Wojciech Pietrasiewicz

doradca podatkowy

Specjalizuję się w prawie podatkowym ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień podatku od towarów i usług. Doradzam organizatorom imprez, instytucjom kultury, wydawnictwom, artystom, ale również podmiotom z branży nieruchomościowej, informatycznej, finansowej. Od prawie 15 lat z sukcesami pomagam podatnikom w trakcie kontroli postępowań podatkowych i postępowaniach przed sądami administracyjnymi.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Faktura na usługi kulturalne zwolnione z VAT

Wojciech Pietrasiewicz16 sierpnia 20174 komentarze

Jeśli świadczysz usługi kulturalne zwolnione z VAT to na pewno zastanawiasz się, jak powinna wyglądać faktura na usługi kulturalne zwolnione z VAT. O tym, kiedy możesz stosować zwolnienie dla usług kulturalnych dowiesz się z moich wpisów Kiedy instytucja kultury korzysta ze zwolnienia z VAT? oraz VAT od wynagrodzeń artystów

Musisz jednak pamiętać, że świadcząc usługi kulturalne zwolnione z VAT, nie zawsze musisz wystawiać faktury.

Kiedy musisz wystawić fakturę?

Pamiętaj, że jeśli świadczysz usługi kulturalne zwolnione od VAT, zasadniczo nie musisz wystawiać  faktury (art. 106b ust. 2 ustawy o VAT). Taki obowiązek pojawi się, gdy wystawienia faktury zażąda nabywca. Nabywca usług zwolnionych z VAT ma na to 3 miesiące, licząc od końca miesiąca, w którym wykonano usługę lub wpłynęła całość lub część zapłaty (art. 106b ust. 3 pkt 2 ustawy o VAT).

Jeżeli nabywca w terminie zażąda wystawienia faktury VAT na usługi kulturalne zwolnione z VAT, musisz ją wystawić. Jeśli nabywca nie zrobi tego w terminie, nie musisz jej wystawiać, ale możesz to zrobić, w szczególności gdy zależy Ci na dobrej relacji z nabywcą Twoich usług.

Możesz też wystawiać faktury na usługi zwolnione z VAT mimo braku takiego obowiązku.

Faktura na usługi zwolnione z VAT

Wystawiając fakturę VAT na usługi kulturalne zwolnione z VAT musisz w niej zawrzeć:

  • datę wystawienia,
  • kolejny numer,
  • imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy,
  • nazwę (rodzaj) towaru lub usługi
  • miarę i ilość (liczbę) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług,
  • cenę jednostkową towaru lub usługi,
  • kwotę należności ogółem,
  • wskazanie przepisu ustawy o VAT, rozporządzenia wykonawczego, przepisu dyrektywy 2006/112/WE lub innej podstawy prawnej zwolnienia.

 Wymogi dla wystawiania faktur dla usług kulturalnych wynikają z § 3 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z  3 grudnia 2013 r. w sprawie wystawiania faktur.

Natomiast jeśli korzystasz ze zwolnienia podmiotowego ze względu na niskie obroty, Twoja faktura nie musi zawierać podstawy prawnej zwolnienia z VAT. Musi natomiast zawierać wszystkie pozostałe elementy, które wymieniłem powyżej. Podstawę prawną (jest to art. 113 ustawy o VAT) możesz jednak umieścić jako dodatkową treść faktury, która nie jest wymagana prawem (§ 3 pkt 3 rozporządzenia).

A teraz ostatnie wspomnienie z wakacji…

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy podatkowej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 509 509 974 e-mail: wpietrasiewicz@mvptax.pl

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Gabriela Więckowska 28 sierpnia, 2017 o 09:12

Bardzo fajnie rozpisane jeśli chodzi o tego typu faktury, a są może dostępne gdzieś w sieci takie całe wzory takich faktur bez VAT czy trzeba ręcznie tworzyć szablon ?

Odpowiedz

Wojciech Pietrasiewicz 28 sierpnia, 2017 o 09:52

Pani Gabrielo, dziękuję za komentarz:)

Wzory faktur są dostępne w sieci zarówno w wersjach płatnych jak i bezpłatnych.
Oczywiście jak wszystko w Internecie mają różną wartość.
Najprościej chyba dostosować swoje szablony zgodnie z powyższymi wytycznymi.

Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Beata 24 marca, 2020 o 18:51

Dzień Dobry,
Bardzo pomocny artykuł.
Mam jeszcze wątpliwość. Wystawiam fakturę ze stawka zw za organizacje wydarzenia kulturalnego. Czy moment powstania obowiązku podatkowego to data wykonania usługi?

Odpowiedz

Wojciech Pietrasiewicz 24 marca, 2020 o 19:07

Dzień dobry Pani Beato,

Dziękuję za komentarz:)

Bardzo się cieszę, że wpis rozwiał Pan wątpliwości.

Moment obowiązku podatkowego zależy trochę od formuły współpracy.
W przypadku honorarium dla osoby fizycznej obowiązek podatkowy powstanie z chwilą wykonania usługi.
Oczywiście wcześniejsze otrzymanie zaliczki, przedpłaty etc. powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części.

Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem wpietrasiewicz@mvptax.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: