Sprzedaż biletów 8% czy 23%?

Wojciech Pietrasiewicz15 grudnia 20164 komentarze

Kupując bilety  zawsze zabieram paragon lub proszę o przesłanie faktury. Nie dlatego, że uczestniczę w loterii paragonowej albo lubię przechowywać dowody zakupu.

Robię to dlatego, że w ten sposób mogę sprawdzić, jaką stawkę VAT stosuje organizator na swoją imprezę. Czasem jest to źródło ciekawych łamigłówek (skąd taka stawka?), a czasem nowych zleceń (stawka musi być inna!).

Zasada wydaje się prosta.

Do usług wstępu zwolnienie od VAT w większości przypadków nie ma zastosowania niezależnie od tego czy organizatorem jest instytucja kultury, czy komercyjny organizator. Ustawa o VAT po prostu wyklucza taką możliwość.

Ale kiedy można zastosować stawkę 8%?

Twoja impreza musi spełniać dwa warunki:

  1. Być usługą wstępu (o tym opowiem przy innej okazji, bo ten temat zasługuje na osobny wpis)
  2. Znaleźć się wśród kategorii usług opodatkowanych stawką 8% wymienionych w ustawie, a raczej załączniku do niej.

Do najczęściej stosownych kategorii usług pozwalających na zastosowanie stawki 8% należą:

  • Usługi związane z rozrywką i rekreacją – wyłącznie w zakresie wstępu do wesołych miasteczek, parków rozrywki, na dyskoteki, sale taneczne,
  • Usługi bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostałe usługi w zakresie kultury – wyłącznie w zakresie wstępu,
  • Usługi kulturalne i rozrywkowe – wyłącznie w zakresie wstępu: na widowiska artystyczne, włączając przedstawienia cyrkowe i do obiektów kulturalnych,
  • Wstęp na imprezy sportowe,
  • Pozostałe usługi związane z rekreacją – wyłącznie w zakresie wstępu.

Już z tego zestawienia wynika, że większość imprez kulturalnych i rozrywkowych będzie objęta stawką VAT 8%. Natomiast wstęp np. na imprezy targowe opodatkowany będzie stawką podstawową (23%). Decyduje więc to, czy możesz zakwalifikować swoją imprezę do jednej z wskazanych kategorii.

Niestety diabeł tkwi w szczegółach.

Wiele imprez ma charakter mieszany.

Dotyczy to często imprez typu święto miasta lub imprez festiwalowych, gdzie obok koncertu na terenie imprezy znajdują się np. stoiska targowe, czy stoiska sponsorskie. Często też targom towarzyszą imprezy kulturalne lub rozrywkowe. Wtedy moim zdaniem stawka VAT zależy od przeważającego charakteru tej imprezy. Jeśli jest to jedna z wskazanych wyżej imprez to w wielu sytuacjach możesz stosować do niej stawkę 8%, jeśli nie – właściwa będzie raczej stawka 23%. Wszystko jednak zależy od tego co dzieje się w trakcie imprezy i jak jest promowana.

W bardziej złożonych sytuacjach warto uzyskać interpretację indywidualną, którą zabezpieczysz przyjętą przez siebie praktykę.

Miłego popołudnia!

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Paweł Czerwiec 14, 2017 o 20:20

OMG, czy nie mogłaby być jedna stawka VAT na wszystko? Te ceriegiele i fikimiki tylko marnują czas przedsiębiorców na kombinowanie i artystyczne fikołki pomiędzy papierami, ustawami. Ehh. Czyli najlepiej dawać 23% na wszystko i niech się klient martwi, że jest drogo. Może wtedy poczuje, że głosuje na p….osłów.
Proszę o poradę. Jak działam sam i się nie znam i nie stać mnie na doradców, to chyba najlepiej będzie walić 23% VAT równo wszystkim? Nie mam konkurencji, więc klient niech płaci.

Odpowiedz

Wojciech Pietrasiewicz Czerwiec 14, 2017 o 21:30

Panie Pawle, dziękuję za komentarz:)

Podatki chyba nigdy nie będą proste….

Są pomysły opozycji wprowadzenia jednolitej stawki VAT, ale chyba w najbliższym czasie nie zostaną wprowadzone. Zastosowanie stawki podstawowej przy sprzedaży biletów konsumentom oznacza albo wyższą cenę albo niższą marżę, jeśli cena biletu pozostaje bez zmian. Nie wiem, jakie imprezy Pan organizuje, ale konkurencja może się pojawić w najbardziej niespodziewanym momencie.

Chyba więc lepiej ustalić prawidłową stawkę.

Nawet jeśli nie stać Pana na doradców, a chce Pan ustalić prawidłową stawkę na sprzedawane bilety, zawsze może Pan złożyć wniosek o interpretację. Wniosek może Pan przygotować sam (formularz znajdzie Pan tutaj http://www.finanse.mf.gov.pl/documents/766655/5178102/201703_ORD-IN.pdf
a koszt interpretacji to 40 zł od stanu faktycznego.

We wniosku musi Pan napisać dokładnie, jaką imprezę Pan organizuje i jaka Pana zdaniem jest właściwa stawka. Niestety organ ma aż trzy miesiące na odpowiedź.

O tym gdzie wysłać wniosek przeczyta Pan tutaj: https://www.kulturalnieopodatkach.pl/wniosek-o-interpretacje-1-marca-2017-r/.

Pozdrawiam

Odpowiedz

Adrian Sierpień 26, 2018 o 18:27

Witam, w sumie odkopuję przeszłość, ale zastanawia mnie, jak to jest w moim przypadku.

Oczekuję na koncesję i w międzyczasie pozwalam klientom wnosić swój alkohol.
Płacą za wejście, dostają lód, szkło. Resztę, tj. soki, napoje, paluszki itp. kupują ode mnie.

Jaką stawkę VAT stosować?

Odpowiedz

Wojciech Pietrasiewicz Sierpień 27, 2018 o 09:00

Dzień dobry Panie Adrianie,

Dziękuję za komentarz:)

Wprawdzie nie napisał Pan w jakiej formie działa (zakładam, że jest Pan przedsiębiorcą) i co robi, ale zasada jest następująca:
Jeśli wstęp mieści się w którejś z pozycji od 182 do 186 załącznika nr 4 do ustawy o VAT to usługa wstępu korzysta ze stawki 8%. Istotne jest jaki charakter ma wydarzenie, na który uczestnicy wykupują wstęp. W pozostałych sytuacjach zastosowanie znajdzie raczej stawka 23%.

Jeśli życzy Pan sobie analizy Pana konkretnej sytuacji, zapraszam do kontaktu mailowego.

Pozdrawiam serdeczne

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem wpietrasiewicz@mvptax.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: