Wojciech Pietrasiewicz

doradca podatkowy

Specjalizuję się w prawie podatkowym ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień podatku od towarów i usług. Doradzam organizatorom imprez, instytucjom kultury, wydawnictwom, artystom, ale również podmiotom z branży nieruchomościowej, informatycznej, finansowej. Od prawie 15 lat z sukcesami pomagam podatnikom w trakcie kontroli postępowań podatkowych i postępowaniach przed sądami administracyjnymi.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Faktura na usługi kulturalne zwolnione z VAT

Wojciech Pietrasiewicz16 sierpnia 20172 komentarze

Jeśli świadczysz usługi kulturalne zwolnione z VAT to na pewno zastanawiasz się, jak powinna wyglądać faktura na usługi kulturalne zwolnione z VAT. O tym, kiedy możesz stosować zwolnienie dla usług kulturalnych dowiesz się z moich wpisów Kiedy instytucja kultury korzysta ze zwolnienia z VAT? oraz VAT od wynagrodzeń artystów

Musisz jednak pamiętać, że świadcząc usługi kulturalne zwolnione z VAT, nie zawsze musisz wystawiać faktury.

Kiedy musisz wystawić fakturę?

Pamiętaj, że jeśli świadczysz usługi kulturalne zwolnione od VAT, zasadniczo nie musisz wystawiać  faktury (art. 106b ust. 2 ustawy o VAT). Taki obowiązek pojawi się, gdy wystawienia faktury zażąda nabywca. Nabywca usług zwolnionych z VAT ma na to 3 miesiące, licząc od końca miesiąca, w którym wykonano usługę lub wpłynęła całość lub część zapłaty (art. 106b ust. 3 pkt 2 ustawy o VAT).

Jeżeli nabywca w terminie zażąda wystawienia faktury VAT na usługi kulturalne zwolnione z VAT, musisz ją wystawić. Jeśli nabywca nie zrobi tego w terminie, nie musisz jej wystawiać, ale możesz to zrobić, w szczególności gdy zależy Ci na dobrej relacji z nabywcą Twoich usług.

Możesz też wystawiać faktury na usługi zwolnione z VAT mimo braku takiego obowiązku.

Faktura na usługi zwolnione z VAT

Wystawiając fakturę VAT na usługi kulturalne zwolnione z VAT musisz w niej zawrzeć:

  • datę wystawienia,
  • kolejny numer,
  • imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy,
  • nazwę (rodzaj) towaru lub usługi
  • miarę i ilość (liczbę) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług,
  • cenę jednostkową towaru lub usługi,
  • kwotę należności ogółem,
  • wskazanie przepisu ustawy o VAT, rozporządzenia wykonawczego, przepisu dyrektywy 2006/112/WE lub innej podstawy prawnej zwolnienia.

 Wymogi dla wystawiania faktur dla usług kulturalnych wynikają z § 3 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z  3 grudnia 2013 r. w sprawie wystawiania faktur.

Natomiast jeśli korzystasz ze zwolnienia podmiotowego ze względu na niskie obroty, Twoja faktura nie musi zawierać podstawy prawnej zwolnienia z VAT. Musi natomiast zawierać wszystkie pozostałe elementy, które wymieniłem powyżej. Podstawę prawną (jest to art. 113 ustawy o VAT) możesz jednak umieścić jako dodatkową treść faktury, która nie jest wymagana prawem (§ 3 pkt 3 rozporządzenia).

A teraz ostatnie wspomnienie z wakacji…

 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy podatkowej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 509 509 974 e-mail: wpietrasiewicz@mvptax.pl

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Gabriela Więckowska Sierpień 28, 2017 o 09:12

Bardzo fajnie rozpisane jeśli chodzi o tego typu faktury, a są może dostępne gdzieś w sieci takie całe wzory takich faktur bez VAT czy trzeba ręcznie tworzyć szablon ?

Odpowiedz

Wojciech Pietrasiewicz Sierpień 28, 2017 o 09:52

Pani Gabrielo, dziękuję za komentarz:)

Wzory faktur są dostępne w sieci zarówno w wersjach płatnych jak i bezpłatnych.
Oczywiście jak wszystko w Internecie mają różną wartość.
Najprościej chyba dostosować swoje szablony zgodnie z powyższymi wytycznymi.

Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem wpietrasiewicz@mvptax.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: