Wojciech Pietrasiewicz

doradca podatkowy

Specjalizuję się w prawie podatkowym ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień podatku od towarów i usług. Doradzam organizatorom imprez, instytucjom kultury, wydawnictwom, artystom, ale również podmiotom z branży nieruchomościowej, informatycznej, finansowej. Od prawie 15 lat z sukcesami pomagam podatnikom w trakcie kontroli postępowań podatkowych i postępowaniach przed sądami administracyjnymi.
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Sprzedaż biletów 8% czy 23%?

Wojciech Pietrasiewicz15 grudnia 201619 komentarzy

Kupując bilety  zawsze zabieram paragon lub proszę o przesłanie faktury. Nie dlatego, że uczestniczę w loterii paragonowej albo lubię przechowywać dowody zakupu.

Robię to dlatego, że w ten sposób mogę sprawdzić, jaką stawkę VAT stosuje organizator na swoją imprezę. Czasem jest to źródło ciekawych łamigłówek (skąd taka stawka?), a czasem nowych zleceń (stawka musi być inna!).

Zasada wydaje się prosta.

Do usług wstępu zwolnienie od VAT w większości przypadków nie ma zastosowania niezależnie od tego czy organizatorem jest instytucja kultury, czy komercyjny organizator. Ustawa o VAT po prostu wyklucza taką możliwość.

Ale kiedy można zastosować stawkę 8%?

Twoja impreza musi spełniać dwa warunki:

 1. Być usługą wstępu (o tym opowiem przy innej okazji, bo ten temat zasługuje na osobny wpis)
 2. Znaleźć się wśród kategorii usług opodatkowanych stawką 8% wymienionych w ustawie, a raczej załączniku do niej.

Do najczęściej stosownych kategorii usług pozwalających na zastosowanie stawki 8% należą:

 • Usługi związane z rozrywką i rekreacją – wyłącznie w zakresie wstępu do wesołych miasteczek, parków rozrywki, na dyskoteki, sale taneczne,
 • Usługi bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostałe usługi w zakresie kultury – wyłącznie w zakresie wstępu,
 • Usługi kulturalne i rozrywkowe – wyłącznie w zakresie wstępu: na widowiska artystyczne, włączając przedstawienia cyrkowe i do obiektów kulturalnych,
 • Wstęp na imprezy sportowe,
 • Pozostałe usługi związane z rekreacją – wyłącznie w zakresie wstępu.

Już z tego zestawienia wynika, że większość imprez kulturalnych i rozrywkowych będzie objęta stawką VAT 8%. Natomiast wstęp np. na imprezy targowe opodatkowany będzie stawką podstawową (23%). Decyduje więc to, czy możesz zakwalifikować swoją imprezę do jednej z wskazanych kategorii.

Niestety diabeł tkwi w szczegółach.

Wiele imprez ma charakter mieszany.

Dotyczy to często imprez typu święto miasta lub imprez festiwalowych, gdzie obok koncertu na terenie imprezy znajdują się np. stoiska targowe, czy stoiska sponsorskie. Często też targom towarzyszą imprezy kulturalne lub rozrywkowe. Wtedy moim zdaniem stawka VAT zależy od przeważającego charakteru tej imprezy. Jeśli jest to jedna z wskazanych wyżej imprez to w wielu sytuacjach możesz stosować do niej stawkę 8%, jeśli nie – właściwa będzie raczej stawka 23%. Wszystko jednak zależy od tego co dzieje się w trakcie imprezy i jak jest promowana.

W bardziej złożonych sytuacjach warto uzyskać interpretację indywidualną, którą zabezpieczysz przyjętą przez siebie praktykę.

Miłego popołudnia!

Wojciech Pietrasiewicz
doradca podatkowy

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 19 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

  Paweł 14 czerwca, 2017 o 20:20

  OMG, czy nie mogłaby być jedna stawka VAT na wszystko? Te ceriegiele i fikimiki tylko marnują czas przedsiębiorców na kombinowanie i artystyczne fikołki pomiędzy papierami, ustawami. Ehh. Czyli najlepiej dawać 23% na wszystko i niech się klient martwi, że jest drogo. Może wtedy poczuje, że głosuje na p….osłów.
  Proszę o poradę. Jak działam sam i się nie znam i nie stać mnie na doradców, to chyba najlepiej będzie walić 23% VAT równo wszystkim? Nie mam konkurencji, więc klient niech płaci.

  Odpowiedz

  Wojciech Pietrasiewicz 14 czerwca, 2017 o 21:30

  Panie Pawle, dziękuję za komentarz:)

  Podatki chyba nigdy nie będą proste….

  Są pomysły opozycji wprowadzenia jednolitej stawki VAT, ale chyba w najbliższym czasie nie zostaną wprowadzone. Zastosowanie stawki podstawowej przy sprzedaży biletów konsumentom oznacza albo wyższą cenę albo niższą marżę, jeśli cena biletu pozostaje bez zmian. Nie wiem, jakie imprezy Pan organizuje, ale konkurencja może się pojawić w najbardziej niespodziewanym momencie.

  Chyba więc lepiej ustalić prawidłową stawkę.

  Nawet jeśli nie stać Pana na doradców, a chce Pan ustalić prawidłową stawkę na sprzedawane bilety, zawsze może Pan złożyć wniosek o interpretację. Wniosek może Pan przygotować sam (formularz znajdzie Pan tutaj http://www.finanse.mf.gov.pl/documents/766655/5178102/201703_ORD-IN.pdf
  a koszt interpretacji to 40 zł od stanu faktycznego.

  We wniosku musi Pan napisać dokładnie, jaką imprezę Pan organizuje i jaka Pana zdaniem jest właściwa stawka. Niestety organ ma aż trzy miesiące na odpowiedź.

  O tym gdzie wysłać wniosek przeczyta Pan tutaj: https://www.kulturalnieopodatkach.pl/wniosek-o-interpretacje-1-marca-2017-r/.

  Pozdrawiam

  Odpowiedz

  Adrian 26 sierpnia, 2018 o 18:27

  Witam, w sumie odkopuję przeszłość, ale zastanawia mnie, jak to jest w moim przypadku.

  Oczekuję na koncesję i w międzyczasie pozwalam klientom wnosić swój alkohol.
  Płacą za wejście, dostają lód, szkło. Resztę, tj. soki, napoje, paluszki itp. kupują ode mnie.

  Jaką stawkę VAT stosować?

  Odpowiedz

  Wojciech Pietrasiewicz 27 sierpnia, 2018 o 09:00

  Dzień dobry Panie Adrianie,

  Dziękuję za komentarz:)

  Wprawdzie nie napisał Pan w jakiej formie działa (zakładam, że jest Pan przedsiębiorcą) i co robi, ale zasada jest następująca:
  Jeśli wstęp mieści się w którejś z pozycji od 182 do 186 załącznika nr 4 do ustawy o VAT to usługa wstępu korzysta ze stawki 8%. Istotne jest jaki charakter ma wydarzenie, na który uczestnicy wykupują wstęp. W pozostałych sytuacjach zastosowanie znajdzie raczej stawka 23%.

  Jeśli życzy Pan sobie analizy Pana konkretnej sytuacji, zapraszam do kontaktu mailowego.

  Pozdrawiam serdeczne

  Odpowiedz

  Iwona 12 stycznia, 2019 o 13:23

  Dzień dobry, prowadzę jednoosobową firmę, opodatkowanie ryczałtowe od przychodów ewidencjonowanych. Organizuję pokaz filmowy, na który będę sprzedawała bilety. Jak mam rozliczyć taką sprzedaż w ramach prowadzonej działalności? Czy obowiązuje mnie stawka VAT czy ryczałt?

  Odpowiedz

  Wojciech Pietrasiewicz 12 stycznia, 2019 o 19:13

  Dzień dobry Pani Iwono,

  Dziękuję na za komentarz:)

  Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to jedna z form opodatkowania podatkiem dochodowym.
  To zagadnienie odrębne od kwestii VAT.
  Natomiast sprzedaż biletów wstępu na pokaz filmowy jest opodatkowana VAT, o ile nie korzysta
  Pani ze zwolnienia ze względu na poziom obrotów (art. 113 ustawy o VAT).

  Pozdrawiam serdecznie

  Odpowiedz

  Justyna 22 maja, 2019 o 22:58

  Witam Mąż zakłada działalność jednoosobową usługi plenerowe ,wynajem dmuchanych placy zabaw. Zjeżdżalnie dmuchane itp czy powinien mieć kase fiskalną i jaką stawkę powinien wpisywać do faktury wystawianej np dla szkoły lub gminy ?

  Odpowiedz

  Wojciech Pietrasiewicz 24 maja, 2019 o 16:02

  Dzień dobry Pani Justyno,

  Dziękuję za komentarz 🙂

  Wszystko zależy od zasad współpracy i tego kto jest odbiorcą usług i co dokładnie jest przedmiotem świadczenia.
  Te kwestie wymagałyby szczegółowej analizy.

  Jeśli odbiorcą usług w Państwa sytuacji jest szkoła lub gmina (na jej rzecz jest wystawiana faktury), to nie ma podstaw do stosowania ewidencji za pomocą kas fiskalnych
  – ta jest stosowana gdy klientem i odbiorcą usługi są bezpośrednio osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej.

  Natomiast stawka zależy od tego, czy mamy do czynienia z usługą wstępu (8%), czy np. organizacji wydarzenia na ternie szkoły.

  Więcej informacji na temat klasyfikacji tego typu usługi jako usługi wstępu znajdzie Pani tutaj
  https://www.kulturalnieopodatkach.pl/stawke-vat-zastosowac-uslug-wstepu-parku-rozrywki/

  Zawsze mogą Państwo rozważyć uzyskanie w tym zakresie interpretacji indywidualnej.

  Pozdrawiam serdecznie

  Odpowiedz

  Kamil 1 sierpnia, 2019 o 23:08

  Witam serdecznie. Niedawno otworzyliśmy kompleks obiektów o charakterze religijno-zabytkowym. Czy bilet wstępu do obiektu, np. galerii malarstwa, zwiedzanie kościoła powinno być opodatkowane 8% czy 23%? Czy można to interpretować jako usługę turystyczną ( wtedy Vat jest 23%) czy raczej w charakterze opłaty za wstęp do muzeum ( wtedy Vat jest 8%)? Z góry dziękuje za odpowiedź. Pozdrawiam.

  Odpowiedz

  Wojciech Pietrasiewicz 2 sierpnia, 2019 o 10:30

  Dzień dobry Panie Kamilu

  Dziękuję za komentarz 🙂

  Należałoby się przyjrzeć dokładniej Państwa sytuacji, ale z Pana krótkiego opisu wynika, że mamy raczej do czynienia z usługą wstępu do obiektu kulturalnego. To z kolei oznacza stawkę 8%.

  W razie wątpliwości mogą oczywiście Państwo potwierdzić ten fakt interpretacją indywidualną.

  Pozdrawiam serdecznie,

  Odpowiedz

  Marta 23 sierpnia, 2019 o 08:52

  W Domu Kultury, w sali widowiskowo – kinowej chcemy zorganizować turniej w FIFe, uczestnictwo w turnieju będzie możliwe po uiszczeniu opłaty wstępnej. Opłata wstępna (bilet wstępu) powinna być opodatkowana 23% czy 8%?
  Czy można turniej w fife na konsolach potraktować jako wydarzenie sportowe?

  Odpowiedz

  Wojciech Pietrasiewicz 23 sierpnia, 2019 o 14:24

  Dzień dobry Pani Marto,

  Dziękuję za komentarz 🙂

  Ja bardziej widziałbym to wydarzenie jako usługi w zakresie rekreacji, zaś udział w tym turnieju jako opłatę podobną do wpisowego za udział w zawodach.
  Wspominałem o tym szerzej we wpisie dotyczącym opłat startowych: https://www.kulturalnieopodatkach.pl/stawka-vat-oplaty-startowe-potencjalne-spory/

  Innymi słowy najbliższa byłaby mi klasyfikacja tej usługi jako wstępu na wydarzenie o charakterze rekreacyjnym, opodatkowanego stawką VAT 8%.
  Oczywiście w razie wątpliwości, warto potwierdzić taką klasyfikację w formie interpretacji,
  w szczególności jeśli wydarzenie to będzie przez Państwa organizowane periodycznie.

  Pozdrawiam serdecznie

  Odpowiedz

  Ela 28 lutego, 2020 o 17:30

  Witam.
  Klient chce otworzyć pokój luster, gabinet luster, labirynt luster. Z jaką stawką VAT powinien sprzedawać bilety, 8% (zał. 3 poz. 186 do ustawy o VAT)?

  Odpowiedz

  Wojciech Pietrasiewicz 12 marca, 2020 o 21:07

  Dzień dobry Pani Elżbieto,

  Dziękuję za komentarz 🙂

  Nie analizowałem takich usług, a ustalenie właściwej stawki wymaga
  dokładnej weryfikacji pojęcia „rekreacja” oraz okoliczności świadczonych usług.

  Intuicyjnie Pani podejście wydaje się zasadne, ale wymaga weryfikacji.
  Jeśli rozpoczynają Państwo taką działalność,
  warto rozważyć uzyskanie wiążącej informacji stawkowej.

  Pozdrawiam serdecznie

  Odpowiedz

  Piotr 10 października, 2020 o 10:12

  Dzień dobry
  Chciałbym się dowiedzieć czy bilet do kina jest bonem jednego przeznaczenia czy też należy do innej kategorii?

  Odpowiedz

  Wojciech Pietrasiewicz 11 października, 2020 o 17:34

  Dzień dobry Panie Piotrze,

  Dziękuję za komentarz 🙂

  Moim zdaniem bilet nie jest bonem jednego przeznaczenia a jego zakup nie jest transferem bonu.
  Stanowi potwierdzenie 100% płatność na poczet wykonania skonkretyzowanej usługi wstępu.
  Potwierdza to sama Dyrektywa.

  Pozdrawiam serdecznie

  Odpowiedz

  Tomek 29 czerwca, 2022 o 09:43

  Dzień dobry
  Czy fundacja, organizują odpłatne wydarzenie kulturowe, również podlega stawce 8% czy może sprzedawać bilety z 0 Vat?

  Odpowiedz

  Wojciech Pietrasiewicz 5 lipca, 2022 o 23:10

  Dzień dobry Panie Tomku,

  Dziękuję za komentarz 🙂

  W świetle interpretacji ogólnej MF, fundacja świadcząca usługi kulturalne,
  może korzystać ze zwolnienia od VAT. Ostatnio pojawiły sie jednak odmienne
  interpretacje indywidualne.

  Co do zastosowania właściwej stawki, wszystko zależy od charakteru wydarzeń,
  w szczególności czy stanowią usługę wstępu czy nie.
  Od tego w dużej mierze zależy właściwą stawka.

  Pozdrawiam serdecznie

  Odpowiedz

  Aneta 16 marca, 2023 o 16:29

  Dzień dobry , organizuje imprezę masową o charakterze militarnym, z pokazami możliwości sprzętu wojskowego. To jest główny charakter imprezy, połączony z koncertami topowych zespołów na sam koniec. Wejście na teren jest biletowane. Na terenie są stragany sprzedażowe oraz gastronomiczne. Czy bilet wstępu który upoważnia tylko i wyłącznie do wejścia na teren może być w stawce VAT 8% ?
  Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

  Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: