioskodawca może zastosować 50% koszty uzyskania przychodów, przy czym koszty te nie mogą przekroczyć kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej.

Niestety organ nie  podjął się zdefiniowania działalności publicystycznej, czy naukowo-dydaktycznej.

Dlatego kwestia ta nadal będzie budzić spore wątpliwości.

Pamiętaj, że obecnie trwają prace, które mają zmienić z moc wsteczna przepis określając typu działalności korzystających z możliwości stosowania zryczałtowanych  50% kosztów. We wpisie Zmiany w podatkach 2018 – wyższe koszty dla twórców zidentyfikowałem kilka grup twórców, które już na pierwszy rzut oka zostały pominięte przez ustawodawcę.

Z niecierpliwością czekam na zmienione przepisy.

Może tym razem Ministerstwo Finansów stanie na wysokości zadania?

Wojciech Pietrasiewicz
doradca podatkowy

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 8 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Łukasz 26 marca, 2018 o 20:59

  Witam
  hmm to niewesoło, sam od czasu do czasu publikuje więc wszystkie niedopowiedzenia nie są dla mnie mile widziane.. Mam pytanie jeśli wydawca obliczy mi podwyższone koszty i odprowadzi w tym momencie niższą zaliczkę, to kto w przypadku kontroli urzędu będzie musiał pokryć różnicę? Czy obowiązuje tu odpowiedzialność solidarna?

  Odpowiedz

  Wojciech Pietrasiewicz 27 marca, 2018 o 09:37

  Dzień dobry Panie Łukaszu,

  Dziękuję za komentarz 🙂

  Odpowiedzialność za prawidłową kalkulację zaliczek na podatek w tej sytuacji ponosi płatnik, czyli wydawca.
  Natomiast to Pan odpowiada za prawidłowe sporządzenie zeznania rocznego.
  Do tego czasu powinna jednak wejść w życie nowelizacja ustawy o PIT. W założeniu ma ona wyprostować ze skutkiem wstecznym m.in. tę kwestię.
  Może jednak zdrowy rozsądek zwycięży…

  Pozdrawiam serdecznie

  Odpowiedz

  Dominik 28 marca, 2018 o 20:31

  Panie Wojciechu,
  czy zwolnienie dotyczy również osób, które tworzą artykuły na bloga na zamówienie podmiotu, który tego bloga prowadzi. Blog jest zarejstrowany jako prasa. A umowy z autorami są zawiearane poza ich działanością gospodarczą
  Dziękuje za odpowiedź
  pozdrawiam
  Dominik

  Odpowiedz

  Wojciech Pietrasiewicz 28 marca, 2018 o 23:22

  Panie Dominiku,

  Dziękuję za komentarz 🙂

  Rozumiem, że ma Pan na myśli 50% koszty uzyskania przychodów?

  Jeśli bloga uznamy za prasę, to próbowałbym uznać pisanie artykułów na bloga za działalność publicystyczną i bronił prawa do 50% kosztów.

  Pozdrawiam serdecznie

  Odpowiedz

  Katarzyna 23 października, 2018 o 14:10

  Panie Wojciechu,
  dziękuję za ten wpis – jeden z najbardziej racjonalnych, jakie czytałam na temat 50% KUP dla autorów tekstów. Sama dużo piszę i nowe prawo wprowadziło sporo zamętu w moje rozliczenia. Ale na szczęście są takie wpisy, jak ten, które precyzyjnie przywracają spokój myślenia :-). Proszę o dalsze posty, bo bloga ma Pan bardzo ciekawego. Pozdrawiam, Katarzyna.

  Odpowiedz

  Wojciech Pietrasiewicz 23 października, 2018 o 14:16

  Dzień dobry Pani Katarzyno,

  Dziękuję za komentarz:) Takie miłe słowa jeszcze bardziej motywują do prowadzenia bloga.

  Na szczęście ustawodawca też już podszedł po rozum do głowy i znowelizował kłopotliwy przepis z korzyścią dla autorów tekstów.

  Jeśli interesują Panią jakieś tematy z działalności kulturalnej i rozrywkowej, które warto poruszyć proszę umieścić je w komentarzu.
  w miarę możliwości postaram się je uwzględnić w kolejnych wpisach.

  Pozdrawiam serdecznie

  Odpowiedz

  Mateusz 23 października, 2019 o 11:39

  Dzień dobry

  Mamy pytanie odnośnie pisania tekstów na strony internetowe. Teksty dotyczą opisu firmy itp. Czy przysługuje mi 50%?

  Pozdrawuam

  Odpowiedz

  Wojciech Pietrasiewicz 23 października, 2019 o 22:47

  Dzień dobry Panie Mateuszu,

  Dziękuję za komentarz:)

  Moim zdaniem wszystko zależy od treści. Jeśli przygotowuje Pan wizytówkę firmy,
  to raczej nie jest to działalność twórcza w rozumieniu art. 22 ust. 9b ustawy o PIT.
  Nie jest bowiem działalność w zakresie literatury czy publicystyki.
  Jeśli z kolei przygotowuje Pan artykuły na stronę, to w zależności od ich treści taka działalność
  może być zaklasyfikowana jako działalność w zakresie literatury lub publicystyki.
  Wtedy jeśli nie pisze Pan tekstów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej,
  50% koszty uzyskania przychodu mogłyby mieć zastosowanie.

  Pozdrawiam serdecznie

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: