Kwestię, jak udokumentować wymianę kulturalną dla potrzeb wyłączenia obowiązku poboru podatku u źródła, omawiałem już kilka razy na blogu. Początkowo organy podatkowe akceptowały samo oświadczenie artysty. Był to samodzielny dowód potwierdzający, że wydarzenie odbywa się w ramach wymiany kulturalnej.
Wystarczał więc certyfikat artysty i stosowne oświadczenie, aby w wielu sytuacjach na podstawie przepisów właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania nie pobierać podatku u źródła.
Oświadczenie artysty może nie wystarczyć
Jednak w 2018 r. pojawił się negatywny wyrok NSA. Sąd wskazał, że takie oświadczenie nie jest wystarczające. Wspominałem o tym we wpisie Płatności na rzecz artystów zagranicznych – wymiana kulturalna.
NSA wskazał, że:
„warunkiem odstąpienia przez płatnika od poboru podatku od wynagrodzenia, wypłaconego orkiestrze, będącej włoskim rezydentem podatkowym, jest stwierdzenie, że orkiestra ta działalność artystyczną w Polsce wykonuje w ramach programu wymiany kulturalnej, uzgodnionego pomiędzy rządami Polski i Włoch zgodnie z art. 17 ust. 3 umowy polsko-włoskiej; warunku tego nie spełnia oświadczenie podatnika o aprobowaniu programu przez rząd właściwy dla jego siedziby.”
Wyrok ten spowodował duże trudności z uzyskaniem dokumentu, który pomógłby udokumentować wymianę kulturalną i wyłączyć obowiązek pobrania podatku u źródła. Ministerstwo Kultury nie ułatwiało zadania w tym zakresie – takie informacje uzyskiwałem od czytelników bloga. Wspominałem o tym we wpisie Wymiana kulturalna – kto ją potwierdza?
Jak udokumentować wymianę kulturalną?
Dziś mam dla Ciebie ważną wiadomość.
Wspólnie z jednym z organizatorów wydarzeń kulturalnych postanowiliśmy sprawdzić, czy są inne dokumenty, które byłyby wystarczające z perspektywy organów podatkowych, aby udokumentować wymianę kulturalną.
Spróbowaliśmy potwierdzić, że zaświadczenia z instytutów, których przedmiotem działania jest propagowanie wymiany kulturalnej z Polską, będą wystarczające do wyłączenia obowiązku poboru.
I udało się!
Potwierdziliśmy prawidłowość takiego stanowiska na gruncie dwóch umów o unikaniu podwójnego opodatkowania 🙂 W interpretacji z 8 stycznia 2019 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że zaświadczenia z Instytutu Cervantesa są wystarczającym dokumentem, aby nie pobierać podatku u źródła. Wynagrodzenie hiszpańskiego artysty będzie więc wolne od podatku u źródła w Polsce.
Okazuje się więc, że nie tylko ministerialne zaświadczenie może wystarczyć, aby udokumentować wymianę kulturalną.
Ochrona z interpretacji
Mam nadzieję, że ta interpretacja będzie początkiem pozytywnych zmian w kwestii udokumentowania wymiany kulturalnej dla potrzeb podatku u źródła.
Pamiętaj jednak, że interpretacja indywidualna chroni tylko jej odbiorcę. Jeśli wypłacasz wynagrodzenia na rzecz zagranicznych artystów, możesz również wykorzystać zaświadczenia z instytucji wspierających wymianę kulturalną z Polską. Warto jednak uzyskać własną interpretację.
A jeśli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się ze mną.
Miłego tygodnia!
Kamienica pod Gwiazdą to jeden z oddziałów Muzeum Okręgowego w Toruniu. Średniowieczna kamienica na Rynku kryje w sobie niewielkie muzeum, a w nim Zbiory Sztuki Orientu. Warto tam zajrzeć choć na chwilę, nie tylko aby obejrzeć zbiory muzealne, ale móc zobaczyć piękne wnętrze kamienicy.
Wojciech Pietrasiewicz
doradca podatkowy
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }