Wojciech Pietrasiewicz

doradca podatkowy

Specjalizuję się w prawie podatkowym ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień podatku od towarów i usług. Doradzam organizatorom imprez, instytucjom kultury, wydawnictwom, artystom, ale również podmiotom z branży nieruchomościowej, informatycznej, finansowej. Od prawie 15 lat z sukcesami pomagam podatnikom w trakcie kontroli postępowań podatkowych i postępowaniach przed sądami administracyjnymi.
[Więcej >>>]

Sklep

Prewspółczynnik w działalności koncertowej

Wojciech Pietrasiewicz10 maja 2017Komentarze (0)

Wydawało się, że kwestia prewspółczynnika w tych instytucjach kultury, które prowadzą działalność koncertową, jest w dużej mierze rozstrzygnięta. Jeśli jedynym przejawem działalności nieodpłatnej instytucji kultury są darmowe wejściówki dla VIP-ów oraz imprezy z nieodpłatnym wstępem promujące działalność tej instytucji, to obowiązek kalkulacji prewspółczynnika nie powstaje. Takie przynajmniej było stanowisko organów podatkowych.

Zajrzyj do moich wpisów Prewspółczynnik w teatrach – nieodpłatne wejściówki oraz w poradniku PREWSPÓŁCZYNNIK VAT W INSTYTUCJACH KULTURY – 7 PYTAŃ I ODPOWIEDZI. Znajdziesz tam więcej informacji na ten ten temat.

Niedawno pojawiła się jednak negatywna interpretacja nakazująca instytucji kultury zajmującej się organizacją koncertów liczenie prewspółczynnika.

Czego dotyczyła sprawa?

Przedmiotem działalności instytucji wskazanym we wniosku było:

  • prezentowanie muzyki ze szczególnym uwzględnieniem dzieł chóralnych w ramach działalności koncertowej, nagraniowej i wydawniczej,
  • organizację oraz udział w koncertach, festiwalach i konkursach muzycznych na terenie kraju i zagranicą,
  • podejmowanie innych form działalności artystycznej mających na celu tworzenie i upowszechnianie kultury muzycznej,
  • rozwijanie wrażliwości artystycznej przy pomocy tradycyjnych działań artystycznych, z użyciem dostępnych technik akustycznych i akustyczno-wizualnych.

Instytucja osiągała przychody ze sprzedaży biletów, tantiem, usług reklamowych oraz usług kulturalnych zwolnionych od VAT.  Jedyne czynności nieodpłatne wskazane we wniosku wiązały się z organizacją nieodpłatnych imprez plenerowych oraz darmowych wejściówek na odpłatne koncerty organizowane przez instytucję. Zdaniem instytucji służyły one poszerzeniu grona widzów, zachęceniu do stałego korzystania z oferty instytucji.

Prewspółczynnik w działaności koncertowej – negatywna interpretacja

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji z 2 lutego 2017 r., nr 0461-ITPP1.4512.951.2016.1.MN uznał, że organizacja imprez ze wstępem wolnym stanowi przejaw działalności innej niż działalność gospodarcza. To oznaczałoby obowiązek kalkulacji prewspółczynnika, gdy instytucja kultury nie jest w stanie przypisać wydatków w całości do działalności gospodarczej lub działalność innej niż działalność gospodarcza.

Dyrektor podkreślił, że:

Okoliczności sprawy wskazują bardziej na działania upowszechniające kulturę w szerokim tego pojęcia znaczeniu, czyli realizację celów statutowych, do których samorządowe instytucje kultury zostają powołane. Twierdzenie Wnioskodawcy, że nie wykonuje czynności niezwiązanych z działalnością gospodarczą, nie stanowi obiektywnego argumentu przemawiającego za uznaniem, że ww. nieodpłatna organizacja koncertów będzie sprzyjać osiągnięciu przychodu z działalności gospodarczej. Celem Wnioskodawcy, jako samorządowej instytucji kultury, jest – jak podkreślono wyżej – przede wszystkim tworzenie, upowszechnienie i ochrona kultury, a więc realizowanie zadań nałożonych ustawą o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.

Dyrektor uznał, że organizacja koncertów nieodpłatnych koncertów jest wyrazem właśnie takiej działalności. Nie jest więc działalnością gospodarczą dla potrzeb VAT. A to oznacza dla tej instytucji obowiązek liczenia prewspółczynnika.

Jakie wnioski dla Ciebie?

Jeżeli w ramach Twojej instytucji kultury prowadzone są imprezy z nieodpłatnym wstępem,  przeanalizuj dokładnie swoją sytuację. Jest sporo interpretacji indywidualnych wskazujących, że jeśli organizacja takich imprez służy promowaniu działalności odpłatnej instytucji kultury, to nie ma ona obowiązku stosowania prewspółczynnika. Wskazówki, jakie kwestie musisz wziąć pod uwagę, znajdziesz w moim wpisie  Prewspółczynnik – kilka wskazówek po wyroku w sprawie TVP.

Organy podatkowe nie mają jeszcze jednolitego podglądu na to, kiedy instytucje kultury muszą liczyć prewspółczynnik, a kiedy nie. Taki przynajmniej wniosek wynika z omawianej interpretacji.

Zastanów się więc, czy nie warto uzyskać własnej interpretacji indywidualnej rozstrzygającej, czy w Twoim przypadku należy stosować prewspółczynnik, czy nie.  Jeśli już się na to zdecydujesz, pamiętaj o tym, aby prawidłowo sformułować wniosek.

Kilka wskazówek, jak to zrobić, znajdziesz tutaj.

A jeśli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się ze mną.

Miłego dnia:)

Wojciech Pietrasiewicz
doradca podatkowy

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: