Wojciech Pietrasiewicz

doradca podatkowy

Specjalizuję się w prawie podatkowym ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień podatku od towarów i usług. Doradzam organizatorom imprez, instytucjom kultury, wydawnictwom, artystom, ale również podmiotom z branży nieruchomościowej, informatycznej, finansowej. Od prawie 15 lat z sukcesami pomagam podatnikom w trakcie kontroli postępowań podatkowych i postępowaniach przed sądami administracyjnymi.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Oznaczenie TP w transakcjach z organizatorem

Wojciech Pietrasiewicz05 lipca 20212 komentarze

Jedną z problematycznych kwestii w ewidencjonowaniu JPK było oznaczenie TP w transakcjach z organizatorem.

Przede wszystkim wątpliwości budziło to, czy instytucje kultury i jej organizatora można uznać za podmioty powiązane. Od tego bowiem zależy, czy dana transakcje podlegała oznaczeniu TP.

O oznaczeniu transakcji w JPK wspominałem więcej we wpisie Nowy JPK VAT (GTU) od 1 października.

Dziś mam dla Ciebie dwie informacje: złą i dobrą.

Złą, gdyż w ostatnich interpretacjach organy podatkowe przyjmują niekorzystną wykładnię i uznają organizatora i instytucje kultury za podmioty powiązane.

Powoduje to ryzyko istnienia obowiązku oznaczania niektórych transakcji z organizatorem symbolem TP (do końca czerwca 2020 r.).

A jaka jest dobra wiadomość? Obowiązek ten w większości sytuacji został zniesiony od 1 lipca 2021 r.

Poniżej więcej szczegółów.

Obowiązek oznaczania transakcji TP

Ewidencja umożliwiająca rozliczenie podatku należnego musi zawierać oznaczenie o istniejących powiązaniach między nabywcą a dokonującym dostawy towarów lub usługodawcą (symbol TP).

Przepisy rozporządzenia dotyczącego JPK definiują podmioty powiązane przez odniesienie się do ustawy o CIT.

Podmiotami powiązanymi są w szczególności podmioty, z których jeden podmiot wywiera znaczący wpływ na co najmniej jeden inny podmiot.

Z kolei wywieranie znaczącego wpływu to m.in. faktyczna zdolność osoby fizycznej do wpływania na podejmowanie kluczowych decyzji gospodarczych przez osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej.

Pozostałe przesłanki raczej nie znajdą zastosowania do relacji: organizator – instytucja kultury.

Organizator podmiotem powiązanym?

Kluczowe wątpliwości w tej sytuacji budzi fakt, czy organizator ma rzeczywiście faktyczną zdolność wpływania na podejmowanie kluczowych decyzji gospodarczych w instytucji kultury.

Zgodnie z art. 27 ustawy o organizowaniu działalności kulturalnej, instytucja kultury gospodaruje samodzielnie przydzieloną i nabytą częścią mienia. Instytucja kultury prowadzi również samodzielną gospodarkę w ramach posiadanych środków.

Powinna się przy tym kierować zasadami efektywności wykorzystania tych środków. Również dyrektor instytucji kultury jest w swych działaniach niezależny.

Powyższe powoduje, że organizator nie powinien mieć faktycznego wpływu na działalność instytucji kultury.

Tymczasem organy podatkowe uznają, że organizator i instytucja kultury są podmiotami powiązanymi. W jednej z ostatnich interpretacji podkreślono, że:

“zorganizowana przez Województwo instytucja kultury jaką jest Wnioskodawca, tj. Zespół oraz współprowadzenie tej instytucji przez Ministra Kultury wraz z Województwem łączą powiązania, o których mowa w art. 11a ust. 1 pkt 5 ustawy o CIT, bowiem zarówno organ stanowiący (samorząd Województwa) oraz organ współprowadzący (Minister Kultury) posiadają prawną oraz faktyczną zdolność wpływania na podejmowane przez Wnioskodawcę decyzje gospodarcze.

(interpretacja z z 7 czerwca 2021 r., nr 0114-KDIP2-2.4010.30.2021.6.RK).

Teza ta budzi wątpliwości, ale musisz pamiętać, że może mieć wpływ na Twoje obowiązki nie tylko jeśli chodzi o oznaczanie TP w transakcjach z organizatorem, ale na obowiązki związane z MDR, czy kształtowaniem wynagrodzenia w transakcjach z organizatorem.

Oznaczenie TP w transakcjach z organizatorem

Choć to, czy organizator powinien być uznany za podmiot powiązany z instytucją kultury, budzi istotne wątpliwości, to ostatnie interpretacje jednak na to wskazują. Organy również potwierdzają, że transakcje z organizatorem powinny być oznaczane symbolem TP.

Takie wnioski potwierdzają najnowsze interpretacje organów:

“z uwagi na istnienie powiązań, o których mowa w art. 32 ust. 2 pkt 1 ustawy, pomiędzy Wnioskodawcą a Województwem oraz pomiędzy Wnioskodawcą a Ministrem Kultury, Wnioskodawca ma obowiązek oznaczać symbolem „TP” faktury dokumentujące sprzedaż usług na rzecz ww. podmiotów.”

(interpretacja z 24 czerwca 2021 r., nr 0114-KDIP4-1.4012.53.2021.3.DP).

Osobiście nie zgadzam się z tymi wnioskami. Pamiętaj jednak, że jeśli chcesz postępować zgodnie z wskazówkami organów, będziesz to robić tylko do rozliczenia za czerwiec 2021. Po tym okresie znajdą zastosowanie nowe przepisy.

Oznaczenie TP w transakcjach z organizatorem – zniesienie

Zmienione rozporządzenie w sprawie JPK znosi począwszy od rozliczenia za lipiec 2021 obowiązek oznaczania TP nie ma zastosowania w przypadku dostaw towarów oraz świadczenia usług, gdy powiązania między nabywcą a dokonującym dostawy towarów lub usługodawcą wynikają wyłącznie z powiązania ze Skarbem Państwa lub jednostkami samorządu terytorialnego, lub ich związkami.

Zatem samorządowe instytucje kultury i państwowe instytucje kultury nie stosują oznaczenia TP w transakcjach ze swoim organizatorem – jednostką samorządu terytorialnego lub ministrem kultury.

Zniesienie oznaczenie MPP

Zmienione rozporządzenie wprowadza jeszcze kilka ważnych zmian, w tym jedną bardzo ważną dla Ciebie. Znosi bowiem bardzo uciążliwy i budzący wątpliwości oznaczania transakcji MPP. Treść nowych przepisów znajdziesz tutaj.

Tym razem przyjemnie było przygotować ten wpis w otoczeniu przyrody. Polecam spacer w koronach drzew w Pomiechówku 🙂

Miłego dnia!

oznaczenie TP w transakcjach z organizatorem

W czym mogę Ci pomóc?

Wojciech Pietrasiewicz







    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

    Ewa 6 lipca, 2021 o 10:46

    Dziękuje(my) za ten wpis:)

    Odpowiedz

    Wojciech Pietrasiewicz 6 lipca, 2021 o 10:50

    Dzień dobry Pani Ewo,

    Dziękuję za komentarz 🙂 i pozdrawiam serdecznie

    Odpowiedz

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis: