Dziś zaczynają się Warszawskie Targi Książki

Wojciech Pietrasiewicz18 maja 2017Komentarze (0)

Już dziś zaczynają się Warszawskie Targi Książki. Bardzo lubię tę imprezę, bo nie tylko mogę tam kupić nowości w okazyjnych cenach, ale przede wszystkim spotkać i porozmawiać z autorami książek, które przeczytałem lub zamierzam przeczytać.

Zawsze w tej sytuacji zastawiam się, jak długo jeszcze będziemy mieli możliwość kupowania książek drukowanych i kiedy wyprą je ebooki. Na razie w stosunku do książek drukowanych i ebooków zastosowanie mają dwie różne stawki VAT. Odpowiednio 5% i 23%. Powoduje to trochę nierówną konkurencję podatkową między książkami elektronicznymi, a książkami w tradycyjnej postaci.

Wyjaśniałem to jakiś czas temu w moim wpisie Stawka VAT na ebooki nadal 23% i w moim pierwszym wpisie Trzy, dwa, jeden … niższy VAT na e-booki. Trybunał Sprawiedliwości UE ostatecznie uznał, że taka dysproporcja nie narusza Dyrektywy VAT i zasad systemu VAT.

Komisja Europejska wzięła jednak sprawę w swoje ręce i planuje wprowadzenie zmian do Dyrektywy VAT umożliwiających państwom członkowskim zastosowanie obniżonej stawki VAT do sprzedaży ebooków.

Kiedy to się stanie? Pewnie nieprędko, ale trzymam kciuki, aby jak najszybciej. Powinno to obniżyć ceny ebooków.

Czy wpłynie to na ilość kupowanych przeze mnie tradycyjnych książek?

Raczej nie.

Obserwuję, że jest sporo takich publikacji, które z przyjemnością czytam w tradycyjnej formie i chcę móc w dowolnej chwili sięgnąć po tę książkę z półki i zajrzeć do niej, kiedy mam potrzebę lub ochotę. Z ostatnio czytanych, do takich książek zaliczam “Pułapki myślenia” Daniela Kahnemana, “Warszawa 1944” Alexandry Richie, czy niektórych kryminałów Gai Grzegorzewskiej.

 

Niektóre inne aż chce się mieć!

Natomiast z ebooków, korzystam zazwyczaj wtedy gdy jadę na wakacje i chcę mieć duży wybór książek do czytania. Albo zależy mi, aby przeczytać daną książkę, ale nie muszę jej mieć na półce lub nie mam już więcej miejsca:) Kupuję też sporo ebooków publikowanych za granicą.

Nie jestem chyba jedyną osobą, która ceni tradycyjnie wydaną książkę. Choć z czasem ebooki raczej będą wypierać książkę drukowaną. Oby jak najpóźniej.

W tym roku termin Targów pokrywa się z prowadzonymi przeze mnie zajęciami z prawa podatkowego na SGH, ale jeśli chcesz ze mną porozmawiać na Targach będę tam w czwartek, piątek oraz w sobotnie popołudnie. Jeśli chcesz się ze mną spotkać i w miłej atmosferze porozmawiać o książkach lub podatkach :), napisz do mnie.

Łatwo mnie rozpoznasz – będę nosił coś takiego 🙂

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem wpietrasiewicz@mvptax.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: