Wojciech Pietrasiewicz

doradca podatkowy

Specjalizuję się w prawie podatkowym ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień podatku od towarów i usług. Doradzam organizatorom imprez, instytucjom kultury, wydawnictwom, artystom, ale również podmiotom z branży nieruchomościowej, informatycznej, finansowej. Od prawie 15 lat z sukcesami pomagam podatnikom w trakcie kontroli postępowań podatkowych i postępowaniach przed sądami administracyjnymi.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Sprawozdania finansowe instytucji kultury 2020

Wojciech Pietrasiewicz23 marca 202023 komentarze

Wielkimi krokami zbliża się czas na sprawozdania finansowe instytucji kultury 2020 r. Na razie proponowane przez MF rozwiązania antykryzysowe związane z pandemią nie dają na razie gwarancji, że termin na wysłanie sprawozdań zostanie przedłużony.

Sprawozdania finansowe instytucji kultury 2020

Rok temu we wpisie Czy instytucje kultury muszą przekazywać sprawozdania w formie elektronicznej? przedstawiłem zasady składania sprawozdań.

Minął rok i okazuje się, że zasady te uległy zmianie. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek jak je przygotować i gdzie należy je złożyć.

Nowe przepisy stosuje się do sprawozdań finansowych przekazywanych od dnia wejścia w życie zmian, a więc od 1 stycznia 2020 r. Zatem instytucje kultury już teraz składają sprawozdania finansowe według nowych zasad.

Sprawozdanie w formie pliku

Sprawozdania za 2019 r. musisz przygotować w postaci elektronicznej odpowiadającej strukturze logicznej udostępnianej w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie Ministra Finansów. Obowiązek te wynika z art. 27 ustawy o CIT i art. 45 ustawy o rachunkowości. Sprawozdanie musisz więc złożyć w formie pliku ustrukturyzowanego. Nie wystarczy już dowolna forma elektroniczna.

Strukturę logiczną, według której musisz składać sprawozdanie finansowe, znajdziesz tutaj. Pamiętaj jednak, że do sporządzenia swojego sprawozdania zazwyczaj wykorzystasz swoje oprogramowanie księgowe.

Gdzie i kiedy składasz sprawozdania finansowe?

Sprawozdanie składasz elektronicznie Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej sprawozdanie wraz ze sprawozdaniem z badania, w terminie 10 dni od daty zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego (art. 27 ust. 2 ustawy o CIT).

Sprawozdanie finansowe musisz podpisać elektronicznie. Sprawozdanie możesz więc opatrzyć:

  • kwalifikowanym podpisem elektronicznym,
  • podpisem z zastosowaniem profilu zaufanego,
  • podpisem osobistym.

Opóźnienie terminu złożenia sprawozdania finansowego instytucji kultury?

W związku z epidemią koronawirusa trwają prace nad ułatwieniami dla podatników. Chodzi o Projekt z dnia 21 marca 2020 r. ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw.

Jednym z narzędzi wsparcia ma być wydłużenie terminu złożenia sprawozdań finansowych. Może ono obejmować również i podmioty prowadzące działalność kulturalną i rozrywkową. Projekt przewiduje uprawnienie dla Ministra Finansów do przedłużenia szeregu terminów sprawozdawczych, w tym tych dotyczących sprawozdań finansowych.

Na 23 marca 2020 r. nie ma jeszcze konkretnych rozwiązań dotyczących tej kwestii. Warto jednak śledzić postęp prac legislacyjnych nad tą ustawą. Jeśli ustawodawca się pośpieszy może ułatwić Tobie i innym podatnikom w trudnej sytuacji wywiązanie się choć z szczęści obowiązków podatkowych.

***

A na koniec jeszcze jedna pocztówka z Akropolu. Tym razem Parthenon.

Sprawozdania finansowe 2020

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy podatkowej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 509 509 974 e-mail: wpietrasiewicz@mvptax.pl

{ 23 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Ewa 23 marca, 2020 o 20:57

Dziękuję za wpis, mam nadzieję że będzie lepiej. Na razie jest … ciężko. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Wojciech Pietrasiewicz 23 marca, 2020 o 21:01

Dzień dobry Pani Ewo,

Dziękuję za komentarz:)

Z każdym promieniem słońca będzie lepiej.

Odpowiedz

Małgorzata 23 marca, 2020 o 21:10

Ponieważ miałam badanie bilansu przez biegłego rewidenta, które musiało zakończyć się do 16 marca, temat mam już za sobą, bilans gotowy w odpowiednim formacie, podpisany, czeka tylko na zatwierdzenie przez organizatora, było nawet sprawniej niż w zeszłym roku. I chociaż ciężko było, żeby do tego terminu wszystko dopiąć, i buntowałam się, że tak wcześnie to patrząc na dzień dzisiejszy, dobrze się stało, że chociaż tym tematem nie zaprzątam sobie głowy, bo przecież trzeba tyle spraw przełożyć na zdalną prac, przeorganizować całą pracę księgowości. Życzę więc żeby wszystkie składanie bilansu poszło sprawnie i bez problemów.

Odpowiedz

Wojciech Pietrasiewicz 23 marca, 2020 o 21:25

Dobry wieczór Pani Małgorzato,

Dziękuję za komentarz i gratuluję 🙂
Przychylam się do życzeń dla pozostałych czytelników:)

Rzeczywiście przejście na pracę zdalną w zespole jest pewnym wezwaniem.
W domu zawsze jest wiele spraw, którymi również trzeba się zająć.
W swoim zespole musza też zdalnie odpowiednio podzielić zadania.
Ja osobiście wolę pracować w biurze, jest mi po prostu wygodniej.
Mogę tam zająć się tylko sprawami służbowymi.
W domu pracuje się trochę inaczej.

Oby ten trudny czas jak najszybciej minął,
a wraz z każdym ciepłym i słonecznym dniem,
zmniejszały się ryzyka z wiązane z koronawirusem.

Życzę teraz szybkiego zakończenia prac przy CIT-8 🙂

Odpowiedz

Katarzyna 23 marca, 2020 o 22:06
Wojciech Pietrasiewicz 23 marca, 2020 o 22:11

Dobry wieczór Pani Katarzyno,

Dziękuję za komentarz i za przesłany link.

Pokrywa się z moim stanem wiedzy na tę chwilę.

Teraz sytuacja będzie się szybko zmieniać.

Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Małgorzata 24 marca, 2020 o 08:52

Dzień dobry. Panie Wojtku, czy dla organizatora przekazujemy również XML czy forma dowolna ? Pozdrawiam. Małgorzata

Odpowiedz

Wojciech Pietrasiewicz 24 marca, 2020 o 09:04

Dzień dobry Pani Małgorzato,

Dziękuję za komentarz 🙂

Przepisy podatkowe nie wypowiadają się w tej kwestii.
Wydaje mi się jednak, że wymogi te mogą wynikać
z właściwego zarządzenia burmistrza, wójta czy prezydenta miasta.

Właściwa forma sprawozdania powinna być moim zdaniem zachowana.
Wydaje mi się więc, że sprawozdanie powinno być wysłane do organizatora w pliku XML,
a ewentualnie dodatkowo w innej bardziej czytelnej formie.

To jednak już nie jest moja specjalizacja, więc warto zweryfikować
sposób przekazania sprawozdania bezpośrednio z organizatorem.

Pozdrawiam serdecznie,

Odpowiedz

Małgorzata 24 marca, 2020 o 09:24

Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź Panie Wojtku.

Odpowiedz

Wojciech Pietrasiewicz 24 marca, 2020 o 09:31

Pozdrawiam serdecznie i powodzenia w finalizowaniu sprawozdania 🙂

Odpowiedz

Justyna 30 marca, 2020 o 13:38

Witam,
Panie Wojciechu, czy CIT-8 za 2019 rok instytucja Kultury przekazuje do urzędu skarbowego, czy również w do szefa Krajowej Administracji Skarbowej?

Odpowiedz

Wojciech Pietrasiewicz 30 marca, 2020 o 15:01

Dzien dobry Pani Justyno,

dziękuję za komentarz 🙂

Deklarację CIT-8 składamy elektronicznie do właściwego urzędu skarbowego.

Pozdrawiam serdecznie,

Odpowiedz

Wioleta 30 marca, 2020 o 15:20

Witam,
Urząd Gminy prowadzi obsługę instytucji kultury.
Kto więc podpisuje sprawozdanie finansowe ? Tj. bilans, RZiS oraz informacja dodatkowa.

Odpowiedz

Wojciech Pietrasiewicz 30 marca, 2020 o 16:00

Dzień dobry Pani Wioletto,

Dziękuję za komentarz 🙂

Sprawozdanie finansowe podpisuje – podając zarazem datę podpisu – osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych, i kierownik jednostki, a jeżeli jednostką kieruje organ wieloosobowy – wszyscy członkowie tego organu (art 52 ustawy o rachunkowości).

Pozdrawiam serdecznie,

Odpowiedz

Sebastain 30 marca, 2020 o 21:36

Czy Instytucja Kultury jako podatnik podatku dochodowego od osób prawnych nie wpisana do KRS musi wysłać sprawozdanie przez aplikację e-Sprawozdania finansowe do Szefa KAS?
Czy może dokonać wysyłki na platformę e-PUAP do danego US?

Odpowiedz

Wojciech Pietrasiewicz 30 marca, 2020 o 23:58

Dobry wieczór Panie Sebastianie,
Dziękuję za komentarz:)
Instytucja kultury musi wysłać sprawozdanie drogą elektroniczną do szefa KAS – nie do urzędu skarbowego (art. 27 ust. 2 ustawy o CIT).
Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Katarzyna 31 marca, 2020 o 17:52

Dzień dobry Panie Wojciechu, chciałbym upewnić się czy Gminna Instytucja Kultury przesyła e-sprawozdanie za 2019 rok do Szefa KAS wg załącznika nr 1 czy może nr 4.
Pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedz

Wojciech Pietrasiewicz 31 marca, 2020 o 18:10

Dzień dobry Pani Katarzyno,

Dziękuję za komentarz 🙂

Wydaje się, że właściwy jest załącznik nr 1. instytucja kultury jest jednostką sektora finansów publicznych, a przez to nie stosuje się do niej przepisów ustawy o rachunkowości dotyczących jednostek małych i mikro (art. 3 ust. 1e pkt 7 ustawy o rachunkowości).

Pozdrawiam serdecznie,

Odpowiedz

Katarzyna 31 marca, 2020 o 21:46

Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź, Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Aleksandra 1 kwietnia, 2020 o 18:12

Dzień dobry.
Mam pytanie, czy zatwierdzone sprawozdanie instytucji kultury- Zarządzeniem Wójta wysyłam do Urzędu Skarbowego. Czy trzeba podpiąć pod sprawozdanie, lub w formie zawiadomienia wysłać pismo do Urzędu Skarbowego informujące o zatwierdzeniu ( podając numer i datę zarządzenia).
Z góry dziękuję za pomoc.
AC

Odpowiedz

Wojciech Pietrasiewicz 1 kwietnia, 2020 o 19:27

Dzień dobry Pani Aleksandro,

Zatwierdzone sprawozdanie w formie pliku należy wysłać do Szefa KAS.

Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Malwina 7 kwietnia, 2020 o 09:19

Dzień dobry,

piszę w temacie sprawozdania finansowego instytucji kultury.

instytucja kultury posiadająca osobowość prawną dla której organizatorem jest gmina, którą obsługujemy jako CUW, jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, niewpisaną do rejestru przedsiębiorców KRS.
W związku z tym jest obowiązana do sporządzenia sprawozdania finansowego i przekazania e-sprawozdania do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej
(KAS) w terminie 10 dni od daty zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego.

Czy forma sprawozdania składana do ORGANIZATORA – GMINY (do 31 marca) ma mieć postać ustrukturyzowaną (logiczną), czy forma ustrukturyzowana dotyczy wyłącznie sprawozdania przekazywanego do Szefa KAS?

Czy do organu GMINY w dniu 31.03. może wpłynąć sprawozdanie wyłącznie w wersji papierowej (nie ustrukturyzowanej)? Czy już na tym etapie powinna stanowić wydruk formy logicznej/ustrukturyzowanej (podpisanej podpisem elektronicznym/profilem zaufanym)?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Wojciech Pietrasiewicz 7 kwietnia, 2020 o 11:19

Dzień dobry Pani Malwino,

Dziękuję za komentarz 🙂

Nie jest to moja specjalizacja, ale wydaje mi się, że sprawozdanie składane do organizatora
powinno mieć postać ustrukturyzowaną.
W takiej bowiem formie sprawozdanie jest sporządzane.
Ewentualny wydruk może być wysłany informacyjnie.

Pozdrawiam serdecznie,

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem wpietrasiewicz@mvptax.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: