Już coraz bliżej Sylwester i Nowy Rok 2019. Tradycją stało się krótkie podsumowanie roku na Kulturalnie o podatkach, czyli tego, co działo się u mnie na blogu.
Podsumowanie roku – ważne tematy
Rok 2018 stał pod znakiem dwóch ważnych zagadnień dla działalności kulturalnej i rozrywkowej:
- prewspółczynnika w działalności kulturalnej,
- 50% kosztów uzyskania przychodu w działalności twórczej.
Dlatego duża liczba moich wpisów dotyczyła tych właśnie kwestii. Jeden z nich wiązał się z ważnym apelem pisarzy odnośnie możliwości zastosowania 50% KUP do honorariów za spotkania autorskie. Więcej szczegółów odnośnie apelu znajdziesz w moim wpisie Spotkania autorskie 50% KUP. Tego, czy apel zakończy się sukcesem środowisk twórczych dowiemy się w 2019 r.
Drugą ważną sprawą jest start bloga mojego wspólnika doradcy podatkowego Radka Maćkowskiego. Jego blog Podatki na zdrowie już teraz jest ważnym głosem dla wszystkich zajmujących się podatkami w sektorze healthcare & life sciences.
Trzecim ważnym dla mnie wydarzeniem był pierwszy gościnny wpis na bardzo popularnym blogu mec. Karoliny Sawickej Prawy profil, czyli chyba najważniejszym blogu prawniczym dla fotografów. Miałem przyjemność odpowiedzieć na kilka pytań podatkowych dotyczących podatków w działalności fotografa. Wywiad ten znajdziesz we wpisie Podatki w pracy fotografa.
Miałem również przyjemność po raz pierwszy uczestniczyć w nagraniu podcastu. Rafał Chmielewski, twórca web-lex i człowiek, dzięki któremu powstał mój blog, zaprosił mnie do udziału w swoim podcaście W drodze do kancelarii. Rozmawialiśmy o naturze zawodu doradcy podatkowego, o wyborze specjalizacji oraz o tym, co jest ważne na początku kariery prawniczej. Możesz posłuchać tego wywiadu na stronie W drodze do kancelarii.
Podsumowanie roku – popularne wpisy
Być może zastanawiasz się, które wpisy cieszyły się największym zainteresowaniem? Trzy najbardziej popularne wpisy to:
Nr 1 – to zeszłoroczne drugie miejsce, czyli Sprzedaż biletów 8% czy 23%? Pokazuje to, jak duże wątpliwości nadal budzi zastosowanie stawek VAT na różna wydarzenia. W tym roku udało nam się uzyskać kilkanaście interpretacji indywidualnych dotyczących zastosowania obniżonych stawek VAT lub zwolnień w działalności kulturalnej i rozrywkowej.
Czekasz na wpis dotyczących konkretnego typu wydarzeń? Swoją propozycję zostaw w komentarzu.
Nr 2 – to Opodatkowanie artystów i twórców, czyli kiedy artysta prowadzi działalność gospodarczą i jak jest w niej opodatkowany.
Nr 3 – to VAT od wynagrodzeniach artystów. W zależności od sytuacji może ono być objęte zwolnieniem od VAT, stawką 8% lub nawet stawką podstawową. Sprawy, które prowadziłem w tym roku wskazują, że ustalenie prawidłowych zasad opodatkowania działalności artystycznej sprawia trudności nie tylko podatnikom, ale również organom podatkowym.
Jakie plany na 2019 r.?
Na koniec kilka słów o najbliższych planach, a więc o tym, co wydarzy się w 2019 r. Początek roku będzie stał pod znakiem wpisów dotyczących zmian w podatkach, a więc przede wszystkim podatku u źródła, certyfikatów rezydencji. Planuję poruszyć również kilka innych tematów dotyczących najnowszy zmian. Daj proszę znać w komentarzu, które z nich najbardziej Cię interesują.
Cały czas monitorujemy interpretacje dotyczące zakresu stosowania 50% kosztów uzyskania przychodu. Jeśli pojawią się ciekawe interpretacje, na pewno o nich wspomnę.
Jak co roku liczę na Twój głos odnośnie tematów, które powinny znaleźć się na moim blogu.
W związku z tym, tak jak w poprzednim roku ogłaszam konkurs!
Aby w nim uczestniczyć musisz spełnić tylko dwa warunki:
- Subskrybuj mój blog.
Jeśli jesteś już w gronie subskrybentów, pierwszy warunek masz już zaliczony!
Jeśli nie subskrybujesz jeszcze mojego bloga możesz to zrobić na dwa sposoby:
- Możesz zapisać się pod polem subskrypcja wpisując tam swój adres e-mail. Otrzymasz wtedy e-mail, w którym musisz potwierdzić subskrypcję. Sprawdź folder SPAM, czasami tam wpadają maile informacyjne z mojego bloga.
- Możesz zapisać się na bloga otrzymując dodatkowo otrzymując poradnik PREWSPÓŁCZYNNIK VAT W INSTYTUCJACH KULTURY – 7 PYTAŃ I ODPOWIEDZI – wystarczy, że podasz swój e-mail. W tej sytuacji również musisz potwierdzić subskrypcję w otrzymanym mailu. Pamiętaj, aby sprawdzić folder SPAM.
2. Zostaw komentarz.
Może on dotyczyć tego, które wpisy na blogu wzbudziły Twoje zainteresowanie lub które tematy z zakresu opodatkowania działalności kulturalnej lub rozrywkowej powinienem poruszyć.
Spośród najciekawszych komentarzy/propozycji tematów 10 stycznia o godz. 12.00 wybiorę co najmniej jedną osobę, która otrzyma nasz firmowy kalendarz (wskażę ją w komentarzu do wpisu).

Wojciech Pietrasiewicz
doradca podatkowy
{ 18 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Mamy już pierwszy komentarz! Otrzymałem go mailem, ale dla porządku umieszczam pod wpisem.
Dzień dobry. Panie Wojciechu, czy od przyszłego roku instytucje kultury składają swoje sprawozdania finansowe w postaci e-sprawozdań? Uczestniczyłam w szkoleniu na, w którym Szkolący jednoznacznie zaznaczył, że TAK. Jednak dużo osób zaprzecza, pisząc lub mówiąc, że obowiązek ten dotyczy tylko te jednostki, które wpisane są do KRS. Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie. Małgorzata
Dziękuję Pani Małgorzato 🙂
Postaram się wkrótce przygotować krótki wpis na ten temat.
Witam Panie Wojciechu
obserwując wszelkie informacje dotyczące działalności instytucji kultury staram się „wyłapywać” te mówiące o malutkich domach kultury działających na terenach wiejskich pod samorządem gminnym. Chce zapytać czy wszystkie przepisy powinny jednakowo dotyczć tak dużych jak i małych IK? Czy są jakieś wyjątki ?Pozdrawiam
Dzień dobry Pani Anno,
Dziękuję za komentarz:)
Oczywiście nie powinny, ale niestety nasze przepisy podatkowe nie uwzględniają specyfiki takich małych instytucji.
Nie przewidują też uproszczeń wprost dla takich instytucji.
Dlatego konsekwencje podatkowe dla takich instytucji należy oceniać na podstawia przepisów właściwych dla wszystkich podatników,
biorąc pod uwagę co instytucja kultury robi. Ewentualne uproszczenia mogą wynikać ze skali działalności (np. szczególne przepisy dla małych podatników).
Zdarza się więc, że nawet mała instytucja kultury musi np. odliczać VAT z zastosowaniem proporcji i prewspółczynnika, co nastręcza kłopotów.
Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry. Panie Wojciechu. Jednostka kultury samorządowej – dotowana z budżetu miasta w 100%. Nowopowstała. Dotacja wydana co do grosza do dnia 31.12.2018. Niestety jeden z dostawców sprzętu filmowego -niezbędnego do realizacji zadań statutowych -wystawił nam fv z datą styczniową 2019 – pomimo, że zamówienie złożone zostało 27.12.2018; opłacona proforma przelewem bankowym w dniu 28.12.2018. Mail potwierdzający od dostawcy, że faktycznie na jego konto w dniu 31.12.2018 wpłynęła przedpłata. Wyjaśnił również, że w tym czasie (okres świąteczny) nie było pracownika odpowiedzialnego za wystawianie fv, a tak ma skonstruowany system finansowo-księgowy, że nie wystawia fv z datą wstecz (podmiot zagraniczny). Czy taką fv z datą sprzedaży i dostawy towaru z dnia 03.01.2019 mogę zaksięgować (zaliczyć) do roku 2018. Czy będę musiała zrobić korektę budżetu i zwrócić niewykorzystaną dotację w wysokości fv do dnia 31.01.2019. Pozdrawiam.
Dzień dobry Pani Anno,
Dziękuję za komentarz:)
To jest już bardzo konkretna sytuacja i nie za bardzo nadaje się na wpis na blogu:)
Nie podała Pani informacji, kiedy miała miejsce dostawa (zakładam, że również w 2018 r.).
Oznacza to, że faktura ma błędną datę sprzedaży, natomiast mogła być wystawiona z datą styczniową.
Wada systemu nie jest uzasadnieniem dla błędnego oznaczenia daty sprzedaży/otrzymania zaliczki.
Właściwe w tym zakresie jest wystawienie przez sprzedającego faktury korygującej wskazującej właściwą datę sprzedaży.
Co do zasadności zwrotu dotacji nie mogę się wypowiedzieć – to nie moja specjalizacja.
Pozdrawiam serdecznie
Dziękuję za komentarz.
Jednocześnie proszę przyjąć życzenia – po prostu dobrego Nowego 2019 Roku, niech marzenia zmienią się w rzeczywistość, a sukcesy przerosną oczekiwania.
Pozdrawiam
Dziękuję bardzo za życzenia.
Wierzę, że się spełnią 🙂
Ja również życzę Pani samych przyjemnych chwil w Nowym Roku.
Pozdrawiam serdecznie
Witam Panie Wojciechu, bardzo interesuje mnie temat opodatkowania usług kulturalnych – zajęć organizowanych dla dzieci: plastyczne, teatralne, a szczególnie taneczne i zajęcia gry na instrumentach.
Witam Panie Wojciechu, bardzo interesuje mnie temat opodatkowania usług kulturalnych w postaci przeprowadzanych zajęć dla dzieci lub dorosłych np. zajęcia plastyczne, teatralne, taneczne czy nauka gry na instrumentach. Na szkoleniach coraz częściej w temacie zajęć tanecznych i nauki gry na instrumentach pojawia się stawka obniżona 8% i co znaczy, że osiąga się zysk w sposób systematyczny, czy jak w ciągu 10 miesięcy w roku pobieramy opłaty za zajęcia, a w czasie wakacji jest przerwa to znaczy, że jest to pobierane systematycznie? Dziękuję i pozdrawiam.
Dzień dobry Pani Katarzyno,
Dziękuję za oba komentarze:)
Temat jest rzeczywiście ciekawy i budzi wątpliwości.
Jakiś czas temu powoływałem interpretację dotyczącą zajęć szachowych, co do której sam mam pewne wątpliwości.
Znajdzie ją Pani we wpisie Zajęcia szachowe – zwolnienia z VAT
Rzeczywiście dominujące przez ostatnie lata stanowisko zakładało prawo do zastosowania zwolnienia od VAT
w przypadku zajęć teatralnych czy plastycznych.
Ostatnio jednak udało mi się uzyskać interpretacje indywidualne potwierdzające prawo do stosowania stawki 8%
w przypadku zajęć biletowanych.
Instytucjom,z którymi współpracuję, zalecam zawsze zabezpieczenie prawidłowości rozliczania swoich podstawowych usług w formie interpretacji indywidualnej.
Pozwala to ograniczyć ryzyko „przykrej niespodzianki” w przypadku zmiany podejścia organów podatkowych.
Myślę, że to dobry moment, aby przygotować wpis na ten temat.
Serdecznie pozdrawiam
Dzień dobry Pani Katarzyno,
Gratuluję:)
Proszę o mailowe przesłanie danych do wysyłki.
Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry.
Panie Wojciechu,
Chciałabym zgłosić temat na bloga/facebooka. Dotyczy on kas fiskalnych i paragonów.
Czy IK stosująca w swojej działalności kasy fiskalne powinna drukować paragony dla sprzedaży odbywającej się poprzez bankowość ?Tzn.czy jesli wpłaty za udział w zajęciach dokonywane są poprzez konto bankowe, to czy my jako instytucja kultury powinniśmy do takiej sprzedaży drukować paragony ? Dodam,że w przelewach tych znajdują się: imie i nazwisko osoby bioracej udział w zajęciach, rodzaj zajęć i miesiąc.
Serdecznie pozdrawiam.
Małgorzata
Dzień dobry Pani Małgorzato,
Dziękuję za komentarz:)
Tematu zwolnień z z obowiązku stosowania kas fiskalnych nie było jeszcze na blogu.
Myślę, że to dobry pomysł:)
Pozdrawiam serdecznie,
Dzień dobry Pani Małgorzato,
Gratuluję:)
Proszę o mailowe przesłanie danych do wysyłki.
Pozdrawiam serdecznie
Bardzo dziękuję i pozdrawiam.
Dzień dobry,
Dziękuję wszystkim za udział i cenne komentarze:)
Czas na wyniki:)
Kalendarze otrzymują Pani Małgorzata – wpis dotyczący zwolnień z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kas fiskalnych oraz Pani Katarzyna – wpis dotyczący zajęć dla dzieci.
Proszę o przekazanie danych do wysyłki na adres znajdujący się w zakładce kontakt.
Gratuluję i serdecznie pozdrawiam
Dobry wieczór Panie Wojciechu.
Chciałabym bardzo podziękować za świetny kalendarz i długopis. Na pewno będzie mi służył do zawodowych terminów, notatek, wskazówek i moich przemyśleń.
Serdecznie pozdrawiam.
Małgorzata
Dzień dobry Pani Małgorzato,
Ja również dziękuję za ciekawa propozycję tematu. 🙂
Pozdrawiam serdecznie