Wojciech Pietrasiewicz

doradca podatkowy

Specjalizuję się w prawie podatkowym ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień podatku od towarów i usług. Doradzam organizatorom imprez, instytucjom kultury, wydawnictwom, artystom, ale również podmiotom z branży nieruchomościowej, informatycznej, finansowej. Od prawie 15 lat z sukcesami pomagam podatnikom w trakcie kontroli postępowań podatkowych i postępowaniach przed sądami administracyjnymi.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Podatki w teatrze

Wojciech Pietrasiewicz18 września 2017Komentarze (0)

Spotkania szkoleniowe to jeden z wielu aspektów mojej pracy, które sprawiają mi dużą przyjemność. Takie spotkania są dla mnie nowym doświadczeniem, a często źródłem wpisów na kolejne blogi 🙂

Nie ma dwóch identycznych szkoleń, chociażby dlatego, że ich uczestnicy szukają w trakcie szkolenia różnych informacji, zadają różne pytania. Dziś i jutro będę szkolił jednego z klientów z najważniejszych kwestii podatkowych jakie występują w rozliczeniach teatru.

Jak zawsze liczę na ciekawe dwa dni: dla mnie i dla uczestników.

Przygotowując się do szkolenia, postanowiłem, że dziś przekaże Ci listę trzech zagadnień, które obecnie cieszą się największym zainteresowaniem księgowych rozliczających podatki w teatrze i innych instytucjach kultury, a niektórym na pewno spędzają sen z oczu.

Prewspółczynnik

Pierwsze zagadnienie na pewno nie będzie dla Ciebie zaskoczeniem, bo jest to kwestia prewspółczynnika. Stanowisko organów podatkowych odnośnie tego, czy teatry muszą liczyć prewspółczynnik zmienia się jak w kalejdoskopie. Jeszcze pod koniec ubiegłego roku, a nawet na początku 2017 r. w wielu interpretacjach organy podatkowe wskazywały na brak obowiązku stosowania prewspółczynnika. Opowiadałem o tym we wpisach Prewspółczynnik w teatrach – nieodpłatne wejściówki oraz Prewspółczynnik – kilka wskazówek po wyroku w sprawie TVP.

Jednak od początku tego roku stanowisko organów podatkowych stało się bardziej rygorystyczne, mimo że jego merytoryczne uzasadnienie budzi wątpliwości. We wpisie Instytucje kultury jednak z prewspółczynnikiem?

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w poradniku, który przygotowałem dla Ciebie. Odpowiadam w nim na siedem najważniejszych pytań dotyczących prewspólczynnika. Kliknij tutaj.

Stawki VAT

Drugi temat, któremu poświęcam dużo czasu na szkoleniach, to kwestia stawek VAT oraz ewentualnych konsekwencji ich nieprawidłowego zastosowania. zasady opodatkowania działalności kulturalnej są nieprecyzyjne, a praktyka organów podatkowych niejednolita. Dlatego duża część wpisów  poszukiwanych przez rozliczających podatki w teatrze na moim blogu dotyczy właśnie stawek VAT.

Do najczęściej czytanych wpisów dotyczących stawek należą: Sprzedaż biletów 8% czy 23%?, oraz Kiedy instytucja kultury korzysta ze zwolnienia z VAT?

Podatek u źródła od wynagrodzeń artystów

Trzecim zagadnieniem, który budzi sporo wątpliwości to rozliczanie podatku u źródła o wynagrodzeń artystów. Jest to kopalnia praktycznych problemów nie tylko dla teatrów. Już wkrótce zamierzam mu poświęcić trochę więcej miejsca. Jednak już teraz znajdziesz na moim blogu kilka ciekawych informacji na ten temat. Z wpisu Elektroniczne certyfikaty rezydencji dowiesz się o zmianie podejścia organów podatkowych do posiadanych przez podatników certyfikatów rezydencji wydanych w formie elektronicznej. Natomiast we wpisach Bilety lotnicze bez podatku u źródła i Świadczenia dla artystów bez podatku omawiam sytuacje, w których możesz uniknąć zapłaty podatku u źródła.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o szkoleniach, które prowadzę, zajrzyj do zakładki Szkolenia na stronie internetowej MVP TAX. Śledź również strony strony Portalu Instytucji Kultury – znajdziesz tam informacje o szkoleniach, które prowadzę dla czytelników Poradnika Instytucji Kultury.

A jeśli masz jakieś pytania, po prostu napisz do mnie.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy podatkowej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 509 509 974 e-mail: wpietrasiewicz@mvptax.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem wpietrasiewicz@mvptax.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: