Wojciech Pietrasiewicz

doradca podatkowy

Specjalizuję się w prawie podatkowym ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień podatku od towarów i usług. Doradzam organizatorom imprez, instytucjom kultury, wydawnictwom, artystom, ale również podmiotom z branży nieruchomościowej, informatycznej, finansowej. Od prawie 15 lat z sukcesami pomagam podatnikom w trakcie kontroli postępowań podatkowych i postępowaniach przed sądami administracyjnymi.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Czy instytucje kultury muszą przekazywać sprawozdania w formie elektronicznej?

Wojciech Pietrasiewicz04 stycznia 201910 komentarzy

Przy okazji podsumowania ostatniego roku działania Kulturalnie o podatkach podobnie jak w poprzednim roku zachęciłem Cię do dzielenia się Twoimi pomysłami na kolejne tematy na moim blogu. W ten sposób pojawiło się pytanie Pani Małgorzaty. Dotyczy ono tego, czy instytucje kultury muszą przekazywać sprawozdania w formie elektronicznej.

Pani Małgorzato, dziękuję za stałą obecność i aktywność na blogu!

Ty też masz jeszcze szansę na przekazanie swoich propozycji tematów na Kulturalnie o podatkach. Po prostu zajrzyj do wpisu Podsumowanie roku na Kulturalnie o podatkach i zostaw swój komentarz pod tym wpisem. Pamiętaj też o subskrypcji bloga!

Pytanie Pani Małgorzaty wydało mi się na tyle ciekawe, że postanowiłem od razu napisać wpis dotyczący tej kwestii.

Sprawozdania w formie elektronicznej

Pamiętaj, że od 1 października 2018 r. sprawozdania finansowe sporządza się w postaci elektronicznej oraz opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP (art. 45 ust. 1f ustawy o rachunkowości). Jednocześnie w przypadku jednostek wpisanych do rejestru przedsiębiorców KRS sprawozdania sporządza się w strukturze logicznej oraz w formacie udostępnianych w Biuletynie Informacji Publicznej.

Obowiązek ten literalnie nie dotyczy podmiotów niewpisanych do KRS. Oznacza to moim zdaniem, że instytucje kultury sporządzają sprawozdania finansowe w formie elektronicznej. Nie muszą natomiast stosować struktury logicznej i formatu opublikowanego w Biuletynie Informacji Publicznej. Oczywiście mogą samodzielnie podjąć decyzję, aby sporządzać swoje sprawozdanie finansowe w tej samej strukturze logicznej i formacie co podmioty wpisane do KRS. Zależy to od decyzji kierownika jednostki.

Pewne wątpliwości mogą wynikać z brzmienia przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Nie wskazują one wprost, że sprawozdanie ma być sporządzone w formie elektronicznej. Moim zdaniem przepisy ustawy o rachunkowości mają w tej kwestii decydujące znaczenie. Oznacza to, że instytucje kultury muszą sporządzać sprawozdania w formie elektronicznej.

Obowiązek przekazania sprawozdania w formie elektronicznej

Z kolei ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych wskazuje gdzie i kiedy złożyć sprawozdanie.

Podatnicy, z wyłączeniem podmiotów wpisanych do rejestru przedsiębiorców KRS, obowiązani do sporządzenia sprawozdania finansowego przekazują do urzędu skarbowego sprawozdanie wraz ze sprawozdaniem z badania, w terminie 10 dni od daty zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego (art. 27 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Oznacza to, że instytucje kultury muszą przekazać sprawozdania w formie elektronicznej do właściwego urzędu skarbowego. Możesz je przekazać na elektroniczną skrzynkę podawczą urzędu albo na informatycznym nośniku danych. Potwierdza to również komunikat Ministra Finansów Kontakt dla podatników ws. składania e-sprawozdań finansowych.

Pamiętaj, że do 10 stycznia 2018 r. czekam na Twoje propozycje tematów na bloga. Wystarczy, że zajrzysz do wpisu Podsumowanie roku na Kulturalnie o podatkach i zostawisz tam swój komentarz.

Dom Mikołaja Kopernika w Toruniu
Dom Mikołaja Kopernika w Toruniu

Szczęśliwego Nowego Roku!

Przed Nowym Rokiem miałem okazję odwiedzić Toruń, a tam Dom Mikołaja Kopernika. Świetne, nowoczesne i interaktywne muzeum ze wspaniałą ekspozycją. Spędziłem tam prawie cztery godziny!

A wśród eksponatów unikalny cyrkiel Heweliusza. Zaprojektowany przez Jan Heweliusza i sygnowany jego nazwiskiem, jest unikalnym instrumentem i niezwykle cennym obiektem muzealnym.

Cyrkiel Heweliusza
Cyrkiel Heweliusza

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy podatkowej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 509 509 974 e-mail: wpietrasiewicz@mvptax.pl

{ 10 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

marzena Styczeń 4, 2019 o 13:29

dziękuję za informację.

Odpowiedz

Wojciech Pietrasiewicz Styczeń 4, 2019 o 13:38

Dzień dobry Pani Marzeno,

A ja dziękuję za komentarz:)

Serdecznie pozdrawiam

Odpowiedz

Małgorzata Styczeń 4, 2019 o 16:19

A jeśli chodzi o instytucje kultury które nie podlegają badaniu sytuacja wygląda tak samo ?

Odpowiedz

Wojciech Pietrasiewicz Styczeń 4, 2019 o 16:37

Dzień dobry Pani Małgorzato,

Dziękuję za komentarz:)

Moim zdaniem również instytucje kultury zobowiązane do sporządzania sprawozdań finansowych,
ale niepodlegające badaniu, powinny je składać w formie elektronicznej.
Nie dostrzegam wyłączenia przewidzianego dla takich podmiotów.

Pozdrawiam serdecznie,

Odpowiedz

Gabriela Styczeń 7, 2019 o 08:57

Dzień dobry Panie Wojciechu.
Mam pytanie uzupełniające w kwestii Pana wpisu. Czy zarówno księgowy jak i dyrektor jednostki muszą złożyć podpis elektroniczny na sprawozdaniu? Zazwyczaj w jednostkach jedna z tych osób posiada podpis elektroniczny.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Wojciech Pietrasiewicz Styczeń 7, 2019 o 10:10

Dzień dobry Pani Gabrielo,

Dziękuję za komentarz:)

Art. 52 ust. 2 ustawy o rachunkowości wskazuje, że sprawozdanie finansowe podpisuje – podając zarazem datę podpisu – osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych, i kierownik jednostki. Wydaje się więc, że tak.

Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

daniela Marzec 11, 2019 o 14:58

W jakiej formie (papierowej czy elektronicznej) powinno być przekazane sprawozdanie finansowe instytucji kultury do wójta,burmistrza do zatwierdzenia?

Odpowiedz

Wojciech Pietrasiewicz Marzec 11, 2019 o 15:43

Dzień dobry Pani Danielo,

Dziękuję za komentarz 🙂

Trochę trudno jest mi się wypowiedzieć w tej sprawie, to już nie moja działka:)

Wydaje mi się jednak, że wymogi te wynikają z właściwego zarządzenia burmistrza, wójta czy prezydenta miasta.

Nie zmienia to jednak wymogów wynikających z ustawy o rachunkowości co do formy i zasad sporządzania sprawozdań finansowych.

Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Ewa Marzec 14, 2019 o 14:18

czy instytucja kultury spełniająca przesłanki do tego żeby być uznana za mikro jednostkę sporządza sprawozdania finansowe obejmujące zakres zgodnie z załącznikiem nr 4 czy nr 5 ustawy o rachunkowości?

Odpowiedz

Wojciech Pietrasiewicz Marzec 14, 2019 o 17:24

Dzień dobry Pani Ewo 🙂

Dziękuję za komentarz 🙂

Jeśli instytucja spełnia kryteria jednostki mikro, to właściwy powinien być zakres informacji w załączniku dla podmiotów mikro. Załącznik nr 5 dotyczy jednostek małych korzystających z uproszczeń.

Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem wpietrasiewicz@mvptax.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: