Wyższy limit 50% kosztów dla twórców od 2018 r.

Wojciech Pietrasiewicz30 września 2017Komentarze (0)

Wczoraj Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Kultury ogłosiły, że od 1 stycznia 2018 r. zamierzają wprowadzić dwukrotnie wyższy limit 50% kosztów dla twórców. Nowy limit ma obejmować wszystkie środowiska twórcze, w  tym artystów, programistów, dziennikarzy i twórców.

Co wyższy limit 50% kosztów oznacza dla Ciebie?

Obecnie masz prawo do zastosowania zryczałtowanych 50% kosztów uzyskania przychodów tylko do kwoty przychodów wynoszącej 85.528 PLN w skali roku.  Oznacza to, że jeśli osiągasz przychody z działalności twórczej dającej prawo do ryczałtowych kosztów  przekraczające 85.528 PLN w skali roku, Twoje koszty uzyskania przychodu zawsze wyniosą 42.764 PLN.

Propozycje ministerialne zakładają 100% podwyżkę zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodu. Jeśli Parlament do końca listopada uchwali stosowne przepisy, od 1 stycznia 2018 r. 50% koszty uzyskania przychodu przychodów znajdą zastosowanie do przychodów do wysokości  171.056 PLN, a więc Twoje maksymalne ryczałtowe 50% koszty uzyskania wyniosą maksymalnie 85.528 PLN w skali roku.

To chyba pierwsza w tym roku zapowiedź zmian w podatkach, która można uznać za korzystną dla środowisk twórczych. A już z końcem roku przekonamy się, czy zostanie wprowadzona w życie. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Pozostaje tylko trzymać kciuki!

Pamiętaj jednak, że przez cały czas nierozwiązany pozostaje problem kwalifikacji działalności artystycznej jako umowy o dzieło. We wpisach Artyści uczestniczący w spektaklu nie wykonują dzieła? oraz Członek orkiestry nie wykonuje dzieła? Zapłaci składki wspominałem o wątpliwościach dotyczących niektórych umów dotyczących działalności twórczej dla potrzeb obowiązków zusowskich. Ta kwalifikacja może mieć niekiedy wpływ również na Twoje podatki.

A poniżej zwieńczenie ciężkiej czterodniowej pracy na szkoleniu 🙂

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: