VAT od wynagrodzeń artystów

Wojciech Pietrasiewicz14 sierpnia 20172 komentarze

Chociaż okres wakacyjny w pełni, mam sporo pracy związanej z obsługą podatkową imprez i wydarzeń kulturalnych, które teraz odbywają się w różnych miejscach Polski. Bardzo często otrzymuję pytania dotyczące rozliczeń VAT z artystami zapraszanymi na imprezy kulturalne i rozrywkowe.

Czy artysta może być vatowcem?

Tu odpowiedź jest prosta. Oczywiście może (choć nie musi).

Czy jego usługi są zwolnione z VAT?

Tu trochę trudniej o jednoznaczną odpowiedź. O tym, kiedy instytucje kultury mogą korzystać ze zwolnienia z VAT, opowiadałem we wpisie Kiedy instytucja kultury korzysta ze zwolnienia z VAT?  Natomiast artyści świadczący indywidualnie swoje usługi mają odrębne zwolnienie. Jest ono bardzo ważne dla artystów oraz dla organizatorów imprez, teatrów i innych instytucji kultury korzystających z usług artystów.

Jaki VAT od wynagrodzeń artystów?

Ustawa o VAT zwalnia z VAT usługi kulturalne świadczone przez indywidualnych twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów, w tym za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania utworów.

Czyli, aby usługi artysty korzystały ze zwolnienia muszą być:

  • usługami kulturalnymi,
  • świadczonymi przez twórcę lub artystę wykonawcę
  • być wynagrodzone w formie honorarium.

W praktyce więc wiele usług nabywanych przez artystów powinno korzystać ze zwolnienia z VAT.

Dobitnie podkreślił to Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z z 11 czerwca 2015 r. I FSK 1988/13:

„Wszelkie usługi w zakresie kultury świadczone przez twórców, wynagradzane w formie honorariów podlegają zwolnieniu, a jedynym ograniczeniem jest, aby określony podmiot działał jako twórca konkretnego utworu.”

Kiedy zwolnienie z VAT?

Moim zdaniem zwolnienie dotyczyć więc będzie przykładowo:

  • muzyka wykonującego koncert na zlecenie organizatora imprezy,
  • artysty dającego występ na zlecenie teatru,
  • aktora występującego w serialu (por. wyrok WSA w Warszawie z 8 marca 2017 r., sygn. III SA/Wa 987/16).

Jak ustalić czy wynagrodzenie artysty korzysta ze zwolnienia?

Jeśli jesteś artystą i zastanawiasz się, jaką stawkę zastosować do swoich usług lub nabywasz usługi od artystów na potrzeby swojej działalności, aby ustalić czy usługa artysty jest zwolniona z VAT musisz:

  • ustalić, czy usługa artysty jest usługą kulturalną (będzie nią np. wykonanie koncertu, występ aktorski, artystyczna prezentacja multimedialna),
  • sprawdzić, czy świadczący usługę jest twórcą lub artystą wykonawcą w związku z wykonywaną usługą (pomogą w tym przepisy prawa autorskiego, choć nie będziesz mieć raczej problemów z ustaleniem tej kwestii),
  • zweryfikować, czy rozliczasz się bezpośrednio z artystą (czy umowa jest zawarta i rozliczenie dokonane jest z artystą, a nie z agencją),
  • ustalić, czy to, co artysta otrzymuje za świadczone usługi to honorarium, w tym za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania utworów.

Musisz więc przede wszystkim przeanalizować umowę z artystą i określić charakter organizowanego przez siebie wydarzenia oraz usługi wykonywanej przez artystę.

A jeśli nadal masz wątpliwości, zapraszam do kontaktu!

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Bartek Wrzesień 4, 2017 o 08:58

Bardzo dobry artykuł zawsze zastanawiałem się jak to jest z tymi podatkami jeśli chodzi o koncerty i imprezy masowe myślę że artykuł mi wyjaśnił zasadę. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Wojciech Pietrasiewicz Wrzesień 4, 2017 o 11:04

Panie Bartku,

Dziękuję za komentarz 🙂

Cieszę, się, że mój wpis rozjaśnił kilka spraw

Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: