Obiecałem wpis wakacyjny i właśnie znalazłem chwilę, aby napisać kilka zdań o podatkach. Tym razem o obowiązku stosowania NIP na paragonie, gdy wystawiasz fakturę podatnikowi VAT. O samych fakturach w działalności kulturalnej wspominałem nieco we wpisie Faktura na usługi kulturalne zwolnione z VAT.
Wielkimi krokami zbliża się zmiana przepisów wprowadzająca obowiązek stosowania NIP na paragonie dla transakcji dokumentowanych później fakturami na rzecz podatników VAT. Warto już teraz zapoznać się z nowymi obowiązkami.
Faktura gdy NIP na paragonie
Ustawą z 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw Sejm uchwalił kolejny pakiet „zmian uszczelniających”. Tekst przyjęty przez Senat znajdziesz tutaj.
Jedną z ważnych zmian są ograniczenia w zakresie wystawiania faktur dla podatników VAT, gdy sprzedaż została zewidencjonowana na kasie fiskalnej. Wejdzie ona w życie w styczniu 2020 r., a będzie mieć zastosowanie do sprzedaży ewidencjonowanej z zastosowaniem kas rejestrujących po 1 stycznia 2020 r.
Na czym polega zmiana?
Jeśli zaewidencjonujesz na kasie sprzedaż na rzecz podatnika VAT i zażąda on faktury, po 1 stycznia 2020 r. możesz ją wystawić tylko gdy będziesz mieć jego NIP na paragonie. Jeżeli więc sprzedasz np. bilety na spektakl lub koncert, a sprzedaż zaewidencjonujesz na kasie, aby móc wystawić fakturę na rzecz podatnika VAT, musisz uwzględnić NIP na paragonie.
Jeśli po 1 stycznia 2020 r. zaewidencjonujesz na kasie sprzedaż biletu na rzecz konsumenta, możesz wystawić mu fakturę bez żadnych przeszkód – w takiej sytuacji paragon nie będzie zawierał NIP. Nie będzie go też zawierała faktura – o ile nabywca nie jest podatnikiem VAT.
W praktyce, gdy po 1 stycznia 202o r. sprzedajesz bilety i ewidencjonujesz sprzedaż na kasie, musisz zwrócić uwagę na kilka grup kupujących. Chodzi tu przede wszystkim o przedstawicieli szkół, wycieczek, stowarzyszeń innych nabywców biletów grupowych. Zdarza się, że w pierwszym odruchu nie proszą oni o fakturę. Następnie po kilku dniach zgłaszają się do Ciebie po fakturę z danymi szkoły czy stowarzyszenia.
Pamiętaj, że po 1 stycznia 2020 r. w takiej sytuacji będziesz musiał uwzględnić NIP nabywcy usługi na paragonie już przy sprzedaży. W przeciwnym razie nie będziesz mógł wystawić faktury. A jeśli ją wystawisz, narazisz się na sankcje.
Możliwe sankcje
Zastanawiasz się na pewno co się stanie, gdy jednak wystawisz fakturę podatnikowi VAT mimo że:
- po 1 stycznia 2020 r. zarejestrujesz sprzedaż na kasie fiskalnej i
- nie uwzględnisz na paragonie NIP.
W takiej sytuacji organ podatkowy ustali sankcję w wysokości 100% kwoty podatku wykazanego na fakturze. Jeżeli więc wystawisz taką fakturę, narazisz się na sankcję VAT równą kwocie podatku z faktury. Sankcje mają więc skutecznie odstraszać przed wystawianiem faktur na rzecz podatników VAT do paragonów bez NIP.
Jak się przygotować do zmian?
Przede wszystkim sprawdź, czy Twoja kasa fiskalna ma techniczną możliwość umieszczania NIP nabywcy na paragonie. Większość kas jest do tego przygotowana. Sprawdź jednak, czy na Twojej kasie możesz umieszczać NIP na paragonach.
Równie ważne jest poinformowanie osób ewidencjonujących sprzedaż na kasach fiskalnych o nowych obowiązkach.
Rozważ następujące kroki:
- Przygotuj prostą procedurę dotyczącą nowych zasad ewidencjonowania sprzedaży na kasie oraz wystawiania faktur do paragonów;
- Przeprowadź szkolenie wszystkich osób prowadzących u Ciebie sprzedaż z zastosowaniem kas z nowych zasad ewidencjonowania;
- Poinformuj o ryzykach związanych z wystawieniem faktury podatnikowi VAT, gdy wcześniej otrzymał on paragon bez właściwego NIP.
Pamiętaj, że warto również poinformować nabywców o tych zmianach. Wystarczy odpowiednią informację przed dokonaniem sprzedaży. Możesz również rozważyć pisemną informację w miejscu, gdzie prowadzisz swoją sprzedaż.
Jeśli potrzebujesz pomocy, po prostu napisz do mnie.
Słonecznego dnia 🙂
Wojciech Pietrasiewicz
doradca podatkowy
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }