Wojciech Pietrasiewicz

doradca podatkowy

Specjalizuję się w prawie podatkowym ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień podatku od towarów i usług. Doradzam organizatorom imprez, instytucjom kultury, wydawnictwom, artystom, ale również podmiotom z branży nieruchomościowej, informatycznej, finansowej. Od prawie 15 lat z sukcesami pomagam podatnikom w trakcie kontroli postępowań podatkowych i postępowaniach przed sądami administracyjnymi.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Import usług kulturalnych a VAT

Wojciech Pietrasiewicz20 marca 2020Komentarze (0)

W tym trudnym dla wszystkich momencie, pewnie tak samo jak Ty, pracuję z domu. Jednocześnie staram się znaleźć choć chwilę czasu, by nadrobić zaległości blogowe. Dziś: import usług kulturalnych a VAT. Pojawiły się ostatnio interpretacje indywidualne, o których musisz wiedzieć!

Import usług kulturalnych a VAT

W przypadku importu usług kulturalnych kluczowe jest ustalenie, kiedy do zakupu takich usług z zagranicy możesz zastosować zwolnienie z VAT.

Pamiętaj, że zwolnione od VAT są usługi kulturalne, jeśli świadczą je podmioty prawa publicznego lub inne podmioty uznane na podstawie odrębnych przepisów za instytucje o charakterze kulturalnym lub wpisane do rejestru instytucji kultury, prowadzonego przez organizatora będącego podmiotem tworzącym instytucje kultury w rozumieniu przepisów o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a ustawy o VAT).

Ze zwolnienia korzystają również usługi kulturalne świadczone przez indywidualnych twórców i artystów wykonawców, wynagradzane w formie honorariów, w tym za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania utworów.

Czy można je zastosować do zakupu usług kulturalnych z zagranicy?

Nie ulega chyba większej wątpliwości, że możesz je zastosować do zakupu usług kulturalnych od twórców i artystów wykonawców z zagranicy. Jeśli taki artysta lub twórca prowadzi działalność gospodarczą i wypłacasz mu honorarium za wykonane usługi kulturalne, zwolnienie od VAT powinno znaleźć zastosowanie.

A co z usługami świadczonymi przez zagraniczne instytucje kultury?

Kwestia ta jest nieco bardziej skomplikowana.

Dotychczasowa praktyka

Pamiętasz mój wpis Import usług kulturalnych? Wspominałem tam o kontrowersyjnym podejściu organów podatkowych do opodatkowania importu usług kulturalnych. W wydawanych interpretacjach uznawały one, że  zagraniczne podmioty, świadczące usługi kulturalne nie mogą korzystać ze zwolnienia z VAT na podstawie polskich przepisów. Taki import usług należy opodatkować z zastosowaniem stawki podstawowej. Nawet gdy instytucja ta prowadzi działalność społecznie użyteczną lub wprost jest zagranicznym odpowiednikiem polskich instytucji kultury.

Już wtedy wskazywałem, że takie podejście jest błędne. Zwolnienie z VAT powinno znaleźć zastosowanie do usług kulturalnych, które nabywasz od porównywalnych zagranicznych instytucji kultury. Oczywiście zwolnienie to możesz stosować tylko, gdy zagraniczna instytucja nie świadczy usług w celu osiągnięcia zysku. Natomiast w przypadku jego osiągnięcia, zysk ten powinien być przeznaczany w całości na kontynuację lub doskonalenie świadczonych usług.

Okazuje się, że organy podatkowe zmieniły zdanie 🙂

Nowe interpretacje

W ostatnich interpretacjach organy podatkowe potwierdzają możliwość zastosowania zwolnienia do importu usług kulturalnych od zagranicznych instytucji kultury.

„jeżeli wskazane w opisie sprawy [zagraniczne] Teatry  nie osiągają w sposób systematyczny zysków z działalności kulturalnej, a w przypadku ich osiągnięcia są/będą one przeznaczane w całości na kontynuację lub doskonalenie świadczonych usług, spełniona zostanie przesłanka podmiotowa odnosząca się do usługodawców nabytych usług kulturalnych. Należy stwierdzić zatem, że w takim przypadku Wnioskodawcy, u którego wystąpi obowiązek z tytułu importu usług kulturalnych, przysługiwało będzie zwolnienie od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a ustawy.”

(interpretacja indywidualna z 10 grudnia 2019 r., nr 0112-KDIL4.4012.495.2019.2.HW).

Podobne stanowisko wynika z interpretacji z 6 września 2019 r. nr 0112-KDIL1-3.4012.345.2019.2.AP.

Jak widzisz stanowisko organów zmieniło się o 180 stopni.

Co to dla Ciebie oznacza?

Jeśli nabywasz usługi kulturalne od zagranicznych instytucji kultury, w wielu sytuacjach możesz zastosować zwolnienie od VAT. Stanie się tak, gdy instytucja nie działa w celu osiągnięcia zysku. Z kolei jeśli taki zysk wystąpi – przeznacza go na doskonalenie świadczonych usług.

Natomiast jeśli nabywasz usługi kulturalne od zagranicznych podmiotów nastawionych na osiąganie zysku, musisz wykazać import usług opodatkowany VAT.

A poniżej wspomnienie mojej wyprawy na Wzgórze Akropolu i jego wspaniałych zabytków.

import usług kulturalnych

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: