Ostatnia niedziela to fantastyczne spotkanie z jednym z moich ulubionych polskich autorów kryminałów – Zygmuntem Miłoszewskim. Twórca bestsellerowej serii o prokuratorze Teodorze Szackim opublikował właśnie swoją kolejną powieść – zatytułowaną Jak zawsze – zupełnie inną niż dotychczasowe. Wczoraj miałem zaszczyt i ogromną przyjemność porozmawiać z Autorem o kulisach jej powstania. Ciekawa i inspirująca rozmowa nie tylko o procesie twórczym, ale i o świecie wydawniczym, współpracy z tłumaczami oraz pułapkach prawnych czyhających na pisarzy.
Zainspirowany tym spotkaniem, postanowiłem przekazać Ci kilka wskazówek o tym, kiedy wynagrodzenie osiągane z pisania książek może być opodatkowane VAT.
Sprzedaż praw autorskich do książek a VAT
Pamiętaj, że w tym przypadku wiele zależy od zasad, na jakich współpracujesz z wydawcą oraz czy Twoją działalność pisarską można uznać za działalność gospodarczą dal potrzeb VAT. Bardzo dużo zależy też od treści umowy.
W moim przypadku pisanie książek i artykułów podatkowych uzupełnia moją działalność doradczą – jest więc działalnością gospodarczą dla potrzeb VAT. To, czy pisząc książki, działasz w charakterze podatnika VAT, zależy w dużej mierze od Twoich intencji oraz tego, czy przenoszenie praw autorskich lub udzielanie licencji na prawa majątkowe do książek stanowi Twoje stałe i ciągłe źródło zarobkowania.
Gdy nie jesteś przedsiębiorcą
Jeśli nie tworzysz książek w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, Twoje wynagrodzenie nie będzie opodatkowane podatkiem od towarów i usług. Zazwyczaj w takiej sytuacji zawierasz z wydawnictwem umowę o dzieło. Na jej podstawie zobowiązujesz się przygotować tekst książki i przenieść do niej majątkowe prawa autorskie na różnych polach eksploatacji. W takiej sytuacji nie rozliczasz VAT, wydawnictwo odprowadza za ciebie podatek dochodowy, a Ty martwisz się jedynie o prawidłowe wykazanie dochodu i podatku w deklaracji rocznej.
Gdy prowadzisz działalność gospodarczą
Jeśli tworzysz książki w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, musisz się zastanowić się, czy i jak opodatkować VAT przeniesienie majątkowych praw autorskich do Twoich publikacji.
Jeśli piszesz książki, które mają znaczenie dla szeroko rozumianego dziedzictwa i rozwoju kulturalnego, Twoje wynagrodzenie za sprzedaż praw autorskich do książek korzysta ze zwolnienia z VAT.
Ze zwolnienia z VAT korzystają bowiem usługi kulturalne świadczone przez indywidualnych twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów, w tym za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania utworów (art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy o VAT).
Więcej na temat zwolnienia od VAT dla usług kulturalnych znajdziesz w moim wpisie VAT od wynagrodzeń artystów. O zwolnieniu od VAT w działalności kulturalnej pisałem również we wpisie Kiedy instytucja kultury korzysta ze zwolnienia z VAT?
W takiej sytuacji nie musisz się rejestrować dla potrzeb VAT i nie rozliczasz tego podatku. Masz więc VAT „z głowy”.
Jeżeli jednak publikujesz np. książki o tematyce poradnikowej lub stanowiące literaturę fachową, możliwość zastosowanie zwolnienia z VAT do sprzedaży praw autorskich może budzić wątpliwości. Kontrowersyjne jest to, czy przeniesienie praw do tego typu publikacji może być uznane za usługę kulturalną.
Moim zdaniem, nie. Trudno uznać publikacje poradnikowe lub fachowe za usługę kulturalną. Zazwyczaj rozwiązują one po prostu konkretne praktyczne problemy lub pogłębiają wiedzę zawodową i nie stanowią dorobku kulturalnego. Oznacza to, że sprzedaż w ramach działalności gospodarczej praw autorskich do książek o charakterze poradnikowym, czy też o tematyce niemającej związku z kulturą powinna być opodatkowana VAT z zastosowaniem stawki 8%. Podstawą do zastosowania tej stawki jest poz. 181 załącznika na nr 3 do ustawy o VAT.
Organy podatkowe za stawką VAT 8% na publikacje profesjonalne
Takie stanowisko potwierdzają organy podatkowe w przypadku wynagrodzenia za przeniesienie praw autorskich do książek o tematyce prawnej i podatkowej.
„(…) Sam fakt, że Wnioskodawca będzie twórcą w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych nie przesądza automatycznie, że napisane przez Niego artykuły lub książki będą stanowiły utwory o charakterze kulturalnym i tym samym będą zaliczane do usług kulturalnych korzystających ze zwolnienia od VAT. Jak wskazał Wnioskodawca, będzie pisał książki i artykuły o tematyce z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Zatem będą to utwory o charakterze użytkowym poruszające zagadnienia prawne z ww. dziedzin, które będą zasadniczo wykorzystywane jako literatura fachowa przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą bądź odpowiednie organy administracji. Tym samym więc napisane przez Wnioskodawcę książki lub artykuły o tematyce w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych nie będą utworami literackimi i w konsekwencji nie będą stanowiły usług kulturalnych, które mogłyby korzystać ze zwolnienia od podatku VAT.”
(interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 26 lutego 2016 r., nr IPPP2/4512-1253/15-2/DG)
Wskazane wyżej stanowisko jest powszechnie akceptowane przez organy podatkowe.
NSA za zwolnieniem
Pamiętaj jednak, że w jednym z wyroków Naczelny Sad Administracyjny NSA uznał, że wynagrodzenie za prawa do publikacji poradnikowych lub profesjonalnych może korzystać ze zwolnienia od VAT jako usługa kulturalna.
NSA w wyroku z 11 czerwca 2015 r., sygn. I FSK 1988/13 uznał, że:
„Działalność twórcza polegająca na tworzeniu, pisaniu podręczników, czy komentarzy z zakresu prawa spełnia warunki, pozwalające na zaliczenie jej do kategorii usług kulturalnych (…) i w związku z tym korzysta ze zwolnienia od podatku przewidzianego w tym przepisie.”
Teza ta budzi jednak spore wątpliwości i dlatego nie przyjęła się w praktyce.
Moim zdaniem, jeśli przenosisz prawa do publikacji fachowych lub poradnikowych, nie świadczysz usług kulturalnych. Bardziej zasadne jest więc stosowanie stawki 8%. W takiej sytuacji należy zarejestrować się dla potrzeb VAT, a sprzedaż praw autorskich do książek dokumentować fakturami ze stawką 8%. Musisz też składać deklaracje VAT i rozliczać VAT we właściwym urzędzie skarbowym. Masz też prawo do odliczenia VAT od wydatków na zakup towarów i usług związanych z Twoją działalnością opodatkowaną. Podatek dochodowy również musisz rozliczać samodzielnie.
A poniżej piękne, limitowane wydanie najnowszej książki Zygmunta Miłoszewskiego Jak zawsze z dedykacją Autora. Gwarancja kilku przyjemnych wieczorów 🙂
Wojciech Pietrasiewicz
doradca podatkowy
{ 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Pani Wojciechu, prowadzę działalność gospodarczą i jestem na książce przychodów i rozchodów, płace podatek 18% i jestem zwolniona z podatku VAT.
Obecnie stworzyłam pierwsza w życiu książkę, która będę promować pod marką firmy. Wydawnictwo pyta mnie czy umowa ma być pod osobę fizyczną czy ja im będę wystawiać faktury. Skoro promuję pod marką firmy to pewnie muszę wystawiać im faktury? Jaki podatek powinnam odprowadzać? Z Vatu wciąż moge być zwolniona? Czy wystawienie faktury dla wydawnictwa jest dla mnie mniej korzystne niż by wydawnictwo wystawiało na osobę fizyczną?
Dzień dobry Pani Katarzyno,
Dziękuję za komentarz 🙂
Jeżeli książka jest wydawana w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą
lub jeżeli planuje Pani tą książką rozpocząć działalność polegającą na publikowaniu
książek, uzasadnione może być wystawienie faktury.
W pozostałych sytuacjach zasadne może być rozliczenie Pani wynagrodzenia w ramach
umowy o dzieło poza działalnością gospodarczą.
Jeśli chodzi o właściwą stawkę VAT, to zakładam, że faktura ma obejmować honorarium za
przeniesienie autorskich praw majątkowych do książki lub udzielenie licencji.
W takiej sytuacji zwolnienie z VAT znajdzie zastosowanie,
gdy honorarium jest wypłacane za usługę kulturalną świadczona przez osobę fizyczną.
To która działalność polegająca na publikowaniu książek jest przedmiotem sporów.
Moim zdaniem zwolnienie zależy od charakteru książki.
W przypadku literatury pięknej, czy beletrystyki, moim zdaniem właściwe jest zastosowanie
zwolnienia od VAT dla usług kulturalnych. Natomiast honorarium za poradniki, czy książki profesjonalne,
objęte jest stawką VAT 8%. Taki też pogląd prezentują organy w części interpretacji.
Przeciwne poglądy wynikają z niektórych orzeczeń sądowych. Ja osobiście ze względu na to, że sporo publikuję
w ramach swojej działalności, uzyskałem interpretację dotyczącą stawki VAT na moje książki i artykuły.
Może Pani rozważyć uzyskanie wiążącej informacji stawkowej.
W podatku dochodowym rozliczania honorariów autorskich poza działalnością gospodarczą
może być czasem bardziej korzystne (w szczególności gdy uzyskane honorarium jest niewysokie)
ze względu na 50% koszty uzyskania przychodu, których nie można stosować przy rozliczeniu honorarium
w ramach działalności gospodarczej.
Pozdrawiam serdecznie
Dziękuję za przydatny wpis. Pozdrawiam.
Dzień dobry Pani Barbaro,
To ja dziękuję za komentarz i miłe słowa:)
Pozdrawiam serdecznie
Witam serdecznie,
Natknęłam się na Pana artykuł w poszukiwaniu informacji, jednak mimo że artykuł jest bardzo dokładny i ciekawy, nie porusza tematu który mnie interesuje. Dlatego postanowiłam do Pana napisać.
Piszę książki, głównie jako hobby, jednak niedawno dostałam ofertę od jednej z internetowych platform aby opublikować moją pracę na ich stronie w ramach kontraktu (chodzi o niewyłączną licencję na publikację). Jako że książki nie będą publikowane w papierze, zastanawiam się czy i w jaki sposób powinnam się rozliczyć z dochodu otrzymanego z subskrypcji książek (oraz opłaty wpisowej, która byłaby przesłana przez konto PayPal). Poszukuję informacji na ten temat, jednak nawet pracownik Urzędu Skarbowego nie był w stanie mi pomóc.
Pracuję na umowę-zlecenie i jest to moje główne źródło dochodu, ale nie jestem pewna czy publikacja książek on-line na zasadzie subskrypcji (wykupienie dostępu do rozdziałów bądź całych książek) też podlega opodatkowaniu i na jakiej zasadzie. Brak konkretnej informacji na ten temat wstrzymuje moją decyzję odnośnie podpisania trzech kontraktów i zdobyciu dodatkowego dochodu (zwłaszcza w obecnej sytuacji), dlatego bardzo proszę o poradę.
Pozdrawiam serdecznie
Małgorzata
Dzień dobry Pani Małgorzato,
Dziękuję za komentarz 🙂
Przychody ze wskazanych przez Panią opłat podlegają opodatkowaniu.
Od konkretnych okoliczności sprawy oraz w pewnym stopniu od treści umów zależy
czy powinna się Pani rozliczać w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, czy
podatek dochodowy od wypłacanego Pani honorarium powinna rozliczyć platforma
(zakładam, że polski podatnik).
Kwestia ta wykracza poza ramy krótkiego komentarza w ramach bloga.
Dokonując oceny musi Pani zwrócić uwagę na to czy wykorzystywanie Pani praw autorskich do książek
ma charakter stały i ciągły – to są kluczowe kryteria oceny,
czy przychody osiągane są ramach działalności gospodarczej.
Fakt, że, jak rozumiem, publikowanie jest Pani hobby sugerowałby,
że nie osiąga Pani przychodów z tego tytułu w sposób zorganizowany.
Z kolei przychody z licencji w założeniu mogą mieć charakter stały.
Takiej oceny należy dokonać w sposób całościowo biorąc pod uwagę również inne kryteria np.
to czy promuje Pani swoje publikacje w internecie,
czy zamierza stale publikować i osiągać z tego tytułu przychody etc.
Jeśli potrzebuje Pani porady w tym zakresie, zapraszam do kontaktu.