Po ostatnich szkoleniach, które miałem przyjemność prowadzić dla swoich klientów, mam głowę pełną pomysłów na nowe wpisy. Wydawałoby się, że opodatkowanie działalności kulturalnej i rozrywkowej nie powinno nastręczać większych trudności.
A jednak….
Dziś opowiem Ci o podstawowych zasadach opodatkowania podatkiem u źródła wynagrodzeń artystów zagranicznych uzyskiwanych za pośrednictwem agencji. O możliwościach związanych ze zwolnieniem z podatku u źródła części wynagrodzenia artysty, wspominałem we wpisie Świadczenia dla artystów (niektóre) bez podatku.
Samo opodatkowane wynagrodzeń artystów to temat złożony i dlatego bardzo ciekawy, więc dziś tylko kilka podstawowych wskazówek. Jeśli masz skomplikowanie zagadnienie, z którym nie możesz sobie poradzić, napisz do mnie. Może będę w stanie Ci pomóc.
Wynagrodzenie artysty z pośrednictwem agencji
Spore wątpliwości budzi sytuacja, gdy wypłacasz wynagrodzenie zagranicznemu artyście za pośrednictwem agencji, która go reprezentuje. Pamiętaj, że w takiej sytuacji, aby określić, czy wynagrodzenie artysty za artystyczne wykonanie podlega opodatkowaniu podatkiem u źródła, musisz sięgnąć nie tylko do przepisów ustaw o podatkach dochodowych. Równie ważne są właściwe umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. To ona określi, czy w Twojej sytuacji dochód artysty może być opodatkowany w Polsce.
Przepisy umów o unikaniu podwójnego opodatkowania mają różne brzmienie, więc za każdym razem musisz przeanalizować konkretną umowę. Dopiero wtedy możesz stwierdzić, czy wynagrodzenie za występ artysty w Polsce podlega opodatkowaniu w Polsce i czy musisz pobierać od niego podatek.
Spróbujmy więc przeanalizować te przepisy na przykładzie jednej z umów.
Wynagrodzenie artysty z pośrednictwem agencji w świetle umowy o unikaniu
Zasady opodatkowania wynagrodzenia artysty wynikają zazwyczaj z art. 17 właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Zgodnie z art. 17 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską i Niemcami:
1) Bez względu na postanowienia artykułów 7, 14 i 15 dochód uzyskany przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie z tytułu działalności artystycznej, na przykład artysty scenicznego, filmowego, radiowego lub telewizyjnego, jak też muzyka lub sportowca, z osobiście wykonywanej w tym charakterze działalności w drugim Umawiającym się Państwie, może być opodatkowany w tym drugim Państwie.
(2) Jeżeli dochód, mający związek z osobiście wykonywaną działalnością artysty lub sportowca, nie przypada temu artyście lub sportowcowi, lecz innej osobie, to dochód taki bez względu na postanowienia artykułów 7, 14 i 15 może być opodatkowany w tym Umawiającym się Państwie, w którym działalność tego artysty lub sportowca jest wykonywana.
(3) Postanowienia ustępów 1 i 2 niniejszego artykułu nie mają zastosowania do dochodu osiąganego z działalności artysty lub sportowca w Umawiającym się Państwie, jeżeli pobyt w tym Państwie jest całkowicie lub głównie opłacany z funduszy publicznych jednego lub obu Umawiających się Państw, kraju związkowego, jednostki terytorialnej, organu lokalnego lub instytucji rządowej albo organizacji użyteczności publicznej.
Niezbyt proste, prawda?
Co wynika z umowy?
Z powyższych przepisów wynikają trzy wnioski wnioski:
- dochód z występów niemieckiego artysty w Polsce może być opodatkowany w Polsce na podstawie umowy. Na marginesie może być on opodatkowany z zastosowaniem stawki 20% w Polsce (art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT);
- jeśli dochód z występów niemieckiego artysty w Polsce przypada innej osobie, może być on opodatkowany w Polsce. Jeśli więc artysta uzyskuje wynagrodzenie za pośrednictwem agencji i da się je wyodrębnić, może ono być opodatkowane w Polsce.
- dochód ten będzie zwolniony z podatku w Polsce , jeżeli pobyt artysty w Polsce jest całkowicie lub głównie opłacany z szeroko pojętych funduszy publicznych Polski lub Niemiec. Aby zastosować zwolnienie, oprócz spełnieni powyższego warunku musisz posiadać certyfikat rezydencji artysty.
Prościej? Chyba tak:)
Przeważający charakter świadczenia
Pamiętaj, że w świetle interpretacji organów podatkowych jeśli nie jesteś w stanie wyodrębnić wynagrodzenia agencji z całości wynagrodzenia za przeważającą część wynagrodzenia może być uznane to przynależne artyście. Wtedy organy podatkowe mogą zakwalifikować całość wynagrodzenia jako wynagrodzenie artysty. Może to powodować określone konsekwencje podatkowe wynikające z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania i polskich przepisów.
Takie stanowisko wyraził Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 28 stycznia 2015 r., IPPB5/423-1166/14-2/AJ:
Jeżeli więc Wnioskodawca nie jest w stanie wyodrębnić wynagrodzenia podmiotu maltańskiego (rozumianego jako wynagrodzenie o charakterze impresaryjnym za organizację występu, inaczej część wynagrodzenia, która pozostaje do jego dyspozycji po opłaceniu wynagrodzeń artystów), oraz gaży artystów (zgodnie z opisem stanu faktycznego Wnioskodawca nie jest uczestnikiem rozliczeń z artystami, a całość wynagrodzenia wypłaca podmiotowi maltańskiemu), to całkowita wartość brutto wynagrodzenia będzie podlegała opodatkowaniu na zasadach właściwych dla tej części wynagrodzenia, której wartość jest większa (przeważająca). W wyniku analizy logicznej w tym konkretnym przypadku za przeważającą część wynagrodzenia należy uznać „dochód osiągany w imieniu artysty lub sportowca”, czyli gaże artystów (a nie np. wynagrodzenie podmiotu maltańskiego z tytułu działalności impresaryjnej).
Ważna umowa z artystą
Aby ustalić, czy musisz pobrać podatek u źródła od wynagrodzenia artysty, musisz przeanalizować właściwą umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Niezależnie od tego kluczowa jest Twoja umowa z artystą lub agencją.
Dlaczego?
Pozwala bowiem ustalić:
- kto jest stroną umowy (artysta, czy agencja),
- czego umowa dotyczy,
- za jakie świadczenia przewiduje wynagrodzenie,
- jakie warunki rozliczenia przewiduje.
Te wszystkie elementy w połączeniu z przepisami właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania pozwolą Ci ustalić, czy i w jakiej wysokości musisz pobrać podatek u źródła. Dopiero wtedy wiesz, czy wynagrodzenie artysty z pośrednictwem agencji jest opodatkowane.
A co gdy niesłusznie pobrano podatek u źródła?
Jeśli niesłusznie pobrano podatek u źródła można go oczywiście odzyskać. Należy złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty, a w nim wskazać i uzasadnić, dlaczego zdaniem wnioskodawcy podatek został niesłusznie pobrany. W większości sytuacji z takim wnioskiem będzie musiał wystąpić sam zagraniczny artysta. Więcej na ten temat znajdziesz we wpisie Jak odzyskać podatek u źródła od wynagrodzeń zagranicznego artysty?
A poniżej Stare Miasto w Olsztynie. Tuż obok zamek gotycki z XIV wieku, gdzie administratorem przez kilka lat był sam Mikołaj Kopernik. Przed wejściem na zamek znajdziesz również jego pomnik. Na zamku znajdziesz m.in. wystawę Muzeum Warmii i Mazur dotyczącą życia i działalności Kopernika.
Wojciech Pietrasiewicz
doradca podatkowy
{ 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
A co w sytuacji jeśli artysta prowadzi działalność gospodarczą zajmującą się organizacją własnych koncertów? Czy wtedy również może wyodrębnić na fakturze dwie osobne pozycje: organizację występu i honorarium artystyczne? I czy wtedy podatek u źródła należy odprowadzić jedynie od honorarium artystycznego?
Dzień dobry Panie Michale
Dziękuję za komentarz 🙂
Oczywiście, wiele zależy od samej treści umowy i tego co faktycznie kryje się pod terminem organizacja.
Jeśli chodzi faktycznie o koszty np. związane z pobytem artysty czy transportem jego instrumentów, to raczej będą mieścić się w honorarium.
Szczerze mówiąc do tej pory nie zetknąłem się z sytuacją, w której artysta w takich okolicznościach dzieliłby wynagrodzenie.
Kwestia ta wymagałaby więc szerszej analizy.
Pozdrawiam serdecznie
Mam taki przypadek, że artysta opłaca swój management, obsługę techniczną – mam tu na myśli własnego akustyka, oświetleniowca, technicznego itp. Innymi słowy artysta prowadzi działalność gospodarczą, wystawia fakturę za koncert i rozlicza się ze swoją ekipą techniczną i organizacyjną.
Panie Michale,
Kwestia ta wymaga głębszej analizy, choć intuicyjnie widzę argumenty za wydzieleniem tej części należności na potrzeby poboru podatku u źródła.
Dla VAT trudno znaleźć uzasadnienie na rozdzielenie wynagrodzenia.
Jeśli potrzebuje Pan wsparcia w tym zagadnieniu, proszę o kontakt telefoniczny lub mailowy.
Pozdrawiam serdecznie
A ja mam taką sytuację, że fakturę wystawił artysta z Niemiec i na niej jest informacja, że zapłata za występ ma być wpłacona na konto agencji z Holandii. Podatek u źródła zawsze płacimy z własnych środków. Czy dobrze myślę, że w tym przypadku do zapłaconego podatku u źródła w przyszłości trzeba będzie wystawić IFT-1R na dane artysty z Niemiec?
Dzień dobry Pani Malwino,
Dziękuję za komentarz 🙂
Jeśli umowa zawarta z artystą dotyczy występu artystycznego,
a jedynie płatność ma miejsce na rachunek agencji,
IFT wystawiają Państwo na dane artysty.
O tym, czy podatek ma być pobrany zdecyduje
brzmienie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Niemcami oraz
to czy posiadają Państwo certyfikat artysty.
Serdecznie pozdrawiam,
Wojciech Pietrasiewicz