Wojciech Pietrasiewicz

doradca podatkowy

Specjalizuję się w prawie podatkowym ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień podatku od towarów i usług. Doradzam organizatorom imprez, instytucjom kultury, wydawnictwom, artystom, ale również podmiotom z branży nieruchomościowej, informatycznej, finansowej. Od prawie 15 lat z sukcesami pomagam podatnikom w trakcie kontroli postępowań podatkowych i postępowaniach przed sądami administracyjnymi.
[Więcej >>>]

Sklep

Jak zaskarżyć interpretację indywidualną?

Wojciech Pietrasiewicz21 maja 2017Komentarze (0)

Już po Nocy Muzeów, a przed Tobą kolejne ważne zmiany w przepisach podatkowych.

Od 1 czerwca 2017 r. zmieniają się zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych. Zmiany te wynikają z ustawy z 7 kwietnia 2017 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania administracyjnego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2017 r., poz. 935).

Obecnie po otrzymaniu negatywnej interpretacji indywidualnej, masz 14 dni na wniesienie do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wezwanie do usunięcia prawa. Składasz je tam gdzie wniosek o interpretację indywidualną. We wpisie Gdzie po 1 marca złożyć wniosek o interpretację? znajdziesz szczegółowe informacje o tym gdzie złożyć wniosek.

Tak będzie do końca maja 2017.

Co się zmieni 1 czerwca 2017 r.?

Od 1 czerwca 2017 r. nie musisz już składać wezwania do usunięcia naruszenia prawa. Od negatywnej interpretacji będziesz odwoływać się do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Skargę na interpretację indywidualną po 1 czerwca 2017 r. musisz wnieść w ciągu 30 dni od dnia doręczenia interpretacji. Skargę składasz nadal za pośrednictwem organu, którego rozstrzygnięcie zamierzasz zakwestionować.  Jeśli więc otrzymasz negatywną interpretację od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, swoją skargę kierujesz do właściwego wojewódzkiego sądu administracyjnego, ale wysyłasz ją do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Jeśli jednak po 1 czerwca 2017 r. skargę skierujesz bezpośrednio do sądu, nie poniesiesz negatywnych konsekwencji, o ile skarga została wysłana w terminie.

Moim zdaniem zmiana ta jest korzystna dla Ciebie i wszystkich kierujących wnioski o interpretację indywidualną. Składanie wezwania do usunięcia prawa zazwyczaj oznaczało stratę co najmniej dodatkowych dwóch miesięcy bez wielkich szans na zmianę stanowiska przez organ, który wydał interpretację. Usunięcie wymogu złożenie wezwanie do usunięcia naruszenia prawa spowoduje, że spraw Twojej interpretacji szybciej trafi do sądu.

Jak zaskarżyć interpretację indywidualną w okresie przejściowym?

Pewne wątpliwości budzi to, do których interpretacji indywidualnych musisz stosować nowe przepisy. Z przepisów przejściowych wynika, że nowe zasady musisz stosować „aktów i czynności organów administracji publicznej dokonanych po dniu wejścia w życie niniejszej ustawy.”

Wątpliwości budzi to, czy skargę do sądu z pominięciem wezwania do usunięcia naruszenia prawa składasz w przypadku interpretacji wydanej po 1 czerwca 2017 r., czy doręczonej po 1 czerwca 2017 r. Wydaje się, że ustawodawcy chodziło o interpretację wydane po tym terminie.

Jeśli w pierwszych dniach czerwca otrzymasz interpretację, którą chcesz zaskarżyć, sprawdź dokładnie dwie sprawy:

  • datę  wydania interpretacji,
  • treść pouczenia o prawie zaskarżenia interpretacji.

Gdy postąpisz zgodnie z treścią pouczenia nie możesz ponosić negatywnych konsekwencji takiego działania.

To chyba wszystko. 🙂

Jeżeli potrzebujesz pomocy w przygotowaniu wniosku o interpretację lub zaskarżenie negatywnej dla Ciebie interpretacji, skontaktuj się ze mną.

A poniżej wspomnienie Nocy Muzeów z Muzeum Łazienki Królewskie. Piękny koncert Motion Trio (zdjęcie tuż przed koncertem) i możliwość zobaczenia niektórych wnętrz w Łazienkach.

Wojciech Pietrasiewicz
doradca podatkowy

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: