Wojciech Pietrasiewicz

doradca podatkowy

Specjalizuję się w prawie podatkowym ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień podatku od towarów i usług. Doradzam organizatorom imprez, instytucjom kultury, wydawnictwom, artystom, ale również podmiotom z branży nieruchomościowej, informatycznej, finansowej. Od prawie 15 lat z sukcesami pomagam podatnikom w trakcie kontroli postępowań podatkowych i postępowaniach przed sądami administracyjnymi.
[Więcej >>>]

Sklep

Wynagrodzenie artysty z pośrednictwem agencji

Wojciech Pietrasiewicz02 października 20176 komentarzy

Po ostatnich szkoleniach, które miałem przyjemność prowadzić dla swoich klientów, mam głowę pełną pomysłów na nowe wpisy. Wydawałoby się, że opodatkowanie działalności kulturalnej i rozrywkowej nie powinno nastręczać większych trudności.

A jednak….

Dziś opowiem Ci o podstawowych zasadach opodatkowania podatkiem u źródła wynagrodzeń artystów zagranicznych uzyskiwanych za pośrednictwem agencji. O możliwościach związanych ze zwolnieniem z podatku u źródła części wynagrodzenia artysty, wspominałem we wpisie Świadczenia dla artystów (niektóre) bez podatku.

Samo opodatkowane wynagrodzeń artystów to temat złożony i dlatego bardzo ciekawy, więc dziś tylko kilka podstawowych wskazówek. Jeśli masz skomplikowanie zagadnienie, z którym nie możesz sobie poradzić, napisz do mnie. Może będę w stanie Ci pomóc.

Wynagrodzenie artysty z pośrednictwem agencji

Spore wątpliwości budzi sytuacja, gdy wypłacasz wynagrodzenie zagranicznemu artyście za pośrednictwem agencji, która go reprezentuje. Pamiętaj, że w takiej sytuacji, aby określić, czy wynagrodzenie artysty za artystyczne wykonanie podlega opodatkowaniu podatkiem u źródła, musisz sięgnąć nie tylko do przepisów ustaw o podatkach dochodowych. Równie ważne są właściwe umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. To ona określi, czy w Twojej sytuacji dochód artysty może być opodatkowany w Polsce.

Przepisy umów o unikaniu podwójnego opodatkowania mają różne brzmienie, więc za każdym razem musisz przeanalizować konkretną umowę. Dopiero wtedy możesz stwierdzić, czy wynagrodzenie za występ artysty w Polsce podlega opodatkowaniu w Polsce i czy musisz pobierać od niego podatek.

Spróbujmy więc przeanalizować te przepisy na przykładzie jednej z umów.

Wynagrodzenie artysty z pośrednictwem agencji w świetle umowy o unikaniu

Zasady opodatkowania wynagrodzenia artysty wynikają zazwyczaj z art. 17 właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Zgodnie z art. 17 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską i Niemcami:

1) Bez względu na postanowienia artykułów 7, 14 i 15 dochód uzyskany przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie z tytułu działalności artystycznej, na przykład artysty scenicznego, filmowego, radiowego lub telewizyjnego, jak też muzyka lub sportowca, z osobiście wykonywanej w tym charakterze działalności w drugim Umawiającym się Państwie, może być opodatkowany w tym drugim Państwie.
(2) Jeżeli dochód, mający związek z osobiście wykonywaną działalnością artysty lub sportowca, nie przypada temu artyście lub sportowcowi, lecz innej osobie, to dochód taki bez względu na postanowienia artykułów 7, 14 i 15 może być opodatkowany w tym Umawiającym się Państwie, w którym działalność tego artysty lub sportowca jest wykonywana.
(3) Postanowienia ustępów 1 i 2 niniejszego artykułu nie mają zastosowania do dochodu osiąganego z działalności artysty lub sportowca w Umawiającym się Państwie, jeżeli pobyt w tym Państwie jest całkowicie lub głównie opłacany z funduszy publicznych jednego lub obu Umawiających się Państw, kraju związkowego, jednostki terytorialnej, organu lokalnego lub instytucji rządowej albo organizacji użyteczności publicznej.

Niezbyt proste, prawda?

Co wynika z umowy?

Z powyższych przepisów wynikają trzy wnioski wnioski:

 • dochód z występów niemieckiego artysty w Polsce może być opodatkowany w Polsce na podstawie umowy. Na marginesie może być on opodatkowany z zastosowaniem stawki 20% w Polsce (art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT);
 • jeśli dochód z występów niemieckiego artysty w Polsce przypada innej osobie, może być on opodatkowany w Polsce. Jeśli więc artysta uzyskuje wynagrodzenie za pośrednictwem agencji i da się je wyodrębnić, może ono być opodatkowane w Polsce.
 • dochód ten będzie zwolniony z podatku w Polsce , jeżeli pobyt artysty w Polsce jest całkowicie lub głównie opłacany z szeroko pojętych funduszy publicznych Polski lub Niemiec. Aby zastosować zwolnienie, oprócz spełnieni powyższego warunku musisz posiadać certyfikat rezydencji artysty.

Prościej? Chyba tak:)

Przeważający charakter świadczenia

Pamiętaj, że w świetle interpretacji organów podatkowych jeśli nie jesteś w stanie wyodrębnić wynagrodzenia agencji z całości wynagrodzenia za przeważającą część wynagrodzenia może być uznane to przynależne artyście. Wtedy organy podatkowe mogą zakwalifikować całość wynagrodzenia jako wynagrodzenie artysty. Może to powodować określone konsekwencje podatkowe wynikające z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania i polskich przepisów.

Takie stanowisko wyraził Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 28 stycznia 2015 r., IPPB5/423-1166/14-2/AJ:

Jeżeli więc Wnioskodawca nie jest w stanie wyodrębnić wynagrodzenia podmiotu maltańskiego (rozumianego jako wynagrodzenie o charakterze impresaryjnym za organizację występu, inaczej część wynagrodzenia, która pozostaje do jego dyspozycji po opłaceniu wynagrodzeń artystów), oraz gaży artystów (zgodnie z opisem stanu faktycznego Wnioskodawca nie jest uczestnikiem rozliczeń z artystami, a całość wynagrodzenia wypłaca podmiotowi maltańskiemu), to całkowita wartość brutto wynagrodzenia będzie podlegała opodatkowaniu na zasadach właściwych dla tej części wynagrodzenia, której wartość jest większa (przeważająca). W wyniku analizy logicznej w tym konkretnym przypadku za przeważającą część wynagrodzenia należy uznać „dochód osiągany w imieniu artysty lub sportowca”, czyli gaże artystów (a nie np. wynagrodzenie podmiotu maltańskiego z tytułu działalności impresaryjnej). 

Ważna umowa z artystą

Aby ustalić, czy musisz pobrać podatek u źródła od wynagrodzenia artysty, musisz przeanalizować właściwą umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Niezależnie od tego kluczowa jest Twoja umowa z artystą lub agencją.

Dlaczego?

Pozwala bowiem ustalić:

 • kto jest stroną umowy (artysta, czy agencja),
 • czego umowa dotyczy,
 • za jakie świadczenia przewiduje wynagrodzenie,
 • jakie warunki rozliczenia przewiduje.

Te wszystkie elementy w połączeniu z przepisami właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania pozwolą Ci ustalić, czy i w jakiej wysokości musisz pobrać podatek u źródła. Dopiero wtedy wiesz, czy wynagrodzenie artysty z pośrednictwem agencji jest opodatkowane.

A co gdy niesłusznie pobrano podatek u źródła?

Jeśli niesłusznie pobrano podatek u źródła można go oczywiście odzyskać. Należy złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty, a w nim wskazać i uzasadnić, dlaczego zdaniem wnioskodawcy podatek został niesłusznie pobrany. W większości sytuacji z takim wnioskiem będzie musiał wystąpić sam zagraniczny artysta. Więcej na ten temat znajdziesz we wpisie Jak odzyskać podatek u źródła od wynagrodzeń zagranicznego artysty?

 

A poniżej Stare Miasto w Olsztynie. Tuż obok zamek gotycki z XIV wieku, gdzie administratorem przez kilka lat był sam Mikołaj Kopernik. Przed wejściem na zamek znajdziesz również jego pomnik. Na zamku znajdziesz m.in. wystawę  Muzeum Warmii i Mazur dotyczącą życia i działalności Kopernika.

Wojciech Pietrasiewicz
doradca podatkowy

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Michał 7 grudnia, 2017 o 12:20

  A co w sytuacji jeśli artysta prowadzi działalność gospodarczą zajmującą się organizacją własnych koncertów? Czy wtedy również może wyodrębnić na fakturze dwie osobne pozycje: organizację występu i honorarium artystyczne? I czy wtedy podatek u źródła należy odprowadzić jedynie od honorarium artystycznego?

  Odpowiedz

  Wojciech Pietrasiewicz 7 grudnia, 2017 o 17:46

  Dzień dobry Panie Michale

  Dziękuję za komentarz 🙂

  Oczywiście, wiele zależy od samej treści umowy i tego co faktycznie kryje się pod terminem organizacja.

  Jeśli chodzi faktycznie o koszty np. związane z pobytem artysty czy transportem jego instrumentów, to raczej będą mieścić się w honorarium.

  Szczerze mówiąc do tej pory nie zetknąłem się z sytuacją, w której artysta w takich okolicznościach dzieliłby wynagrodzenie.

  Kwestia ta wymagałaby więc szerszej analizy.

  Pozdrawiam serdecznie

  Odpowiedz

  Michał 8 grudnia, 2017 o 16:08

  Mam taki przypadek, że artysta opłaca swój management, obsługę techniczną – mam tu na myśli własnego akustyka, oświetleniowca, technicznego itp. Innymi słowy artysta prowadzi działalność gospodarczą, wystawia fakturę za koncert i rozlicza się ze swoją ekipą techniczną i organizacyjną.

  Odpowiedz

  Wojciech Pietrasiewicz 8 grudnia, 2017 o 21:20

  Panie Michale,
  Kwestia ta wymaga głębszej analizy, choć intuicyjnie widzę argumenty za wydzieleniem tej części należności na potrzeby poboru podatku u źródła.
  Dla VAT trudno znaleźć uzasadnienie na rozdzielenie wynagrodzenia.
  Jeśli potrzebuje Pan wsparcia w tym zagadnieniu, proszę o kontakt telefoniczny lub mailowy.
  Pozdrawiam serdecznie

  Odpowiedz

  Malwina 25 stycznia, 2024 o 11:14

  A ja mam taką sytuację, że fakturę wystawił artysta z Niemiec i na niej jest informacja, że zapłata za występ ma być wpłacona na konto agencji z Holandii. Podatek u źródła zawsze płacimy z własnych środków. Czy dobrze myślę, że w tym przypadku do zapłaconego podatku u źródła w przyszłości trzeba będzie wystawić IFT-1R na dane artysty z Niemiec?

  Odpowiedz

  Wojciech Pietrasiewicz 1 marca, 2024 o 09:37

  Dzień dobry Pani Malwino,

  Dziękuję za komentarz 🙂

  Jeśli umowa zawarta z artystą dotyczy występu artystycznego,
  a jedynie płatność ma miejsce na rachunek agencji,
  IFT wystawiają Państwo na dane artysty.

  O tym, czy podatek ma być pobrany zdecyduje
  brzmienie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Niemcami oraz
  to czy posiadają Państwo certyfikat artysty.

  Serdecznie pozdrawiam,

  Wojciech Pietrasiewicz

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: