Wojciech Pietrasiewicz

doradca podatkowy

Specjalizuję się w prawie podatkowym ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień podatku od towarów i usług. Doradzam organizatorom imprez, instytucjom kultury, wydawnictwom, artystom, ale również podmiotom z branży nieruchomościowej, informatycznej, finansowej. Od prawie 15 lat z sukcesami pomagam podatnikom w trakcie kontroli postępowań podatkowych i postępowaniach przed sądami administracyjnymi.
[Więcej >>>]

Sklep

Usługi audiodeskrypcji dla instytucji kultury

Wojciech Pietrasiewicz08 maja 2024Komentarze (0)

Stawka VAT na usługi audiodeskrypcji dla instytucji kultury budzi wątpliwości. W szczególności trudności interpretacyjne budzi możliwość zastosowania zwolnienia od VAT do tych usług.

Dziś kilka słów o jednej z ostatnich spraw, które miałem przyjemność poprowadzić dla jednego z naszych klientów. Pisemne uzasadnienie otrzymałem całkiem niedawno. Warto więc je nieco przybliżyć.

Usługi audiodeskrypcji dla instytucji kultury

 Zakres zwolnienia

Zwolnione od VAT są również usługi kulturalne świadczone przez podmioty prawa publicznego lub inne podmioty uznane na podstawie odrębnych przepisów za instytucje o charakterze kulturalnym lub wpisane do rejestru instytucji kultury (art. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy o VAT).

Zwolnienie to dotyczy wszystkich instytucji kultury, ale również innych podmiotów prowadzących działalność pożytku publicznego (np. fundacje i stowarzyszenia).

Wyłączenia ze zwolnienia od VAT znajdziesz w art. 43 ust. 19 ustawy o VAT.

Ze zwolnienia korzystają również sługi ściśle związane z usługami kulturalnymi. Jednak nie zastosujesz zwolnienia od VAT do tych usług pomocniczych, które:

  • nie są one niezbędne do wykonania usługi podstawowej, zwolnionej lub
  • ich głównym celem jest osiągnięcie dodatkowego dochodu przez podatnika, przez konkurencyjne wykonywanie tych czynności w stosunku do podatników niekorzystających z takiego zwolnienia.

Na gruncie tych przepisów pojawiła się wątpliwość odnośnie możliwości zastosowania zwolnienia do usług audiodeskrypcji.

Usługi audiodeskrypcji dla instytucji kultury – czego dotyczyła sprawa?

Fundacja, której celem statutowym jest działalność kulturalna, świadczyła szereg usług na rzecz instytucji kultury.

Usługi te dotyczyły dostosowania spektakli, wystaw czy innych wydarzeń kulturalnych dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Usługi te obejmowały:

  • opracowanie autorskiego tekstu opisującego wizualną warstwę przedstawienia/spektaklu/materiału audiowizualnego,
  • usługę pozwalającą na wykonaniu przez Skarżącą, na rzecz odbiorcy usługi werbalnego opisu treści wizualnych w formie materiału dźwiękowego.

>>> Czy artystom prowadzącym działalność w formie spółki przysługuje przysługuje zwolnienie od VAT? Przeczytaj artykuł: VAT od wynagrodzeń zespołu

Celem każdej wskazanej usługi audiodeskrypcji dla instytucji kultury jest umożliwienie osobom z niepełnosprawnościami pełnego odbioru wydarzenia. Fundacja nie działa w celu osiągnięcia zysku.

Ewentualny zysk ze świadczenia tych usług przeznacza w całości na realizację celów statutowych.

Fundacja zwróciła się z wnioskiem o interpretację w sprawie możliwości zastosowania zwolnienia od VAT dla obu usług.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że fundacja jest podmiotem, który może korzystać ze zwolnienia dla usług kulturalnych.

Podkreślił jednak, że usługi audiodeskrypcji dla instytucji kultury. Są usługami ściśle związanymi z usługami kulturalnymi.

Zdaniem Dyrektora warunkiem zastosowania zwolnienia do tych usług jest, aby zarówno usługa podstawowa jak i usługa ścisłe z nią związana wykonana była przez ten sam podmiot. Z tych przyczyn uznał, że fundacja nie może zastosować zwolnienia od VAT do swoich usług.

Usługi audiodeskrypcji dla instytucji kultury

Usługi audiodeskrypcji dla instytucji kultury – wyrok

Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) uznał naszą skargę za zasadną.

Wbrew tezom interpretacji WSA potwierdził, że usługi fundacji są usługą kulturalna a nie usługą tylko związaną z usługami kulturalnymi. WSA wręcz uznał, że trudno byłoby obiektywnie wyobrazić sobie usługi, które bardziej przybliżałyby kulturę osobom niepełnosprawnym. Jednocześnie usługi te nie zaliczają się do wymienionych w art. 43 ust. 19 ustawy o VAT.

Sąd podkreślił, że:

Nie ma przy tym znaczenia okoliczność, że usługi te – same w sobie – nie stanowią określonego wydarzenia kulturalnego, lecz służą <jedynie> umożliwieniu osobom głuchym, niedosłyszącym, niewidomym lub niedowidzącym pełniejszego odbioru i przeżycia takiego wydarzenia. Usługa kulturalna w rozumieniu art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a ustawy o VAT nie może być utożsamiana z samym wydarzeniem kulturalnym, a okoliczność, że nie ma ona charakteru samoistnego, w tym sensie, że pełni funkcję towarzyszącą i pomocniczą (służebną) względem takiego wydarzenia, nie odbiera jej przymiotu <usługi kulturalnej> w pełnym tego zwrotu znaczeniu.

Zatem w ocenie WSA usługi audiodeskrypcji dla instytucji kultury mogą korzystać ze zwolnienia od VAT.

>>> Sprawdź z jakimi konsekwencjami podatkowymi dla instytucji kultury może wiązać się zakup dzieł sztuki od artysty

Co dalej?

Pamiętaj, że wyrok ten nie jest jeszcze prawomocny. Krajowa Informacja Skarbowa może go zaskarżyć. Warto więc dalej śledzić losy tej sprawy. Treść wyroku WSA w Poznaniu znajdziesz tutaj.

Jeśli masz jakieś pytania dotyczące wyroku, umieść je w komentarzu do tego wpisu.

A jeśli szukasz pomocy w swojej sprawie, po prostu napisz do mnie.

Dzisiejsze zdjęcia pochodzą z mojej ostatniej wizyty w Nowym Muzeum Ceramiki w Bolesławcu. Niezwykle ciekawa interaktywna wystawa łącząca historię ceramiki z historią miasta.

Odwiedzając Dolny Śląsk warto zajrzeć do tego muzeum.

Usługi audideskrypcji dla instytucji kultury

Wojciech Pietrasiewicz
doradca podatkowy

***

Rozliczenia barterowe w instytucji kultury

Rozliczenia barterowe w instytucji kultury są dosyć powszechną praktyką.

Występują dosyć często, gdy instytucja kultury do prowadzenia swojej działalności potrzebuje określonych świadczeń oferując w zamian usługi promocyjne, bilety wstępu, czy też inne świadczenia.

Dziś przybliżę Ci podstawowe zasady rozliczeń takich transakcji [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis: