Wojciech Pietrasiewicz

doradca podatkowy

Specjalizuję się w prawie podatkowym ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień podatku od towarów i usług. Doradzam organizatorom imprez, instytucjom kultury, wydawnictwom, artystom, ale również podmiotom z branży nieruchomościowej, informatycznej, finansowej. Od prawie 15 lat z sukcesami pomagam podatnikom w trakcie kontroli postępowań podatkowych i postępowaniach przed sądami administracyjnymi.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Jak udokumentować wymianę kulturalną?

Wojciech Pietrasiewicz21 stycznia 2019Komentarze (0)

Kwestię, jak udokumentować wymianę kulturalną dla potrzeb wyłączenia obowiązku poboru podatku u źródła, omawiałem już kilka razy na blogu. Początkowo organy podatkowe akceptowały samo oświadczenie artysty. Był to samodzielny dowód potwierdzający, że wydarzenie odbywa się w ramach wymiany kulturalnej.

Wystarczał więc certyfikat artysty i stosowne oświadczenie, aby w wielu sytuacjach na podstawie przepisów właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania nie pobierać podatku u źródła.

Oświadczenie artysty może nie wystarczyć

Jednak w 2018 r. pojawił się negatywny wyrok NSA. Sąd wskazał, że takie oświadczenie nie jest wystarczające. Wspominałem o tym we wpisie Płatności na rzecz artystów zagranicznych – wymiana kulturalna.

NSA wskazał, że:

warunkiem odstąpienia przez płatnika od poboru podatku od wynagrodzenia, wypłaconego orkiestrze, będącej włoskim rezydentem podatkowym, jest stwierdzenie, że orkiestra ta działalność artystyczną w Polsce wykonuje w ramach programu wymiany kulturalnej, uzgodnionego pomiędzy rządami Polski i Włoch zgodnie z art. 17 ust. 3 umowy polsko-włoskiej; warunku tego nie spełnia oświadczenie podatnika o aprobowaniu programu przez rząd właściwy dla jego siedziby.”

Wyrok ten spowodował duże trudności z uzyskaniem dokumentu, który pomógłby udokumentować wymianę kulturalną i wyłączyć obowiązek pobrania podatku u źródła. Ministerstwo Kultury nie ułatwiało zadania w tym zakresie – takie informacje uzyskiwałem od czytelników bloga. Wspominałem o tym we wpisie Wymiana kulturalna – kto ją potwierdza?

Jak udokumentować wymianę kulturalną?

Dziś mam dla Ciebie ważną wiadomość.

Wspólnie z jednym z organizatorów wydarzeń kulturalnych postanowiliśmy sprawdzić, czy są inne dokumenty, które byłyby wystarczające z perspektywy organów podatkowych, aby udokumentować wymianę kulturalną.

Spróbowaliśmy potwierdzić, że zaświadczenia z instytutów, których przedmiotem działania jest propagowanie wymiany kulturalnej z Polską, będą wystarczające do wyłączenia obowiązku poboru.

I udało się!

Potwierdziliśmy prawidłowość takiego stanowiska na gruncie dwóch umów o unikaniu podwójnego opodatkowania 🙂 W interpretacji z 8 stycznia 2019 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że zaświadczenia z Instytutu Cervantesa są wystarczającym dokumentem, aby nie pobierać podatku u źródła. Wynagrodzenie hiszpańskiego artysty będzie więc wolne od podatku u źródła w Polsce.

Okazuje się więc, że nie tylko ministerialne zaświadczenie może wystarczyć, aby udokumentować wymianę kulturalną.

Ochrona z interpretacji

Mam nadzieję, że ta interpretacja będzie początkiem pozytywnych zmian w kwestii udokumentowania wymiany kulturalnej dla potrzeb podatku u źródła.

Pamiętaj jednak, że interpretacja indywidualna chroni tylko jej odbiorcę. Jeśli wypłacasz wynagrodzenia na rzecz zagranicznych artystów, możesz również wykorzystać zaświadczenia z instytucji wspierających wymianę kulturalną z Polską. Warto jednak uzyskać własną interpretację.

A jeśli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się ze mną.

Miłego tygodnia!

Kamienica pod Gwiazdą to jeden z oddziałów Muzeum Okręgowego w Toruniu. Średniowieczna kamienica na Rynku kryje w sobie niewielkie muzeum, a w nim Zbiory Sztuki Orientu. Warto tam zajrzeć choć na chwilę, nie tylko aby obejrzeć zbiory muzealne, ale móc zobaczyć piękne wnętrze kamienicy.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy podatkowej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 509 509 974 e-mail: wpietrasiewicz@mvptax.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem wpietrasiewicz@mvptax.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: