Wojciech Pietrasiewicz

doradca podatkowy

Specjalizuję się w prawie podatkowym ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień podatku od towarów i usług. Doradzam organizatorom imprez, instytucjom kultury, wydawnictwom, artystom, ale również podmiotom z branży nieruchomościowej, informatycznej, finansowej. Od prawie 15 lat z sukcesami pomagam podatnikom w trakcie kontroli postępowań podatkowych i postępowaniach przed sądami administracyjnymi.
[Więcej >>>]

Sklep

Niższa stawka VAT na e-booki coraz bliżej …

Wojciech Pietrasiewicz07 czerwca 20172 komentarze

Pamiętasz o problemach z wprowadzeniem obniżonej stawki VAT na e-booki? Poruszałem je w swoim pierwszym wpisie oraz we wpisie Stawka VAT na ebooki nadal 23%. Negatywny wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie o sygnaturze C‑390/15 z inicjatywy Rzecznika Praw Obywatelskich w zasadzie przesądził o braku możliwości zastosowania obniżonej stawki VAT na publikacje elektroniczne. Już wtedy wskazywałem, że jedyną opcją jest szybka zmiana przepisów Dyrektywy 2006/112/WE  w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej.

Wszystko zdaje się zmierzać do pozytywnego finału.

W zeszłym tygodniu Parlament Europejski poprał projekt zmiany  wprowadzający możliwość zastosowania obniżonej stawki VAT na sprzedaż e-booków oraz e-prasy.

Planowana zmiana do dyrektywy VAT umożliwia państwom członkowskim wprowadzenie w swoich przepisach krajowych obniżonej stawki VAT na dostarczanie książek, również w formie wypożyczeń w bibliotekach, dzienników i czasopism, z wyłączeniem materiałów, które w całości lub w przeważającej mierze służą celom reklamowym, oraz materiałów, które w całości lub w przeważającej mierze składają się z treści muzycznych lub wideo.

Niższa stawka VAT na e-booki coraz bliżej?

Oznacza to, że Polska (a Rząd deklaruje poparcie dla tej inicjatywy) będzie mogła wkrótce obniżyć stawkę VAT na sprzedaż książek i czasopism w postaci elektronicznej. Z niższej stawki będzie mogło korzystać również wypożyczanie e-booków w bibliotekach. A skoro już teraz w Parlamencie mamy projekt poselski, który zakłada obniżenie stawki VAT an e-booki, jest szansa, że obniżone stawki na publikacje elektroniczne zostaną szybko wprowadzone.

Możliwe wątpliwości

Pamiętaj, że Dyrektywa nie zdefiniuje, co jest e-bookiem, a co jest e-prasą. Jeśli polski ustawodawca nie będzie dostatecznie precyzyjny, mogą pojawić się wątpliwości, które publikacje elektroniczne są objęte obniżoną stawką VAT, a które nie.

Trudno też będzie określić, które publikacje w przeważającej mierze składają się z treści muzycznych lub wideo. Te publikacje elektroniczne nie będą korzystać z obniżonych stawek VAT.

Miejmy nadzieję, że polski ustawodawca tym razem stanie na wysokości zadania.

Tego życzę sobie i Tobie:)

Wojciech Pietrasiewicz
doradca podatkowy

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Pawel 19 czerwca, 2017 o 13:12

  Czy wiadomo chociaż o ile procent zostanie ten VAT obniżony? Bo aż jestem ciekaw. No i jak Pan uważa, że w Polsce takie zmiany zostaną szybko wprowadzone?

  Odpowiedz

  Wojciech Pietrasiewicz 19 czerwca, 2017 o 13:51

  Panie Pawle

  Dziękuję za komentarz😀

  Jeśli zmiany do Dyrektywy VAT zostaną ostatecznie wprowadzone, to państwa członkowskie uzyskają prawo do obniżenia stawki VAT w swoich ustawodawstwach. Stawki więc będą różne w różnych krajach. W Polsce założenie ma być takie że eBook będzie traktowany tak jak papierowa książka. Stawka spadłaby więc dla większości publikacji z 23% do 5%. To sporo. Ministerstwo deklaruje że zmiany wprowadzi szybko, a w Sejmie jest nawet projekt opozycji w tym zakresie. Na razie jednak Czesi zablokowali prace nad zmianą Dyrektywy…. Zobaczymy co będzie dalej…

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: