Wojciech Pietrasiewicz

doradca podatkowy

Specjalizuję się w prawie podatkowym ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień podatku od towarów i usług. Doradzam organizatorom imprez, instytucjom kultury, wydawnictwom, artystom, ale również podmiotom z branży nieruchomościowej, informatycznej, finansowej. Od prawie 15 lat z sukcesami pomagam podatnikom w trakcie kontroli postępowań podatkowych i postępowaniach przed sądami administracyjnymi.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Przedłużenie terminu na złożenie CIT

Wojciech Pietrasiewicz31 marca 20203 komentarze

Przedłużenie terminu na złożenie CIT stało się faktem. Opublikowano już bowiem rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 marca 2020 r. w sprawie przedłużenia terminu do złożenia zeznania o wysokości dochodu osiągniętego (straty poniesionej) i wpłaty należnego podatku przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych. Link do treści rozporządzenia znajdziesz tutaj.

Dziś przedstawię Ci na jakich zasadach działa to przedłużenie.

Przedłużenie terminu na złożenie CIT – zasada

Do 31 maja 2020 r. złożysz CIT-8 za rok podatkowy, który zakończył się w okresie od dnia 1 grudnia 2019 r. do dnia 31 stycznia 2020 r. w tym samy terminie dokonasz zapłaty kwoty należnego podatku. W tym przypadku, jeśli chcesz skorzystać z opcji przedłużenia terminu na złożenie CIT, nie musisz spełniać dodatkowych warunków. Możesz po prostu złożyć swoje zeznanie później – do 31 maja 2020 r.

Zeznanie do 31 lipca 2020 r.

Jeżeli jednak całość Twoich dochodów korzysta ze zwolnienia z CIT na podstawie art. 17 ustawy o CIT, Twój termin na złożenie CIT-8 będzie dłuższy. Możesz to zrobić do 31 lipca 2020 r. Dochody wielu instytucji kultury są w całości zwolnione z CIT, mogą więc teoretycznie złożyć CIT w tym terminie. Pamiętaj jednak, że jakikolwiek dochód opodatkowany (np. przeznaczenie dochodu na inne cele niż zwolnione) spowoduje, że lipcowy termin nie ma zastosowania.

Wydłużony termin możesz również stosować, gdy Twoje przychody z działalności pożytku
publicznego stanowiły co najmniej 80% łącznych przychodów uzyskanych w roku podatkowym. Twój rok podatkowy objęty preferencją może się kończyć najpóźniej 31 marca 2020 r.

Co ze sprawozdaniami?

Termin na złożenie sprawozdań ma również zostać wydłużony. Taki wniosek wynika z projektu rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie określenia innych terminów wypełniania obowiązków w zakresie ewidencji oraz w zakresie sporządzenia, zatwierdzenia, udostępnienia i przekazania do właściwego rejestru, jednostki lub organu sprawozdań lub informacji. Nie dotarłem jeszcze do Dziennika Ustaw z rozporządzeniem, ale dziś powinno być opublikowane. Link do projektu znajdziesz tutaj.

W świetle rozporządzenia terminy na złożenie sprawozdania finansowego przedłuża się o trzy miesiące.

Na koniec moja uwaga. Szkoda, że Minister Finansów tak późno sfinalizował te rozporządzenia. Część instytucji musi w ogromny stresie sfinalizować i przesłać sprawozdania i deklaracje. A można było wszystkim oszczędzić nieco nerwów w tym czasie.

Mam też nadzieję, że już niedługo skończy się praca z domu i będziemy  mogli wrócić do tego, co lubimy najbardziej. 🙂

Przedłużenie terminu złożenia CIT

Wojciech Pietrasiewicz
doradca podatkowy

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Rafał 31 marca, 2020 o 09:29

  …. do pracy i podróży 🙂

  Wszystkiego dobrego!
  Rafał 🙂

  Odpowiedz

  Wojciech Pietrasiewicz 31 marca, 2020 o 09:32

  Dzięki Rafał 🙂

  Już się nie mogę doczekać, ale na razie chyba bliżej do kolejnych ograniczeń….

  Pozdrawiam serdecznie

  Odpowiedz

  Wojciech Pietrasiewicz 1 kwietnia, 2020 o 00:23

  A tu znajdziesz stosowny Dziennik Ustaw przedłużający termin sporządzenia sprawozdań finansowych.
  http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2020/570

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: