Wojciech Pietrasiewicz

doradca podatkowy

Specjalizuję się w prawie podatkowym ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień podatku od towarów i usług. Doradzam organizatorom imprez, instytucjom kultury, wydawnictwom, artystom, ale również podmiotom z branży nieruchomościowej, informatycznej, finansowej. Od prawie 15 lat z sukcesami pomagam podatnikom w trakcie kontroli postępowań podatkowych i postępowaniach przed sądami administracyjnymi.
[Więcej >>>]

Sklep

Stawka VAT – wstęp na wystawę klocków i do domu zagadek

Wojciech Pietrasiewicz22 marca 2017Komentarze (0)

Dziś kilka słów o stawkach VAT na bilety sprzedawane na imprezy nietypowe, które wymykają się tradycyjnemu rozumieniu usługi kulturalnej. Za takie uznaję wstęp na wystawę klocków, czy do domu zagadek. Przyporządkowanie właściwej stawki VAT do tego typu usług może budzić wątpliwości. Wynikają one z tego, że czasami bardzo trudno jest jednoznacznie określić charakter organizowanej imprezy.  Mam z tym często do czynienia w praktyce.

Cena za bilety jest zawsze określana w kwocie brutto (niezależnie od stawki VAT) w związku z tym ryzyko zastosowania niewłaściwej stawki obciąża często Ciebie jako organizatora imprezy. Czasem ryzyko to ponoszą również inne podmioty sprzedające bilety na Twoje imprezy. Dlatego prawidłowe ustalenie stawki VAT na  sprzedawane przez Ciebie bilety jest tak istotne.

Najtrudniejsze sytuacje wiążą się z przedsięwzięciami, które mają charakter mieszany, a więc gdy trudno jednoznacznie określić ich naturę. Dotyczy to przykładowo sytuacji, gdy w ramach Twojej imprezy kulturalnej lub rozrywkowej, swoją przestrzeń wystawową otrzymują wystawcy (zazwyczaj związani tematycznie z przedmiotem imprezy).

W takiej sytuacji bardzo ważne jest określenie przeważającego charakteru imprezy, bo to on wpływa na stawkę VAT na sprzedawane  bilety na tę imprezę. Jeśli Twoja impreza ma charakter raczej targowy, to właściwą stawką VAT będzie stawka 23%. Jeśli jednak Twoja impreza ma charakter kulturalny, rozrywkowy, czy rekreacyjny to możesz zastosować stawkę obniżoną – 8% na podstawie jednej z pozycji załącznika nr 3 do ustawy o VAT. Poruszałem już te kwestie we wpisie Sprzedaż biletów 8%, czy 23%.

Czasem jednak trudno jest stwierdzić, czy sama natura imprezy pozwala na zastosowanie stawki obniżonej. Nie jest możliwe, aby w kilku kategoriach zawartych korzystających z obniżonych stawkę ująć cały wachlarz różnorodnych imprez występujących w praktyce.

Niełatwo jest również ustalić stawkę VAT, gdy Twoja impreza wymyka się tradycyjnym definicjom usługi kulturalnej czy rozrywkowej. Jeśli masz w takiej sytuacji czas uzyskać interpretację indywidualną, warto to zrobić. Bardzo często organizowane przez Ciebie imprezy nie są jednorazowe, a cykliczne. Oznacza to, że stosowanie stawki VAT na sprzedawane bilety ma wpływ na Twoje rozliczenia vatowskie przez wiele lat.

A skoro bilety na Twoje imprezy to jest to na czym zarabiasz, warto mieć pewność jaką stawkę VAT masz obowiązek stosować.

A teraz dwa przykłady interpretacji na stawkę obniżoną, które trafiły w moje ręce przy okazji pracy nad jednym zleceniem.

Wstęp na wystawę klocków

W interpretacji z 17 lutego 2017 r., nr 3063-ILPP2-1.4512.217.2016.2.AS Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu potwierdził możliwość zastosowania stawki 8% do usług wstępu na wystawę klocków (pewnie LEGO:) Co ciekawe, organ podatkowy zakwalifikował te usługi jako usługi bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostałych usług w zakresie kultury wyłącznie w zakresie wstępu, a więc de facto jako usługę kulturalną.

Wstęp do domu zagadek

W interpretacji z 12 lutego 2017 r., nr IPPP3/4512-1090/15-2/PC Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie zaakceptował możliwość zastosowania stawki 8% na sprzedaż biletów do Domu Zagadek. Organ zakwalifikował  te usługi jako usługi związane z rozrywką i rekreacją – wyłącznie w zakresie wstępu do wesołych miasteczek, parków rozrywki, na dyskoteki, sale taneczne (poz. 183 załącznika nr 3 do ustawy o VAT).

Wnioski dla Ciebie

W wielu sytuacjach bilety, które sprzedajesz na imprezy nietypowe, mogą korzystać z obniżonej stawki. Jak możesz zaobserwować w powyższych interpretacjach usługi, które z pozoru trudno uznać za usługi kulturalne, mogą korzystać z obniżonej stawki VAT.

W sytuacjach wątpliwych np. gdy impreza ma cechy wydarzenia kulturalnego i targów albo nietypowych, warto zabezpieczyć możliwość zastosowania obniżonej stawki VAT uzyskując interpretacje indywidualną.

Korzystając z okazji zapraszam Cię na szkolenia organizowane przez Redakcję Poradnika Instytucji Kultury, które mam przyjemność prowadzić. Dotyczą prewspółczynnika oraz VAT w działalności kulturalnej, a odbędą się wkrótce w Warszawie i we Wrocławiu.

Więcej informacji oraz  formularz znajdziesz poniżej:

Szkolenie Warszawa 31 marca 2017 r.

Szkolenie Wrocław 4 kwietnia 2017 r. 

A poniżej Palacio Real de Madrid. Piękne wnętrza, ciekawa historia.

Wojciech Pietrasiewicz
doradca podatkowy

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: