Dziś kilka słów o tym, jaka stawka na sprzedaż programów teatralnych może znaleźć zastosowanie w Twojej instytucji kultury. Kwestia ta budzi pewne wątpliwości interpretacyjne. Wspominałem o nich we wpisie Nowa matryca VAT – co nowego w kulturze?
Wątpliwość sprowadza się do tego czy program powinien być traktowany jako książka lub broszura opodatkowana obniżoną stawką VAT, czy też jako materiał reklamowy opodatkowany zasadniczo stawką podstawową.
Praktyka instytucji kultury prowadzących działalność teatralną często przejawiała się w przyjęciu 23% stawki na sprzedaż programów teatralnych. Siłą rzeczy organy podatkowe nie kwestionowały tego podejścia.
Podkreślałem jednak, że stawka na sprzedaż programów teatralnych nie zawsze musi wynosić 23%. Zależy to w dużej mierze od zawartości merytorycznej programu. Ostatnio możliwość zastosowania obniżonej stawki VAT do programów potwierdziły również organy podatkowe.
Zweryfikuj więc swoją praktykę i sprawdź, czy możesz stosować obniżoną stawkę VAT do swoich programów teatralnych.
Program teatralny jako broszura
Aby ustalić jaką stawkę VAT możesz zastosować do sprzedaży swoich programów teatralnych, musisz zweryfikować ich formę i treść.
Zazwyczaj programy teatralne zawierają treści dotyczące spektaklu, jego twórców, aktorów biorących w nim udział. Jednak bardzo często znajdziesz w nich sporo innych informacji o samej sztuce, historii teatru czy innych informacji związanych ze spektaklem. Programy teatralne często mają objętość od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu stron.
Oceniając programy teatralne organy oceniają ich treść i przeznaczanie w kontekście zasad klasyfikacyjnych wynikających z Nomenklatury Scalonej (CN).
W jednej z nowszych wiążących informacji stawkowych (WIS) organy uznały program za broszurę klasyfikowaną do 4901 działu 49 CN:
„W wyniku analizy próbki towaru – programu teatralnego przygotowanego w związku ze spektaklem (…) tutejszy organ ustalił, że składa się on z programu teatralnego zawierającego 32 strony wraz z okładką o wymiarach 11 cm x 22 cm, przedstawiającego szeroki opis spektaklu oraz obwoluty założonej na program, w postaci jednej karty, zawierającej podstawowe informacje dotyczące spektaklu. (…)
Zatem przedmiotowy towar spełnia kryteria i posiada właściwości dla towarów objętych pozycją CN 4901. Klasyfikacja towaru została dokonana zgodnie z postanowieniami 1. reguły Ogólnych reguł interpretacji Nomenklatury scalonej i notami wyjaśniającymi do pozycji 4901.”
(WIS Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 5 lipca 2022 r., sygn. 0112-KDSL1-1.440.71.2022.2.AF).
Daje to możliwość opodatkowania sprzedaży programów teatralnych obniżoną stawką VAT.
Niższa stawka na sprzedaż programów teatralnych
Do wybranych kategorii produktów wymienionych w załączniku nr 10 do ustawy możesz zastosować stawkę VAT 5 %. Wśród tych towarów wymieniono m.in. towary objęte CN ex 4901 – Książki, broszury, ulotki i podobne materiały, drukowane, nawet w pojedynczych arkuszach – z wyłączeniem ulotek.
Jeśli Twój program spełnia powyższe kryteria, możesz zastosować do niego obniżoną stawkę 5%.
Powyższe potwierdza przywoływany już wcześniej WIS:
„Zatem przedmiotowy towar spełnia kryteria i posiada właściwości dla towarów objętych pozycją CN 4901. Klasyfikacja towaru została dokonana zgodnie z postanowieniami 1. reguły Ogólnych reguł interpretacji Nomenklatury scalonej i notami wyjaśniającymi do pozycji 4901. (…)
W związku z powyższym, ponieważ towar będący przedmiotem analizy klasyfikowany jest do pozycji 4901 Nomenklatury scalonej (CN), jego dostawa, import lub wewnątrzwspólnotowe nabycie podlega opodatkowaniu stawką podatku od towarów i usług w wysokości 5%, na podstawie art. 41 ust. 2a oraz poz. 19 załącznika nr 10 do ustawy.”
Znajdziesz go w ministerialnej bazie Eureka.
Własny wniosek o WIS
WIS jest decyzją, którą otrzymasz, gdy potrzebujesz klasyfikacji Twojego towaru lub usługi oraz informacji o właściwe stawce. WIS daje Ci ochronę w zakresie stosowanych stawek VAT. Ochrona jest wprawdzie czasowa, ale możesz ją zawsze odnowić po wygaśnięciu WIS. W sprawach, w których właściwy jest WIS, nie uzyskasz już interpretacji indywidualnej.
Jeżeli więc chcesz zabezpieczyć stosowanie obniżonej stawki na sprzedaż Twoich programów teatralnych, możesz złożyć wniosek o WIS. Oprócz opisu Twojego programu, warto od razu przekazać jego próbkę, przyspieszy to proces wydania WIS.
Jeśli zaś potrzebujesz wsparcia w przygotowaniu wniosku, po prostu napisz do mnie.
Wojciech Pietrasiewicz
doradca podatkowy
***
VAT przy Nocy Muzeów
Kwestia VAT przy Nocy Muzeów od lat budzi ogromne wątpliwości i emocje. Organy podatkowe w interpretacjach klasyfikują działania, które promują działalność odpłatną muzeów, jako działalność inną niż działalność gospodarcza. Takie podejście skutkuje często obowiązkiem stosowania prewspółczynnika w odliczeniu o VAT [Czytaj dalej…]
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }