Ostatnio na uroczystych obchodach Dnia Doradcy Podatkowego (tak, tak, mamy swoje święto!) kilku kolegów doradców podatkowych pytało mnie o mojego bloga. Poruszało też w trakcie kuluarowych rozmów tematy dotyczące opodatkowania działalności kulturalnej i rozrywkowej. Uświadomiłem sobie wtedy, że mój blog ma sporą siłę oddziaływania nie tylko wśród podmiotów prowadzących działalność kulturalną lub rozrywkową, ale również wśród kolegów doradców podatkowych.
Dotarło też do mnie, że minęło już pół roku, od kiedy postanowiłem rozpocząć prowadzenie bloga. Przyszedł więc czas na podsumowanie mojej dotychczasowej działalności.
Przede wszystkim dziękuję za Twoją obecność na blogu. Bez Twojego zainteresowania pisanie nie miałoby sensu. Nie sprawiałoby też takiej frajdy:)
Nie ukrywam, że miałem pewne obawy,czy będę w stanie zainteresować Cię tematyką podatków, która w przeciwieństwie do samej kultury i rozrywki, dla wielu jest po prostu realizacją trudnego, a czasem nudnego obowiązku. Staram się, aby pokazać tę ciekawszą stronę podatków, a ustawodawca i organy podatkowe teraz nie pozwolą Ci się nudzić.
Okazało się, że moje obawy byłby bezpodstawne. Blog został przyjęty bardzo ciepło przez moich klientów i zyskał stale grono czytelników. Jeszcze raz dziękuję!
Dla mnie stał się przede wszystkim źródłem wielu ciekawych spotkań i kopalnią nowych pomysłów, które wkrótce możesz zobaczyć nie tylko na blogu.
Kulturalnie o podatkach powstało po to, aby pomóc Tobie poruszać się w gąszczu przepisów podatkowych i zmieniającej się praktyki organów podatkowych.
Trzy najciekawsze wpisy
Podsumowując pół roku blogowania przejrzałem statystyki bloga. Na ich podstawie wybrałem trzy wpisy, które przez ostatnie pół roku wzbudzały największe zainteresowanie wśród czytelników Kulturalnie o podatkach.
- Zmiany w VAT 2017 – trudniejsze odliczenie VAT naliczonego był zdecydowanym numerem 1. Może to oznaczać, tylko jedno: zmiany związane z odliczeniem VAT w imporcie i wewnątrzwspólnotowym nabyciu nadal budzą wątpliwości. A może nawet złość. Jeśli interesują Cię pozostałe zmiany możesz zerknąć do pozostałych wpisów o zmianach w VAT: Zmiany w VAT 2017, czyli o sankcji VAT oraz Zmiany w VAT 2017 – pozostałe zmiany.
- Skomplikowany wynajem samochodów za granicą – to również tematy o zmianach – tym razem w podatku u źródła. Zamieszanie w rozliczaniu tego podatku ma duże znaczenie dla Twoich rozliczeń. A nadchodzą kolejne zmiany! Komentarz do nich znajdziesz na moim blogu.
- Sprzedaż biletów 8% czy 23% – zastosowanie właściwej stawki VAT na organizowane imprezy często nastręcza kłopotów. Dlatego wielu organizatorów uzyskuje interpretacje indywidualne potwierdzające to, jaką stawkę muszą stosować do swoich imprez. Jeśli interesuje Cię jaką stawkę VAT zastosować do swoich rozliczeń zajrzyj do moich innych wpisów dotyczących stawek: Stawka VAT – wstęp na wystawę klocków i do domu zagadek oraz Stawka VAT na pakiety startowe.
I jeszcze poradnik
Chociaż poradnik Prewspółczynnik VAT w instytucjach kultury, pojawił się na blogu niedawno, zyskał już sporą popularność. Tematy związane z rozliczeniem prewspółczynnika były szczególnie popularne na początku roku, gdy część instytucji kultury była zobowiązana obliczyć prewspółczynnik ostateczny.
W mojej głowie jest jeszcze wiele tematów, których omówienie w następnych miesiącach znajdziesz właśnie tu.
Jeśli jednak chcesz, abym omówił jakąś kwestię ważną dla Ciebie, napisz o niej w komentarzu do tego postu. Najciekawsze tematy postaram się wkrótce poruszyć na blogu.
Jeśli zaś borykasz się z problemem, z którym nie możesz sobie poradzić, napisz do mnie. Może będę w stanie Ci pomóc.
A poniżej zdjęcie po piątkowym otwarciu Muzeum Warszawy. Miałem przyjemność uczestniczyć w tym wydarzeniu i jako jeden z pierwszych zobaczyć zmienioną wystawę. Otwarcie całości wystawy planowane jest na drugą połowę roku. A już wkrótce szersza relacja z tego wydarzenia.
Wojciech Pietrasiewicz
doradca podatkowy
{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Bardzo lubię Twojego bloga, można tu wyczytać sporo przydatnych informacji dla początkującego. Z chęcią będę tu zaglądał po więcej! Powodzenia w pisaniu 😉
Dziękuję za miłe słowa 🙂 Wkrótce sporo ciekawych tematów. Zapraszam do subskrypcji bloga i częstych odwiedzin.