Wojciech Pietrasiewicz

doradca podatkowy

Specjalizuję się w prawie podatkowym ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień podatku od towarów i usług. Doradzam organizatorom imprez, instytucjom kultury, wydawnictwom, artystom, ale również podmiotom z branży nieruchomościowej, informatycznej, finansowej. Od prawie 15 lat z sukcesami pomagam podatnikom w trakcie kontroli postępowań podatkowych i postępowaniach przed sądami administracyjnymi.
[Więcej >>>]

Sklep

Czy instytucje kultury muszą przekazywać sprawozdania w formie elektronicznej?

Wojciech Pietrasiewicz04 stycznia 201921 komentarzy

Przy okazji podsumowania ostatniego roku działania Kulturalnie o podatkach podobnie jak w poprzednim roku zachęciłem Cię do dzielenia się Twoimi pomysłami na kolejne tematy na moim blogu. W ten sposób pojawiło się pytanie Pani Małgorzaty. Dotyczy ono tego, czy instytucje kultury muszą przekazywać sprawozdania w formie elektronicznej.

Pani Małgorzato, dziękuję za stałą obecność i aktywność na blogu!

Ty też masz jeszcze szansę na przekazanie swoich propozycji tematów na Kulturalnie o podatkach. Po prostu zajrzyj do wpisu Podsumowanie roku na Kulturalnie o podatkach i zostaw swój komentarz pod tym wpisem. Pamiętaj też o subskrypcji bloga!

Pytanie Pani Małgorzaty wydało mi się na tyle ciekawe, że postanowiłem od razu napisać wpis dotyczący tej kwestii.

Sprawozdania w formie elektronicznej

Pamiętaj, że od 1 października 2018 r. sprawozdania finansowe sporządza się w postaci elektronicznej oraz opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP (art. 45 ust. 1f ustawy o rachunkowości). Jednocześnie w przypadku jednostek wpisanych do rejestru przedsiębiorców KRS sprawozdania sporządza się w strukturze logicznej oraz w formacie udostępnianych w Biuletynie Informacji Publicznej.

Obowiązek ten literalnie nie dotyczy podmiotów niewpisanych do KRS. Oznacza to moim zdaniem, że instytucje kultury sporządzają sprawozdania finansowe w formie elektronicznej. Nie muszą natomiast stosować struktury logicznej i formatu opublikowanego w Biuletynie Informacji Publicznej. Oczywiście mogą samodzielnie podjąć decyzję, aby sporządzać swoje sprawozdanie finansowe w tej samej strukturze logicznej i formacie co podmioty wpisane do KRS. Zależy to od decyzji kierownika jednostki.

Pewne wątpliwości mogą wynikać z brzmienia przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Nie wskazują one wprost, że sprawozdanie ma być sporządzone w formie elektronicznej. Moim zdaniem przepisy ustawy o rachunkowości mają w tej kwestii decydujące znaczenie. Oznacza to, że instytucje kultury muszą sporządzać sprawozdania w formie elektronicznej.

Obowiązek przekazania sprawozdania w formie elektronicznej

Z kolei ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych wskazuje gdzie i kiedy złożyć sprawozdanie.

Podatnicy, z wyłączeniem podmiotów wpisanych do rejestru przedsiębiorców KRS, obowiązani do sporządzenia sprawozdania finansowego przekazują do urzędu skarbowego sprawozdanie wraz ze sprawozdaniem z badania, w terminie 10 dni od daty zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego (art. 27 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Oznacza to, że instytucje kultury muszą przekazać sprawozdania w formie elektronicznej do właściwego urzędu skarbowego. Możesz je przekazać na elektroniczną skrzynkę podawczą urzędu albo na informatycznym nośniku danych. Potwierdza to również komunikat Ministra Finansów Kontakt dla podatników ws. składania e-sprawozdań finansowych.

O obowiązkach dotyczących sprawozdań za 2019 r. przeczytaj we wpisie Sprawozdania finansowe instytucji kultury 2020.

Pamiętaj, że do 10 stycznia 2018 r. czekam na Twoje propozycje tematów na bloga. Wystarczy, że zajrzysz do wpisu Podsumowanie roku na Kulturalnie o podatkach i zostawisz tam swój komentarz.

sprawozdania w formie elektronicznej

Dom Mikołaja Kopernika w Toruniu


Szczęśliwego Nowego Roku!

Przed Nowym Rokiem miałem okazję odwiedzić Toruń, a tam Dom Mikołaja Kopernika. Świetne, nowoczesne i interaktywne muzeum ze wspaniałą ekspozycją. Spędziłem tam prawie cztery godziny!

A wśród eksponatów unikalny cyrkiel Heweliusza. Zaprojektowany przez Jan Heweliusza i sygnowany jego nazwiskiem, jest unikalnym instrumentem i niezwykle cennym obiektem muzealnym.

sprawozdania w formie elektronicznej

Cyrkiel Heweliusza

Wojciech Pietrasiewicz
doradca podatkowy

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 21 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    marzena 4 stycznia, 2019 o 13:29

    dziękuję za informację.

    Odpowiedz

    Wojciech Pietrasiewicz 4 stycznia, 2019 o 13:38

    Dzień dobry Pani Marzeno,

    A ja dziękuję za komentarz:)

    Serdecznie pozdrawiam

    Odpowiedz

    Małgorzata 4 stycznia, 2019 o 16:19

    A jeśli chodzi o instytucje kultury które nie podlegają badaniu sytuacja wygląda tak samo ?

    Odpowiedz

    Wojciech Pietrasiewicz 4 stycznia, 2019 o 16:37

    Dzień dobry Pani Małgorzato,

    Dziękuję za komentarz:)

    Moim zdaniem również instytucje kultury zobowiązane do sporządzania sprawozdań finansowych,
    ale niepodlegające badaniu, powinny je składać w formie elektronicznej.
    Nie dostrzegam wyłączenia przewidzianego dla takich podmiotów.

    Pozdrawiam serdecznie,

    Odpowiedz

    Gabriela 7 stycznia, 2019 o 08:57

    Dzień dobry Panie Wojciechu.
    Mam pytanie uzupełniające w kwestii Pana wpisu. Czy zarówno księgowy jak i dyrektor jednostki muszą złożyć podpis elektroniczny na sprawozdaniu? Zazwyczaj w jednostkach jedna z tych osób posiada podpis elektroniczny.
    Pozdrawiam

    Odpowiedz

    Wojciech Pietrasiewicz 7 stycznia, 2019 o 10:10

    Dzień dobry Pani Gabrielo,

    Dziękuję za komentarz:)

    Art. 52 ust. 2 ustawy o rachunkowości wskazuje, że sprawozdanie finansowe podpisuje – podając zarazem datę podpisu – osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych, i kierownik jednostki. Wydaje się więc, że tak.

    Pozdrawiam serdecznie

    Odpowiedz

    daniela 11 marca, 2019 o 14:58

    W jakiej formie (papierowej czy elektronicznej) powinno być przekazane sprawozdanie finansowe instytucji kultury do wójta,burmistrza do zatwierdzenia?

    Odpowiedz

    Wojciech Pietrasiewicz 11 marca, 2019 o 15:43

    Dzień dobry Pani Danielo,

    Dziękuję za komentarz 🙂

    Trochę trudno jest mi się wypowiedzieć w tej sprawie, to już nie moja działka:)

    Wydaje mi się jednak, że wymogi te wynikają z właściwego zarządzenia burmistrza, wójta czy prezydenta miasta.

    Nie zmienia to jednak wymogów wynikających z ustawy o rachunkowości co do formy i zasad sporządzania sprawozdań finansowych.

    Pozdrawiam serdecznie

    Odpowiedz

    Ewa 14 marca, 2019 o 14:18

    czy instytucja kultury spełniająca przesłanki do tego żeby być uznana za mikro jednostkę sporządza sprawozdania finansowe obejmujące zakres zgodnie z załącznikiem nr 4 czy nr 5 ustawy o rachunkowości?

    Odpowiedz

    Wojciech Pietrasiewicz 14 marca, 2019 o 17:24

    Dzień dobry Pani Ewo 🙂

    Dziękuję za komentarz 🙂

    Jeśli instytucja spełnia kryteria jednostki mikro, to właściwy powinien być zakres informacji w załączniku dla podmiotów mikro. Załącznik nr 5 dotyczy jednostek małych korzystających z uproszczeń.

    Pozdrawiam serdecznie

    Odpowiedz

    Aleksandra 24 marca, 2019 o 12:58

    A co w przypadku braku kierownika biblioteki, jest tylko osoba pełniąca obowiązki. Czy to ona podpisuje sprawozdanie? A co w sytuacji zmiany głównego ksiegowego biblioteki po zamknięciu ksiąg. Kto się podpisuje. Aktualny ksiegowy czy osoba de facto, która sporządziła je pełniąc uprzednio funkcje ksiegowego

    Odpowiedz

    Wojciech Pietrasiewicz 25 marca, 2019 o 21:23

    Dzień dobry Pani Aleksandro,

    Dziękuję za komentarz:)

    Zgodnie z art. 52 ust. 2 ustawy o rachunkowości sprawozdanie finansowe podpisuje – podając zarazem datę podpisu – osoba,
    której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych, i kierownik jednostki,
    a jeżeli jednostką kieruje organ wieloosobowy – wszyscy członkowie tego organu.
    Odmowa podpisu wymaga pisemnego uzasadnienia dołączonego do sprawozdania finansowego.

    Moim zdaniem zdaniem, jeśli na dziś sprawozdanie finansowe jeszcze nie jest podpisane,
    to zobowiązany jest do tego jest główny księgowy, który na dziś sprawuje tę funkcję.

    Pozdrawiam serdecznie

    Odpowiedz

    Anna 31 marca, 2019 o 12:38

    czy instytucja kultury prowadząca działalność gospodarcza nie wpisana do krs tylko do rejestru u organizatora oprócz sprawozdania finansowego w formie elektronicznej przesyla jeszcze jpk?

    Odpowiedz

    Wojciech Pietrasiewicz 31 marca, 2019 o 18:15

    Dzień dobry Pani Anno,

    Dziękuję za komentarz 🙂

    Jeśli ma Pani na myśli sprawozdanie w formie zgodnie ze wskazanymi strukturami logicznymi, to moim zdaniem nie jest do tego zobowiązana.
    Musi je natomiast przekazać w formie elektronicznej.

    Pozdrawiam serdecznie

    Odpowiedz

    Anna 31 marca, 2019 o 20:24

    Bardzo dziękuję za odpowiedź 😌

    Ola 5 kwietnia, 2019 o 14:30

    Dzień dobry Panie Wojciechu,

    instytucja kultury powinna sporządzić sprawozdanie finansowe w ciągu 3 miesięcy od dnia bilansowego, organizator na zatwierdzenie ma kolejne 3 miesiące, po zatwierdzeniu jest 10 dni na przekazanie do US. A czy określony jest gdzieś termin złożenia sprawozdania finansowego u organizatora? Sprawozdanie przekazałam w dniu dzisiejszym z podpisami kwalifikowanymi z dnia 30.03.2019 r. Nie dysponuję zarządzeniem, z którego wynikałby termin złożenia sprawozdania do zatwierdzenia przez organizatora. Zastanawiam się, czy może być mi zarzucone, że powinnam złożyć sprawozdanie finansowe do dnia 31.03.2019 r.? Dziękuję za odpowiedź.

    Pozdrawiam
    Ola

    Odpowiedz

    Wojciech Pietrasiewicz 8 kwietnia, 2019 o 13:42

    Dzień dobry Pani Olu,

    Dziękuję za komentarz 🙂

    Tak jak wspominałem, kwestia relacji instytucja – organizator, to już trochę nie moja specjalizacja.

    Wydaje się, że w braku jednoznacznych wymogów w tym zakresie nie powinno być to poczytywane za błąd.

    Sugeruję jednak kontakt z organizatorem.

    Pozdrawiam serdecznie

    Odpowiedz

    Monika 12 lutego, 2020 o 10:43

    Witam. W jakiej formie składamy sprawozdanie za 2019 w jednostkach kultury i gzie je przesłać?

    Odpowiedz

    Wojciech Pietrasiewicz 12 lutego, 2020 o 10:55

    Dzień dobry Pani Moniko,

    Dziękuję za komentarz 🙂

    Przepisy dotyczące składania sprawozdań finansowych zostały zmienione z dniem 1 stycznia 2020 r.

    Podatnicy obowiązani do sporządzenia sprawozdania finansowego, z wyłączeniem podmiotów wpisanych do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, przekazują, za pomocą środków komunikacji elektronicznej, Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej sprawozdanie wraz ze sprawozdaniem z badania, w terminie 10 dni od daty zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego. Sprawozdanie finansowe jest sporządzane w postaci elektronicznej odpowiadającej strukturze logicznej udostępnianej na podstawie art. 45 ust. 1g lub 1h ustawy o rachunkowości. Obowiązek złożenia sprawozdania z badania nie dotyczy podatników, których sprawozdania finansowe, na podstawie odrębnych przepisów, są zwolnione z obowiązku badania (nowy art. 27 ust. 2 ustawy o CIT).

    Nowe przepisy stosuje się do sprawozdań finansowych przekazywanych od dnia wejścia w życie niniejszego przepisu (art. 8 ustawy zmieniającej), a więc od 1 stycznia 2020 r.
    Zatem instytucja kultury składają sprawozdania w formie elektronicznej odpowiadającej udostępnianej strukturze logicznej (JPK) do Szefa KAS.

    Pozdrawiam serdecznie

    Odpowiedz

    Agnieszka 27 lutego, 2020 o 21:37

    Dzień dobry. Instytucja kultury odpowiada warunkom mikro przedsiebioscy – chodzi tu o limity. Jest jeszcze jeden warunek – że należy na piśmie wskazać, że się będzie z tych uproszczeń korzystać. Kto (organizator czy kierownik jednostki?) i jakim pismem (zarządzenie?) ma wskazać, że się z tych uproszczeń będzie korzystać?

    Odpowiedz

    Beata 12 lutego, 2024 o 15:56

    Czy w sytuacji p.o. dyrektora biblioteki , zatrudnionego przed końcem roku muszę podpisać sprawozdanie finansowe , jeżeli poprzedni dyrektor został odwołany z powodów finansowych .
    Chodzi o odpowiedzialnośc osoby p.o.

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: