Wojciech Pietrasiewicz

doradca podatkowy

Specjalizuję się w prawie podatkowym ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień podatku od towarów i usług. Doradzam organizatorom imprez, instytucjom kultury, wydawnictwom, artystom, ale również podmiotom z branży nieruchomościowej, informatycznej, finansowej. Od prawie 15 lat z sukcesami pomagam podatnikom w trakcie kontroli postępowań podatkowych i postępowaniach przed sądami administracyjnymi.
[Więcej >>>]

Sklep

Stawka na udostępnienie wizerunków eksponatów

Wojciech Pietrasiewicz24 maja 2021Komentarze (0)

Dziś kilka słów o tym, jak należy opodatkować usługi odpłatnego wypożyczenia muzealiów oraz jaka jest stawka na udostępnienie wizerunków eksponatów. Kwestia ta jest dla Ciebie bardzo istotna, jeśli prowadzisz działalność muzealną. Jeśli bowiem popełnisz błąd w ustaleniu stawki na swoje usługi, grozi Ci powstanie zaległości podatkowej, odsetki oraz sankcje.

Zakres zwolnienia od VAT

Ze zwolnienia od korzystają m.in. usługi kulturalne świadczone przez podmioty prawa publicznego lub inne podmioty uznane na podstawie odrębnych przepisów za instytucje o charakterze kulturalnym lub wpisane do rejestru instytucji kultury. Zwolnienie dotyczy również innych organizacji pozarządowych prowadzących działalność kulturalną.

Jeśli jednak chcesz zastosować zwolnienie, nie możesz prowadzić działalności w celu systematycznego osiągania zysku. Natomiast jeśli go osiągasz, musisz go przeznaczyć na kontynuację lub doskonalenie świadczonych usług  (art. 43 ust. 18 ustawy o VAT).

Pamiętaj, że szereg usług kulturalnych nie korzysta ze zwolnienia. Dotyczy to np. usług wstępu oraz usług związanych z filmami i nagraniami na wszelkich nośnikach (art. 43 ust. 19 ustawy o VAT).

Zakres zwolnienia jest istotny dla usług, którymi dziś się zajmujemy. O samym zwolnieniu dla usług kulturalnych wspominałem już kilka razy, przede wszystkim we wpisie Kiedy instytucja kultury korzysta ze zwolnienia z VAT?

Stawka VAT na udostępnianie eksponatów

W tym przypadku nie ma chyba większych wątpliwości. Udostępnienie eksponatów muzealnych na rzecz innej instytucji kultury czy innych podmiotów jest usługą kulturalną. Jeżeli więc zachowane są pozostałe warunki, do odpłatnego udostępnienia eksponatów zastosujesz zwolnienie od VAT.

A co w sytuacji, gdy wypożyczasz eksponaty nieodpłatnie?

To, czy takie wypożyczenie podlega VAT (jaku usługa zwolniona) zależy od okoliczności w jakich wypożyczasz swoje eksponaty. Jeśli wypożyczasz eksponaty dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o VAT, takie wypożyczenie nie podlega VAT. W przeciwnym razie będzie to usługa zwolniona od VAT.

Stawka na udostępnienie wizerunków eksponatów

W przypadku usług udostępniania wizerunku eksponatów sprawa jest nieco bardziej złożona. Stawka na udostępnienie wizerunków eksponatów zależy bowiem od tego, czy jest to usługa kulturalna oraz czy zastosowanie ma wyłączenie ze zwolnienia od VAT. Udostepnienie wizerunków muzealiów przez instytucję kultury jest usługą kulturalną. Jeżeli jednak wiąże się nagraniem filmu z wizerunkami muzealiów, może teoretyczne być usługą związaną z filmami i nagraniami na wszelkich nośnikach.

Kwestią tą zajął się niedawno Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. W interpretacji indywidualnej uznał, że udostepnienie wizerunków muzealiów w postaci zdjęć lub filmów korzysta ze wolnienia od VAT.  Dyrektor podkreślił, że:

„(te) usługi można zaliczyć do usług kulturalnych, polegających na tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury.

(…) Biorąc powyższe pod uwagę należy uznać, że świadczone przez Muzeum kompleksowe usługi udostępniania wizerunków muzealiów, korzystają ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a ustawy.”

(interpretacja z 17 listopada 2020 r., nr 0113-KDIPT1-2.4012.570.2020.2.KW).

Ze względu na pandemię i natłok obowiązków ostatni weekend był pierwszym, w którym mogłem po dłuższej przerwie odwiedzić muzeum. Tym razem udaliśmy się do Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. To kolejne muzeum, które będzie dobrze wykorzystało stosunkową niewielką przestrzeń jaką mogło zagospodarować na potrzeby wystawy. Zachęcam do odwiedzin muzeum w trakcie spaceru po Starym Mieście. Zobaczysz m.in taką pracownię 🙂

Stawka na udostępnienie wizerunków eksponatów

Wojciech Pietrasiewicz
doradca podatkowy

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: