Wojciech Pietrasiewicz

doradca podatkowy

Specjalizuję się w prawie podatkowym ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień podatku od towarów i usług. Doradzam organizatorom imprez, instytucjom kultury, wydawnictwom, artystom, ale również podmiotom z branży nieruchomościowej, informatycznej, finansowej. Od prawie 15 lat z sukcesami pomagam podatnikom w trakcie kontroli postępowań podatkowych i postępowaniach przed sądami administracyjnymi.
[Więcej >>>]

Sklep

Nieodpłatne przekazanie biletów a VAT

Wojciech Pietrasiewicz20 grudnia 2016Komentarze (0)

Niedawno pracowałem nad wnioskiem o interpretację indywidualną w sprawie prewspółczynnika dla jednego z klientów.

Analizując możliwe rozwiązania natrafiłem na interpretację, w której podatnik w opisie stanu faktycznego napisał, że przekazywane przez niego nieodpłatne wejściówki na koncerty lub spektakle dla przedstawicieli mediów oraz gości są opodatkowane VAT. Organ odpowiadając na pytanie podatnika przyjął takie właśnie założenie.

Od razu przyszły mi do głowy dwa pytania: czy składający wniosek słusznie założył że przekazanie wejściówek jest opodatkowane VAT oraz czy ta interpretacja w ogóle chroni podatnika. Na oba pytania odpowiedziałem sobie przecząco. Nie mogłem też wykorzystać tej interpretacji w swoim wniosku, bo opierała się na błędnych założeniach.

Sama sprzedaż biletów zazwyczaj jest opodatkowana VAT stawką 8% lub 23% jako usługa wstępu.

Natomiast nieodpłatne przekazanie biletów na imprezy może być opodatkowane VAT lub nie.

Jest ono opodatkowane VAT, jeżeli bilety są przekazywane:

  • na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  • do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

Nieodpłatne przekazanie biletów na cele osobiste będzie więc opodatkowane VAT.

Natomiast przekazanie biletów na cele działalności gospodarczej nie będzie opodatkowane VAT.

Możesz mieć wątpliwości co to właściwe znaczy. Ale jeśli przekazujesz bilety po to, aby promować koncert, spektakl, mecz czy inną imprezę, którą organizujesz, to takie przekazanie jest moim zdaniem związane z prowadzoną działalnością gospodarczą i nie podlega VAT. Dotyczy to przede wszystkim biletów przekazywanych przedstawicielom mediów, kluczowym klientom, VIP-om. Takie stanowisko potwierdził też Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 23 września 2014 r., nr  ITPP1/443-720/14/AJ.

Zawsze wtedy gdy przekazujesz darmowe bilety, warto ocenić, czy rzeczywiście musisz opodatkować VAT ich przekazanie. W wielu sytuacjach nie będzie to konieczne.

Wojciech Pietrasiewicz
doradca podatkowy

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Kancelaria Doradcy Podatkowego Wojciech Pietrasiewicz w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: