Wojciech Pietrasiewicz

doradca podatkowy

Specjalizuję się w prawie podatkowym ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień podatku od towarów i usług. Doradzam organizatorom imprez, instytucjom kultury, wydawnictwom, artystom, ale również podmiotom z branży nieruchomościowej, informatycznej, finansowej. Od prawie 15 lat z sukcesami pomagam podatnikom w trakcie kontroli postępowań podatkowych i postępowaniach przed sądami administracyjnymi.
[Więcej >>>]

Sklep

Zmiany w VAT 2017 – trudniejsze odliczenie VAT naliczonego

Wojciech Pietrasiewicz05 stycznia 20176 komentarzy

Dziś, kontynuując omawianie zmian w VAT na 2017 r., kilka słów o ograniczeniach przy odliczaniu podatku naliczonego. Od 1 stycznia 2017 r. musisz szczególnie uważać na te transakcje, w których rozliczasz podatek w ramach odwróconego obciążenia, czyli m.in od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT) i importu usług. Przy tych czynnościach w wielu sytuacjach zadeklarowany podatek należny jest jednocześnie podatkiem naliczonym w całości odliczalnym. Instytucje kultury często odliczają go tylko częściowo – prowadzą przecież również działalność zwolnioną.

Do tej pory, nawet gdy któraś z tych transakcji omyłkowo nie została uwzględniona lub zbyt późno doszła faktura od kontrahenta, nie stanowiło to dla Ciebie większego problemu. Można było skorygować deklarację, a jeśli nie prowadzisz działalności zwolnionej od VAT, nie było żadnych negatywnych konsekwencji.

Co się zmieniło?

WNT

Od 1 stycznia 2017 r. możesz odliczyć VAT naliczony z tytułu WNT, gdy:
• otrzymasz fakturę od kontrahenta dokumentującą dostawę, w ciągu 3 miesięcy od upływu miesiąca, w którym  powstał obowiązek podatkowy oraz
• uwzględnisz kwotę VAT należnego z WNT w deklaracji podatkowej, w której masz obowiązek rozliczyć podatek, nie później niż terminie 3 miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy.

W przypadku gdy nie uwzględnisz kwoty VAT należnego w deklaracji podatkowej w terminie 3 miesięcy od miesiąca, w którym powstał obowiązek podatkowy, możesz odpowiednio zwiększyć kwotę VAT naliczonego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w odniesieniu do którego nie upłynął jeszcze termin do złożenia deklaracji podatkowej.

Import usług

Podobne zasady obowiązują w imporcie usług, choć w tym przypadku nie ma wymogu otrzymania faktury w ciągu 3 miesięcy.

Trochę skomplikowane, ale co to w praktyce oznacza?

Jeśli nie zadeklarujesz w prawidłowo podatku od WNT czy importu usług i miną 3 miesiące, to podatek należny musisz zadeklarować w prawidłowym okresie przez korektę deklaracji, ale podatek naliczony możesz uwzględnić na bieżąco. A to powoduje powstanie zaległości podatkowej i odsetek za zwłokę.

Nie ukrywam, że te zmiany w VAT budzą moje duże zastrzeżenia. Zastanawiam się, na ile zastosowanie takich środków jest zgodne z unijnymi zasadami VAT. I czy czasem chęć walki z oszustami po raz kolejny nie odbije się bardziej na zwykłych podatnikach. Prędzej czy później  dowiemy się tego z wyroków sądów administracyjnych lub Trybunału Sprawiedliwości UE.

Jak sobie radzić z tymi przepisami?

Przede wszystkim pilnować zagranicznych kontrahentów. Trzy miesiące to jednak dosyć długi czas na pozyskanie faktury nawet z egzotycznych jurysdykcji…

Wojciech Pietrasiewicz
doradca podatkowy

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Julia 6 stycznia, 2017 o 16:17

    Dziękuję za b dokładne informacje.

    Odpowiedz

    Wojciech Pietrasiewicz 8 stycznia, 2017 o 13:24

    Dziękuję za komentarz 🙂 Kolejny wpis o zmianach w podatkach już wkrótce.

    Odpowiedz

    Wiktoria 5 maja, 2017 o 16:44

    Dzień dobry,
    Czy mógłby Pan podać w jakim artykule Ustawy o VAT jest ta zmiana?

    Odpowiedz

    Wojciech Pietrasiewicz 5 maja, 2017 o 19:33

    Dzień dobry Pani Wiktorio,
    Dziękuję za pytanie.
    Zmiana ta znajduje się w art. 86 ust. 10b pkt 2 i ust. 10i ustawy o VAT.
    Pozdrawiam serdecznie

    Odpowiedz

    Edyta 26 lipca, 2017 o 13:29

    Witam.
    Czy przepisy te dotyczą także dostawy towarów, dla której zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 5 podatnikiem jest nabywca?

    Odpowiedz

    Wojciech Pietrasiewicz 26 lipca, 2017 o 19:09

    Pani Edyto,

    Dziękuję za komentarz 🙂

    Tak. Przepisy te mają odpowiednie zastosowanie do dostawy towarów, dla której zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 5 podatnikiem jest nabywca.
    Wynika to z art. 86 ust. 10b lit.c oraz art. 86 ust. 10i ustawy o VAT. Oczywiście wymogi są nieco inne niż dla wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, ale wspomniany we wpisie 3-miesięczny termin ma również zastosowanie do dostawy dla której podatnikiem jest nabywca.

    Pozdrawiam serdecznie

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: