Już w sobotę w wielu miastach w Polsce odbędzie kolejna Noc Muzeów. W ramach tej wielkiej imprezy kulturalnej mieszkańcy mogą za darmo zobaczyć ekspozycje wielu muzeów, a czasem zobaczyć miejsca i eksponaty, które zazwyczaj nie są w ogóle publicznie dostępne.
I to za darmo!
Noc Muzeów to też pytania podatkowe, które na pewno zaprzątają Twoją głowę, jeśli odpowiadasz za rozliczenia podatkowe w instytucji kultury.
Pytania, z którymi ja mam najczęściej do czynienia sprowadzają się do dwóch kwestii:
- Czy nieodpłatny wstęp w Noc Muzeów musisz opodatkować VAT?
- Czy umożliwienie darmowego wstępu w Noc Muzeów powoduje, że musisz liczyć prewspółczynnik?
Spróbujmy się z nimi zmierzyć. 🙂
Nieodpłatny wstęp w Noc Muzeów
W Krakowie symbolicznym biletem wstępu jest moneta kupowana za złotówkę, ale w wielu miastach wstępu do muzeów jest po prostu darmowy.
Czy taki wstęp należy opodatkować?
Wstęp do muzeów jest usługą. Jeśli jest nieodpłatny, będzie opodatkowany VAT, jeśli jest świadczony:
- na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
- do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.
Wszystko więc zależy od tego, czy możesz uznać, że taki nieodpłatny wstęp w Noc Muzeów jest dokonany dla celów prowadzonej przez Ciebie działalności gospodarczej, czy nie.
Moim zdaniem ma on związek z prowadzona przez Ciebie działalnością gospodarczą. A związek ten jest wystarczający, aby darmowy wstęp nie podlegał opodatkowaniu VAT.
Dwa najważniejsze powody tej inicjatywy to:
- propagowanie odwiedzania muzeów i innych placówek kulturalnych,
- promocja samych muzeów, które uczestniczą w tej akcji.
Według mnie to wystarczy, aby nie opodatkowywać darmowych wstępów w Noc Muzeów.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, które nieodpłatne wstępy nie powinny podlegać opodatkowaniu VAT, zajrzyj do moich wpisów Nieodpłatne przekazanie biletów a VAT oraz Nieodpłatne przekazanie wejściówek na koncert.
Czy umożliwienie darmowego wstępu w Noc Muzeów powoduje, że musisz liczyć prewspółczynnik?
Jeżeli uznasz, że nieodpłatny wstęp do muzeów w Noc Muzeów jest dokonywany na cele działalności gospodarczej, to odpowiedź na to pytanie jest prosta. Jeśli umożliwienie nieodpłatnego wstępu służy działalności gospodarczej Twojej instytucji, nie powinno rodzić obowiązku kalkulacji prewspółczynnika. Więcej argumentów przemawiających za takim stanowiskiem znajdziesz we wpisach Prewspółczynnik w muzeach i Prewspółczynnik w teatrach – nieodpłatne wejściówki.
Taki wniosek wynika również z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 30 maja 2016 r., nr ILPP1/4512-1-151/16-4/AWa.
Pamiętaj jednak, że w tej sprawie organy podatkowe nie zajmują jednolitego stanowiska.
A poniżej znajdziesz zdjęcie z dawnej siedziby Domu Bankowego Wilhelma Landaua. Miejsce to ma swoją ciekawą historię. Miało tam miejsce największe w przedwojennej Warszawie włamanie do banku. Dwóch kasiarzy wykonało kilkusetmetrowy podkop i w ten sposób dostało się do skarbca. Ich łupem padło mnóstwo kosztowności, których kradzież bardzo często nie została nawet zgłoszona. Prawdopodobnie pochodziły z nielegalnych źródeł i pewnie nie były też opodatkowane:).
Mieści się tam teraz siedziba fundacji – Parku Miniatur Województwa Mazowieckiego, gdzie grupa pasjonatów odtwarza utracone w czasie wojny budowle warszawskie. Znajdziesz tam m.in. miniatury Pałacu Saskiego, Pałacu Kroenenberga, Budynku Giełdy Warszawskiej, Pałacu Letniego, zdjęcia i cyfrowe wizualizacje. Projekt jest ambitny i docelowo ma obejmować kilkadziesiąt obiektów. Więcej informacji o działalności fundacji znajdziesz tutaj.
Warto tam zajrzeć!
Wojciech Pietrasiewicz
doradca podatkowy
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }