Stawka VAT na ebooki nadal 23%

Wojciech Pietrasiewicz08 marca 2017Komentarze (0)

A jednak stawka VAT na ebooki w Polsce nadal wynosić będzie 23% 🙁

Wczoraj Trybunał Sprawiedliwości UE wydał wyrok w “polskiej” sprawie dotyczącej stawki VAT na ebooki. Wspominałem o tej sprawie przy okazji mojego wpisu o inicjatywie Komisji Europejskiej w sprawie wprowadzenia obniżonej stawki VAT na ebooki.

Znajdziesz go tutaj.

W sprawie wszczętej z inicjatywy Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO) o sygnaturze C‑390/15 przedmiotem sporu była kwestia ważności przepisów, które umożliwiają zastosowanie obniżonej stawki VAT do dostarczania książek na wszystkich nośnikach fizycznych. Interpretując ten przepis dosłownie nie jest możliwe zastosowanie obniżonej stawki VAT do ebooków.

RPO próbował podważyć ważność przepisów Dyrektywy 2006/112 w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej wskazujących kategorie towarów, które mogą korzystać z obniżonej stawki VAT. Kwestionował tryb przyjęcia przepisów regulujących możliwość stosowania obniżonej stawki VAT do niektórych towarów oraz wskazując na naruszenie zasady neutralności, czy raczej równego traktowania.

Trybunał Sprawiedliwości UE nie zgodził się z argumentacją RPO. Podkreślił, że odmienne traktowanie dostawy książek cyfrowych drogą elektroniczną i dostawy książek na wszystkich nośnikach fizycznych, należy uznać za należycie uzasadnione. Nie narusza też zasady równego traktowania.

Trybunał uznał, że:

“uznanie, że państwa członkowskie dysponują możliwością stosowania obniżonej stawki VAT do dostawy książek cyfrowych drogą elektroniczną, tak jak jest to dopuszczalne dla dostawy takich książek na wszystkich nośnikach fizycznych, zagrażałoby spójności całości środka zamierzonego przez prawodawcę Unii, polegającego na wyłączeniu wszystkich usług elektronicznych z możliwości stosowania obniżonej stawki VAT.”

To już chyba koniec batalii o obniżoną stawkę VAT na ebooki. Teraz pozostaje nam tylko czekać na skuteczne przeprowadzenie zmiany przepisów Dyrektywy 2006/112. Inicjatywa Komisji Europejskiej zasługuje na wsparcie i szybką realizację. A zmiany te zbliżają się wielkimi krokami – zobacz więcej we wpisie Niższa stawka VAT na e-booki coraz bliżej

*****

A jeśli interesują Cię kwestie związane z prewspółczynnikiem VAT w instytucjach kultury zajrzyj do mojego ebooka PREWSPÓŁCZYNNIK VAT W INSTYTUCJACH KULTURY – 7 PYTAŃ I ODPOWIEDZI.

Miłej lektury!

 

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem wpietrasiewicz@mvptax.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: