Wojciech Pietrasiewicz

doradca podatkowy

Specjalizuję się w prawie podatkowym ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień podatku od towarów i usług. Doradzam organizatorom imprez, instytucjom kultury, wydawnictwom, artystom, ale również podmiotom z branży nieruchomościowej, informatycznej, finansowej. Od prawie 15 lat z sukcesami pomagam podatnikom w trakcie kontroli postępowań podatkowych i postępowaniach przed sądami administracyjnymi.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Wyższy limit 50% kosztów dla twórców od 2018 r.

Wojciech Pietrasiewicz30 września 2017Komentarze (0)

Wczoraj Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Kultury ogłosiły, że od 1 stycznia 2018 r. zamierzają wprowadzić dwukrotnie wyższy limit 50% kosztów dla twórców. Nowy limit ma obejmować wszystkie środowiska twórcze, w  tym artystów, programistów, dziennikarzy i twórców.

Co wyższy limit 50% kosztów oznacza dla Ciebie?

Obecnie masz prawo do zastosowania zryczałtowanych 50% kosztów uzyskania przychodów tylko do kwoty przychodów wynoszącej 85.528 PLN w skali roku.  Oznacza to, że jeśli osiągasz przychody z działalności twórczej dającej prawo do ryczałtowych kosztów  przekraczające 85.528 PLN w skali roku, Twoje koszty uzyskania przychodu zawsze wyniosą 42.764 PLN.

Propozycje ministerialne zakładają 100% podwyżkę zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodu. Jeśli Parlament do końca listopada uchwali stosowne przepisy, od 1 stycznia 2018 r. 50% koszty uzyskania przychodu przychodów znajdą zastosowanie do przychodów do wysokości  171.056 PLN, a więc Twoje maksymalne ryczałtowe 50% koszty uzyskania wyniosą maksymalnie 85.528 PLN w skali roku.

To chyba pierwsza w tym roku zapowiedź zmian w podatkach, która można uznać za korzystną dla środowisk twórczych. A już z końcem roku przekonamy się, czy zostanie wprowadzona w życie. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Pozostaje tylko trzymać kciuki!

Pamiętaj jednak, że przez cały czas nierozwiązany pozostaje problem kwalifikacji działalności artystycznej jako umowy o dzieło. We wpisach Artyści uczestniczący w spektaklu nie wykonują dzieła? oraz Członek orkiestry nie wykonuje dzieła? Zapłaci składki wspominałem o wątpliwościach dotyczących niektórych umów dotyczących działalności twórczej dla potrzeb obowiązków zusowskich. Ta kwalifikacja może mieć niekiedy wpływ również na Twoje podatki.

A poniżej zwieńczenie ciężkiej czterodniowej pracy na szkoleniu 🙂

Wojciech Pietrasiewicz
doradca podatkowy

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: